Zakończyły się konsultacje społeczne w sprawie uchwały krajobrazowej, która ma wejść w życie w styczniu przyszłego roku. Wśród zgłoszonych 92 uwag pojawiły się różnorodne postulaty, m.in. dopuszczenie umieszczania bannerów i billboardów na pustych ścianach mieszkalnych budynków prywatnych i wydłużenia terminu dostosowania do zasad zawartych w projekcie uchwały, ale także zaostrzenia przepisów związanych z możliwością grodzenia działek – wprowadzenia bezwzględnego zakazu grodzeń.
Możliwość składania uwag mieszkańców zakończyła się 13 października.
Porządkowanie przestrzeni
Możliwość wprowadzenia uchwał krajobrazowych w gminach dała samorządom ustawa krajobrazowa i wprowadziło je w życie kilka mniejszych miast, m.in. Nowy Sącz. Żadne nie zdecydowało się na wprowadzenie zakazu grodzenia osiedli. Władze Krakowa przekonują, że jest ona bardzo potrzebna.
– Kraków chce uporządkować przestrzeń publiczną – dla całego miasta został określony jednolity system zasad umożliwiających lokalizowanie obiektów małej architektury, reklam i ogrodzeń. – Przyjęcie projektu tzw. uchwały krajobrazowej przez radę miasta będzie stanowiło narzędzie do walki z nielegalnymi nośnikami reklamowymi – podkreśla wiceprezydent Krakowa Elżbieta Koterba.
Aktualnie projekt uchwały nie przewiduje wprowadzenia całkowitego zakazu grodzeń na obszarze miasta. – Jedynie nowe budynki mieszkalne wielorodzinne nie będą mogły być ogradzane, a dopuszczalną formą wydzielenia takich nieruchomości z przestrzeni będzie wykonanie nasadzeń w formie żywopłotu. Natomiast zarówno budynki mieszkalne jednorodzinne, jak i budynki usługowe będzie można ogradzać na zasadach określonych w uchwale – dodaje wiceprezydent Krakowa. W uchwale określono wysokość, dopuszczone materiały, zakazane będą ogrodzenia pełne.