Rz: Opiekuje się pan Kwadratem – Podkarpacką Przestrzenią Kreatywną. Czemu służy Kwadrat?
Dariusz Kopyto: Kwadrat to przestrzeń do pracy, szkoleń i wymiany myśli. Zapewniamy prywatne biurka, jak i boxy dla startupów oraz przestrzeń szkoleniową, w której odbywają się różne spotkania, głównie dotyczące IT i marketingu. Kiedyś ludzie z różnych społeczności, jak Geek Girls Carrots, Google Developers Group, Social Media Czwartki itp., spotykali się w restauracjach czy pubach. Obecnie spotykają się w Kwadracie na naszym open spasie, który jest przeznaczony dla 100 osób. W przyległych pomieszczeniach znajdują się biurka i infrastruktura pozwalająca spotykać się, poznawać i pracować. Mamy 100 proc. obłożenie i zastanawiamy się nad rozbudową przestrzeni. Wynajmujemy powierzchnie na szkolenia i wykłady. W tym samym budynku prowadzimy na zlecenie miasta Rzeszów Startup Akcelerator. To my stworzyliśmy tę miejską markę i wspieramy zespoły w rozwoju ich biznesu.
W jaki sposób Rzeszów wspiera ekosystem startupowy?
Prowadzimy już drugą turę akceleracji w Rzeszów Startup Akcelerator. W pierwszej turze mieliśmy osiem projektów, teraz jest siedem. Projekty są różne. Część bazuje jeszcze na idei, część waliduje model biznesowy, inni optymalizują projekt, aby dostosować się do rynku. Większość spotkań to warsztaty, spotkania merytoryczne czy sesje pitchingowe. Pomysły są różne, aplikacje VR, czyli dotyczące wirtualnej rzeczywistości, do zarządzania pracą tymczasową, czy aplikacje turystyczne, takie jak Medical Advisor, która dąży do połączenia ze sobą zagranicznych pacjentów, ubezpieczycieli i wszystkich zainteresowanych poprawą stanu zdrowia oraz jakości życia z podkarpackimi ośrodkami, szpitalami, prywatnymi praktykami lekarskimi, hotelami i wieloma innymi usługami. Ciekawa aplikacja z punktu biznesowego, łącząca turystykę z ofertą dostępnych zabiegów w naszym regionie. Pomysł sprawdza się w innych krajach, choć do najbardziej innowacyjnych nie należy. W ramach wsparcia miejskiego nie ma finansowania, bardziej dbamy o mentorów, animację środowiska. Sam Kwadrat powstał z prywatnych środków społeczności startupowej.
Ekosystem startupowy na Podkarpaciu szybko się rozwija. Poza Samsungiem, Kwadratem i wsparciem miejskim jest jeszcze kilka innych instytucji. Jak pan je ocenia?