Kreatywna stacja dla biznesu

22 listopada odbyło się oficjalne otwarcie Stacji Biznes w Lesznie. Instytucja ma wspierać lokalnych przedsiębiorców. Podobnych inicjatyw w regionie przybywa.

Publikacja: 03.12.2017 21:00

Przestrzeń przy ulicy Metziga 1 powstała wspólnym wysiłkiem Urzędu Miasta, mieszkańców Leszna oraz lokalnego biznesu. Stacja Biznes to część programu rewitalizacji centrum miasta. Instytucja ma siedzibę w dawnym centrum handlowym, które miasto, decyzją prezydenta Łukasza Borowiaka, przekazało Wydziałowi Promocji i Rozwoju.

– Stacja Biznes to element planu rewitalizacji gospodarczej Leszna. Powstała z myślą o lokalnych przedsiębiorcach. Ma ułatwić komunikację między nimi, współpracę i korzystanie z doświadczenia w biznesie – mówi Michał Cieślak, inspektor ds. rewitalizacji gospodarczej w Urzędzie Miasta. – W centrum mamy wiele pustych lokali i chcemy je zamienić w coś, co będzie tętnić życiem.

„Nieoficjalnie" Stacja działa już od dwóch miesięcy. Są tu organizowane m.in. spotkania Business English Cafe, które prowadzi Agata Zaremba-Franek z Akademii Językowej 4-u-2, gdzie poruszane są tematy biznesowe. Oprócz BEC, w Stacji Biznes odbywają się spotkania Klubu Kobieta i Pieniądze, podczas których rozmowy toczą się wokół budżetu domowego oraz planowania wydatków. Podczas uroczystego otwarcia prelekcję wygłosił Arkadiusz Piechocki, partner zarządzający Speed Up Venture Capital Group.

– Współpracę ze Stacją oceniam bardzo dobrze. Udało nam się już zorganizować dwa spotkania, na które przyszło łącznie blisko 40 przedsiębiorców. Naszym celem jest stworzenie sieci znajomości w Lesznie – tłumaczy Agata Zaremba-Franek.

Inicjatywa jest skierowana głównie do mikro- i małych przedsiębiorców z Leszna. Działanie Stacji ma ułatwić tworzenie kontaktów biznesowych, budowanie zaufania między właścicielami firm oraz dzielenia się doświadczeniami.

– Naszą ofertę kierujemy przede wszystkim do tych, którzy mają niewielki budżet i potrzebują wsparcia z zakresu promowania firmy. Dużym przedsiębiorcom chcemy pomóc w znalezieniu pracowników. Liczymy również na pomysły mieszkańców Leszna. Dopiero zaczęliśmy, a już widać, że Stacja ma spory potencjał – dodaje Michał Cieślak.

Podobnych instytucji jest w Wielkopolsce całkiem sporo. Jedna z nich znajduje się na ulicy Za Bramką, obok placu Kolegiackiego, i nosi nazwę +Jeden Poznań. Sednem projektu jest wspólna przestrzeń, gdzie każdy może umówić się na spotkanie, popracować i nawiązać nowe kontakty z ludźmi w branży. To nie tylko świetne wyjście dla startupowców i freelancerów, ale również wyraz troski miasta o rozwój poznańskiej przedsiębiorczości. – Przestrzeń Pracy Wspólnej +Jeden jest bezpłatną przestrzenią coworkingową, do której przychodzą ludzie różnych profesji, głównie z branży IT, ale także architekci, graficy, dziennikarze oraz studenci. Przez rok naszej działalności odwiedziło nas niecałe 4 tys. osób. W naszej przestrzeni odbywają się warsztaty i szkolenia, dotyczące głównie programowania, ale również spotkania z e-commerce, Hive61 oraz digital nomads – mówi Agata Ocieczek z Urzędu Miasta Poznania.

Nowe miejsce dla startupowców oraz przestrzeń coworkingowa powstaje również na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. W Pawilonie nr 1 ma powstać przestrzeń dla biznesu, gdzie wszyscy zainteresowani będą mogli spotykać się, poznawać i wymieniać doświadczeniami. Teren będzie otwarty dla każdego.

Wielkopolska to rzeczywiście „przedsiębiorczy region pracowitych ludzi", jak opisuje go Jarosław Nowak, prezes Wielkopolskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Regiony
Dolny Śląsk konsekwentnie wspiera Ukrainę
Regiony
Tak Warszawa podniosła się z ruin
Regiony
Dolny Śląsk zaprasza turystów. Szczególnie teraz
Regiony
Odważne decyzje w trudnych czasach
Materiał partnera
Kraków – stolica kultury i nowoczesna metropolia
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku