Władze Głogowa od kilku lat walczyły o środki na odbudowę jednego z najstarszych budynków teatru miejskiego w Polsce. Arena im. Andreasa Gryphiusa w Głogowie powstała w 1799 roku i działała nieprzerwanie do 1945 roku. W czasie działań wojennych uległa niemal całkowitemu zniszczeniu. I przez wiele lat budynek był gruzowiskiem, ostatnią ruiną w pozostałej części odbudowanego po wojennych zniszczeniach głogowskiego rynku staromiejskiego.
Pomysł jego odbudowy pojawił się niedawno, zaledwie kilka lat temu. – Pierwsze prace nad odbudową rozpoczęły się już w 2015 roku, gdy obecny prezydent Rafael Rokaszewicz podjął decyzję, by Teatr im. Andreasa Gryphiusa odbudować – opowiada Marta Dytwińska-Gawrońska, rzecznik prezydenta Głogowa. Jednak podniesienie z ruin zabytku to kosztowna inwestycja, dlatego samorząd starał się o dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego, ale środki z tego programu przewidziane na zabytki nie były zbyt wysokie. Dlatego samorząd jednocześnie rozpoczął starania o wpisanie swojego projektu do Kontraktu Terytorialnego. Odbudowa teatru znalazła się wśród sześciu najważniejszych projektów do realizacji, co otworzyło drogę do wnioskowania o środki unijne będące w gestii Ministerstwa Kultury.
– Do Kontraktu Terytorialnego w zakresie kultury za propozycją marszałka województwa dolnośląskiego zostało wpisanych dziesięć przedsięwzięć. Trzy projekty z tej listy nie aplikowały w ramach ostatniego konkursu z programu operacyjnego „Infrastruktura i środowisko 2014–2020" – informuje „Rzeczpospolitą" biuro prasowe resortu. Urzędnicy zdradzają, że po przeprowadzonej ocenie złożonych aplikacji decyzję przyznającą dofinansowanie otrzymały trzy przedsięwzięcia z województwa, z czego najwyższą liczbę punktów otrzymał projekt Opery Wrocławskiej.
Jak informuje Ministerstwo Kultury, umowa o dofinansowanie podpisywana jest po zakończeniu oceny projektu, nie później niż 60 dni od poinformowania wnioskodawcy o jej pozytywnym wyniku. Jednak dopiero po podpisaniu umów dla poszczególnych projektów beneficjenci będą mogli wnioskować o refundację lub wypłatę zaliczek ze środków UE – Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – na poczet projektów.