Aktualizacja: 18.12.2017 15:22 Publikacja: 17.12.2017 23:01
Paweł Helnarski, współwłaściciel startupu ControlCold.
Foto: materiały prasowe
Rz: Według Fundacji Startup Poland jesteście jednym z wyróżniających się startupów na Podkarpaciu. Na czym polega rozwiązanie ControlCold i jak powstał pomysł?
Paweł Helnarski: Projekt ControlCold jest skierowany do wszystkich osób, podmiotów gospodarczych, które w swojej działalności wykorzystują przemysłowe urządzenia chłodnicze, chłodziarki, klimatyzatory i mają obowiązek corocznego rozliczania się z ilości zużytego czynnika chłodniczego. Prace rozpoczęliśmy w 2015 roku. W dużym stopniu skłoniła nas do tego nowa ustawa o substancjach zubażających warstwę ozonową, która nakłada na przedsiębiorców dodatkowe obowiązki. Jednym z kluczowych zapisów tej ustawy są kary, tzw. opłaty emisyjne za każdy kilogram substancji szkodliwej, na których pracują urządzenia chłodnicze, uwolniony do atmosfery. Drugim, naszym zdaniem, istotnym zapisem jest wprowadzenie obowiązku rejestracji i ewidencjonowania przemysłowych urządzeń chłodniczych. ControlCold jest naszą odpowiedzią na tą ustawę. W ramach tego systemu tworzymy funkcjonalność umożliwiającą stały monitoring urządzeń połączony z systemem alertów. Ma to być także platforma umożliwiająca zbieranie informacji o urządzeniach z możliwością ich dalszego przetwarzania i analizy. Projektowany przez nas system ma ograniczać koszty obsługi urządzeń HAVC średnio o 32 proc. Na powstanie pomysłu miały też wpływ sygnały od klientów, głównie małych zakładów przetwórczych, którzy zgłaszali zapotrzebowanie na system zdalnego monitoringu urządzeń chłodniczych, który zapobiegałby stratom w towarach i byłby osiągalny dla nich finansowo.
W tym roku przypada 80. rocznica rozpoczęcia odbudowy stolicy po wojnie. Do obchodów zainicjowanych przez miasto włączyły się muzea i instytucje kultury. Zaplanowano wiele wydarzeń, spotkań i wystaw.
Rusza nowa akcja zachęcająca do wsparcia regionu dotkniętego powodzią. Tym razem samorząd województwa i regionalne atrakcje jednoczą siły w apelu: wspieraj Dolny Śląsk, by nie dotknęła go kolejna dramatyczna w skutkach fala odwołanych rezerwacji.
Finanse, zmiany demograficzne i ekologia – to największe wyzwania dla włodarzy miast w zaczynającej się kadencji. Nowo wybrani prezydenci i burmistrzowie przedstawiali swoje strategie na rozwój i zarządzanie miastami w trudnych czasach.
Kraków – stolica polskiej kultury, miasto pełne cennych zabytków i unikatowych zbiorów, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO, jest dziś ważną europejską metropolią, która nie tylko w twórczy sposób prezentuje swoje tysiącletnie dziedzictwo, ale potrafi je łączyć z duchem nowoczesności, otwartością na innowacje, troską o zrównoważony rozwój i dbałością o jakość życia mieszkańców.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Prawie 1000 żeglarzy i żeglarek weźmie udział w żeglarskim festiwalu Gdynia Sailing Days. Ta jedna z najważniejszych imprez regatowych w północnej Europie rozpocznie się w piątek 28 czerwca i potrwa do 21 lipca.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
SoDA (Organizacja Pracodawców Usług IT) zaprasza do udziału w wyjątkowym wydarzeniu branżowym – SoDA Conference 2025, które odbędzie się w dniach 10-11 kwietnia 2025 roku w Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym w Orientarium w Łodzi, części łódzkiego ZOO. To dwudniowa konferencja, która stanie się kluczowym punktem na mapie wydarzeń dla kadry zarządzającej i menedżerskiej polskich firm IT.
Hasło XVII Europejskiego Kongresu Gospodarczego to „Razem dla bezpiecznej przyszłości. United for a safe future”, co oznacza, że szeroko pojęte bezpieczeństwo i geopolityka nadadzą ton kongresowym debatom.
John Kerry całe życie walczył o pokój oparty na prawie międzynarodowym i jedność ludzkości w walce przeciw klimatycznej katastrofie. W wieku 81 lat jest świadkiem niszczenia wszystkiego tego przez Donalda Trumpa.
Rok 2020 dowiódł, że dla patogenów granice nie istnieją. Z końcem 2019 r. zaczęły pojawiać się doniesienia o przypadkach tajemniczego zapalenia płuc – z chorobą zmagano się w Chinach. Wkrótce wirus – nieco później nazwany SARS-CoV-2 – pojawił się w Europie. 4 marca w województwie lubuskim oficjalnie zidentyfikowano polskiego pacjenta „0”. Czy w zglobalizowanym świecie można przewidzieć i kontrolować rozprzestrzenianie chorób? Tak, o ile naukowcy reprezentujący różne dziedziny wiedzy będą myśleć i pracować wspólnie.
Jesteśmy za biogazowniami, ale niekoniecznie w naszym sąsiedztwie. Społeczności lokalne często niechętnie, a nawet wrogo odnoszą się do budowy i funkcjonowania biogazowni w ich sąsiedztwie. To w dużej mierze skutek niewystarczających działań informacyjnych i edukacyjnych. Na szczęście, coraz częściej inwestorzy i władze samorządowe sięgają po sprawdzone metody komunikacji, budując zaufanie i współpracując z mieszkańcami oraz innymi zainteresowanymi stronami.
Polskie małe i średnie firmy liczą na wsparcie banków w rozwoju – wynika z najnowszego raportu „Potrzeby w zakresie bankowości małych i średnich przedsiębiorstw, grudzień 2024” stworzonego przez zespół Visa Consulting & Analytics.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas