Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 23.11.2017 22:30 Publikacja: 23.11.2017 22:30
Wrocław ma 800 lat piwowarskich tradycji, kiedyś był nazywany Małą Bawarią
Foto: materiały prasowe
Jeszcze przed dekadą na scenie małych browarów we Wrocławiu nie było nikogo. Dziś okazuje się, że piwna rewolucja zelektryzowała środowisko tego miasta. Wrocławianie najpierw warzyli piwo w domu, potem fala ruszyła, a dzisiejsze browary rzemieślnicze z Dolnego Śląska zdobywają nagrody nawet w Japonii.
Wojciech Frączyk z browaru Widawa był jednym z pierwszych, odważną decyzję podjął już w 2004 r., gdy w małej Chrząstawie pod Wrocławiem otworzył restaurację. Sześć lat później przyszedł czas na piwo. – Ludzie się dziwili już wtedy, gdy otwieraliśmy restaurację pośrodku niczego. Gdy zaczynaliśmy warzyć piwo, funkcjonowały tu tylko dwa zakłady, Spiż i Lwówek – mówi. – Najbardziej jesteśmy znani z piw typu porter bałtycki, to nasz hit sprzedażowy. Ile mamy, tyle schodzi na pniu – mówi. Najlepsze piwo ma więc wyjątkowo długą nazwę – Browar Widawa Smoked Baltic Porter 24. – W światowym rankingu RateBeer jest na pierwszym miejscu w kategorii piw wędzonych, w tym roku odebraliśmy nagrodę w Kalifornii. Browary ze świata zapraszają ich do współpracy. Kolejna wyprawa to Montreal. – Za dwa tygodnie lecimy do Kanady, będzie impreza z naszymi piwami w Montrealu, paleta już dotarła na miejsce – mówi Frączyk. Piwo trafiło już do Włoch, do Szwajcarii, ostatnio na Ukrainę. Na ostatnim festiwalu piwnym w Poznaniu, gdzie jest największy konkurs piw kraftowych, zdobyli cztery medale, w tym złoty. – Ja się generalnie lubię ścigać, dlatego biorę udział w konkursach – przyznaje. Nagrody odebrał nawet w Jokohamie i w Portugalii.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Celem nowej inicjatywy edukacyjnej – Akademii Zakupu Gazu – jest zapoznanie odbiorców samorządowych i powiązanyc...
Rozpoczęły się wakacje. Stolica, jak co roku, przyciągnie miliony turystów. Priorytetem dla miasta jest zapewnie...
Unikanie opłat za przejazdy transportem publicznym stanowi istotne wyzwanie dla finansów samorządów, które stara...
W stolicy województwa śląskiego rozwój infrastruktury rowerowej postępuje wraz z zieloną metamorfozą miasta. Łąc...
We Wrocławiu odbyło się Dolnośląskie Forum Odbudowy Ukrainy. Jego celem było rozwinięcie dotychczasowej współpra...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas