Komunikacyjna współpraca

Lepsze drogi i sieć połączeń, autobusy nowej generacji i ścieżki rowerowe – 160 mln zł trafi na poprawę komunikacji w Białymstoku i okolicznych gminach.

Publikacja: 18.12.2017 22:00

Projekt rozwoju ekologicznego transportu przewiduje m.in. rozbudowę sieci dróg rowerowych w stolicy

Projekt rozwoju ekologicznego transportu przewiduje m.in. rozbudowę sieci dróg rowerowych w stolicy regionu i okolicznych gminach.

Foto: UM Białystok, Marcin Jakowiak Marcin Jakowiak

Ambitne wyzwanie podjęła stolica regionu oraz otaczające ją gminy. W ramach projektu partnerskiego wspólnie zrealizują szereg przedsięwzięć, które lepiej skomunikują region, ułatwią dojazdy publicznym transportem i obejmą nim miejsca, które dotąd były go pozbawione. 160 mln zł – z czego ponad połowa to środki unijne – zostanie przeznaczone na niskoemisyjny transport w Białostockim Obszarze Funkcjonalnym (BOF), czyli w stolicy regionu oraz ośmiu ościennych gminach.

– Możemy być dumni, to jedno z pierwszych tego typu przedsięwzięć w Polsce. Jest ono dowodem na znakomitą współpracę gmin tworzących BOF – podkreśla Adam Poliński, wiceprezydent Białegostoku.

Działania są rozłożone na lata 2016–2019, a realizują je wspólnie Białystok oraz gminy Choroszcz, Czarna Białostocka, Dobrzyniewo Duże, Juchnowiec Kościelny, a także Łapy, Supraśl, Wasilków oraz Zabłudów. Projekt aktywnie wspiera także powiat białostocki, na którego drogach będą realizowane inwestycje.

W ramach projektu przewidziany jest zakup 12 nowoczesnych, przyjaznych środowisku autobusów, wykorzystanych w komunikacji miejskiej. W stolicy regionu i w gminach powstaną nowe przystanki, pętle autobusowe i zatoki. Z kolei dzięki modernizacji niektórych odcinków dróg kilka miejscowości zostanie włączonych do systemu zbiorowego transportu publicznego. Sieć połączeń autobusowych wzbogaci się więc o nowe miejsca, a miejskie autobusy dojadą np. do Henrykowa.

Na tym nie koniec, bo wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i rosnącej modzie na zdrowy styl życia, zagęści się sieć ścieżek rowerowych. Zostaną zbudowane nowe trasy dla cyklistów w Białymstoku i ościennych gminach, którymi będzie można dojechać do już istniejących i planowanych dróg rowerowych.

– Sieć ścieżek rowerowych oraz 140 nowych miejsc parkingowych dla rowerów pozwolą na podróżowanie nawet trzema środkami transportu, na przykład rowerem, autobusem i koleją – mówi Urszula Mirończuk, rzeczniczka Urzędu Miasta Białegostoku.

Na projekcie skorzysta m.in. Henrykowo (w gminie Supraśl) oraz Niewodnica Nargilewska (w gminie Juchnowiec Kościelny), do których dojedzie miejski autobus. Zbudowanych zostanie również 15 zatok autobusowych przy drodze Juchnowiec Kościelny–Hryniewicze.

– Inwestycje przełożą się na poziom życia mieszkańców, którym będzie łatwiej dojechać do szkoły, czy pracy oraz ich bezpieczeństwo, ale również na jakość powietrza – zaznacza Dorota Perło, dyrektor Biura Zarządu Stowarzyszenia BOF.

Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Regiony
Nie tylko infrastruktura, ale też kultura rozwijają regiony
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Regiony
Tychy: Rządy w mieście przejmuje komisarz wybrany przez Mateusza Morawieckiego