22 centra wystawiennicze, należące do Europejskiego Stowarzyszenia Głównych Centrów Wystawienniczych EMECA, którego członkiem są też Międzynarodowe Targi Poznańskie, są organizatorami 1,9 tys. wydarzeń rocznie na całym świecie, z czego 1,5 tys. odbywa się w Europie. Bierze w nich udział ok. 420 tys. wystawców, a odwiedza ponad 41,6 mln osób. W ubiegłym roku obroty członków EMECA wzrosły o 3 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Według własnych szacunków za pomocą targów firmy wystawiennicze mają generować obroty w wysokości ponad tryliona euro.
– Przemysł wystawienniczy w Europie stoi w obliczu trzech wyzwań: cyfryzacji gospodarki, konieczności odpowiedzenia na różnorodny rozwój gospodarczy w różnych obszarach świata, a także okoliczności politycznych i tych związanych z bezpieczeństwem – twierdzi Claude Membrez, prezes EMECA. Podczas walnego zgromadzenia EMECA w Bolonii do szybkiej współpracy dla stworzenia potężnych klastrów i uzyskania pozycji światowych liderów rynkowych wezwał były premier Włoch Romano Prodi. – Europejskie firmy potrzebują siły targów jako instrumentów rynkowych, a Europa jest w tym sektorze bardzo konkurencyjna – powiedział.
W latach 2017–2018 członkowie EMECA wprowadzą do swoich programów prawie 100 nowych wydarzeń targowych. Połowa z nich odbędzie się w Europie, a reszta na innych rosnących rynkach.
Rozwija się także oferta Międzynarodowych Targów Poznańskich. Są one organizatorem ponad 80 wydarzeń targowych dla 100 sektorów gospodarki rocznie. W dodatku, jeśli w przeszłości targi kojarzyły się jako biznesowe spotkanie na stoisku, to obecnie ważną rolę zaczęły pełnić specjalne wydarzenia. Przykładem są targi gier Poznań Game Arena, pokazy lotnicze Aerofestival czy zawody jeździeckie Cavaliada. – Goście, którzy je odwiedzają, oczekują emocjonującego programu pełnego atrakcji. MTP to także gospodarz i organizator specjalistycznych kongresów, miejsce kultury i arena sportowa – podkreśla Tomasz Kobierski, wiceprezes MTP.