Placówki dostały unijne wsparcie na stworzenie czy modernizację i doposażenie Centrów Kształcenia Praktycznego przy Zespole Szkół Gastronomicznych nr 3 oraz Zespole Szkół Budowlano-Geodezyjnych. – Miasto inwestuje w szkolnictwo praktyczne, dostosowane do potrzeb rynku pracy. Dostaliśmy dotację na takie działania – chwali się Urszula Mirończuk, rzecznik białostockiego ratusza.

Ponad 5 mln zł trafi do Zespołu Szkół Gastronomicznych, w którym uczy się ok. 700 uczniów. Kształcą się w takich zawodach, jak kelner technik żywienia i usług gastronomicznych, hotelarz, kucharz i cukiernik. W tym roku szkolnym uczniowie nie będą korzystać z własnego Centrum Kształcenia Praktycznego, bo to jest w remoncie. – Przejdzie gruntowną modernizację, podczas której wymienimy wszystkie instalacje wewnętrzne, posadzki. Przy okazji powstanie szatnia zawodowa i pracownia obsługi konsumenta, czyli sala restauracyjna – opowiada dyrektor Marek Józefowicz. W tej chwili uczniowie mają praktyki w innych szkołach i zakładach gastronomicznych na terenie miasta. Modernizacja Centrum Kształcenia Praktycznego zakończy się w lipcu 2018 roku. Szkoła dokupi też wyposażenie i pomoce dydaktyczne. Dzięki tym inwestycjom uczniowie zyskają możliwość bardzo dobrego przygotowania zawodowego, zgodnego z oczekiwaniami pracodawców. – My spotykamy się z nimi, zbieramy ich życzenia i sugestie, które potem wykorzystujemy w trakcie nauczania – tłumaczy dyr. Józefowicz.

Zespół Szkół Budowlano-Geodezyjnych w Białymstoku dopiero zyska Centrum Kształcenia Praktycznego. Wcześniej placówka nie miała takiego miejsca. – To będzie nowy budynek – zapowiada Małgorzata Sutuła z ZSBG. Obiekt będzie miał trzy kondygnacje naziemne. Na parterze znajdzie się m.in. pracownia laboratoryjna materiałów budowlanych, sala konferencyjna, pracownia zbrojenia betonu, pomieszczenia techniczne, na pierwszym piętrze będzie pracownia murarsko-tynkarska, instalacji sanitarnych i obróbki ręcznej materiałów oraz sala komputerowa. Na drugim znajdzie się pracownia instalacji systemów OZE, laboratorium OZE, będą też prowadzone zajęcia z komputerowego wspomagania projektowania. Nowy obiekt będzie miał prawie 4 tys. mkw. – Budynek zaprojektowano jako zaplecze do przeprowadzania szkoleń, warsztatów, konferencji naukowych z zakresu budownictwa, także dla grup spoza naszej placówki – tłumaczy przedstawicielka szkoły. Prace potrwają do końca 2019 roku i pochłoną ponad 16 mln zł, z czego ponad 10 mln zł to dotacje unijne. – Działania podejmowane w ramach niniejszego projektu pozwolą na kształcenie zawodowe w warunkach zbliżonych do realnego miejsca pracy – tłumaczy Małgorzata Sutuła.

W Białymstoku nowoczesne Centrum Kształcenia Praktycznego działa już w Zespole Szkół Mechanicznych. Powstało w 2014 roku. Jest tam 12 stanowisk naprawczych, a także stacja kontroli pojazdów, pracownia elektrotechniki i elektroniki samochodowej oraz napraw blacharsko-lakierniczych. Poza tym utworzono pracownię lakierniczą, trzy sale dydaktyczne i pracownię diagnostyki samochodowej. – Hala posiada stanowisko do wulkanizacji, wymiany ogumienia oraz stację kontroli pojazdów – wymienia Urszula Mirończuk. Hala powstała kosztem 8 mln zł, kolejne 2 mln zł poszło na wyposażenie. Inwestycja została współfinansowana ze środków unijnych, dofinansowanie wyniosło 19,4 proc.