Burmistrz Barwic podpisał umowę na dofinansowanie budowy targowiska z Ryszardem Mićko, członkiem Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego. Dzięki temu gmina licząca niespełna 10 tys. mieszkańców otrzyma nowe targowisko, warte blisko 2 mln zł; połowę kosztów jego budowy sfinansuje Unia Europejska z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Tego samego dnia pod koniec października fundusze otrzymał także Kołobrzeg; umowę na modernizację targowiska podpisał Janusz Gromek, prezydent Kołobrzegu. Przy ul. Trzebiatowskiej staną nowe pawilony, zostanie też zamontowany monitoring.
Podobne miejsca powstają w całym województwie, dzięki funduszom unijnym w regionie ma je aż 12 miejscowości. Pod koniec września podobne umowy podpisały władze trzech innych. Moryń otrzymał 200 tys. zł na przebudowę targowiska miejskiego, Barlinek dostał aż milion, za co zbuduje miejsce dla handlarzy przy ul. 31 stycznia. Także milion dostało na swoją inwestycję Dębno. Na liście są także Choszczno, Polanowo, Gryfice, Darłów, Połczyn-Zdrój oraz Pełczyce.
Miejsca takie jak te mają z założenia pozwalać rolnikom na sprzedaż ich produktów, rozwijać lokalny handel, a przez to wspierać także powstające w regionie produkty tradycyjne i regionalne. Dzień przed podpisaniem umów dofinansowujących kolejne targowiska na listę Ministerstwa Rolnictwa trafiły kolejne produkty tradycyjne – jabłuszka w koszulkach, masło ostrowieckie i miody rusinowskie.
Na liście zachodniopomorskiej najwięcej jest słodyczy – wyrobów cukierniczych i miodów. Zwłaszcza te ostatnie zajmują szczególne miejsce; wraz z nowymi miodami rusinowskimi ta kategoria produktów liczy już dziesięć pozycji. Najnowszy przysmak na liście, który został wpisany tam pod koniec września, powstaje wokół wsi Rusinowo. – Pasieki staram się wywozić na tereny ekologiczne, z dala od przemysłu, żeby ten miód był zdrowy tak jak dawniej – mówi Paweł Olzak, wnioskodawca i właściciel pasieki Maja.