Biznes w zabytkowym dworcu

W przyszłym roku w Gogolinie będzie nowoczesne centrum przesiadkowe. Realizacja projektu jest możliwa m.in. dzięki dotacjom unijnym.

Publikacja: 21.12.2017 01:00

Centrum przesiadkowe to część projektu „Centrum inicjatyw społecznych i kulturalnych wraz ze strefą biznesu".

– Program wykazał szczególne potrzeby w zakresie rozwoju i inicjowania przedsiębiorczości w mieście – tłumaczy Krzysztof Długosz, wiceburmistrz Gogolina.

Podkreśla, że inwestycja jest położona na terenie objętym rewitalizacją, który cechuje się większą koncentrację negatywnych tendencji, ale też dużym potencjałem zmiany sytuacji w Gogolinie.

Centrum Przesiadkowe będzie się znajdować w budynku istniejącego dworca, który miasto przejęło nieodpłatnie od PKP w listopadzie 2014 r. wraz z 0,5-ha działką.

To obiekt wzniesiony pod koniec XIX w. o powierzchni użytkowej niespełna 1,3 tys. mkw. – Wykorzystywane było zaledwie 30 proc. tej powierzchni do obsługi podróżnych oraz na dwa mieszkania byłych pracowników PKP. Im zapewniliśmy inne lokale – mówi burmistrz Długosz.

Budowa centrum ruszyła jesienią ub.r.

– Projekt polega na przebudowie i rozbudowie budynku dworca położonego przy jednej z głównych tras komunikacyjnych w regionie – mówi burmistrz Długosz.

Dodaje, że budynek zyska nowoczesny charakter, ale będzie nawiązywał do historycznej formy obiektu ustalonej na podstawie zachowanych fotografii. Wyburzony został fragmentu dobudowanej w latach 60. poczekalni, co pozwoli na wyeksponowanie reprezentacyjnego frontonu. Częściowo zostaną też odtworzone dawne elementy architektoniczne.

W wielofunkcyjnym holu znajdą się: poczekalnia, kasy i punkt informacji turystycznej oraz toalety. Jak podkreślają władze Gogolina, zadaniem centrum przesiadkowego będzie integracja różnych środków transportu publicznego – zwłaszcza kolejowego z samochodowym. Już wyznaczono ścieżkę rowerową, co umożliwi połączenie centrum ze ścieżką w Krapkowicach.

Obiekt będzie w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Powstaną parkingi rowerowe i samochodowe. Będą zatoki autobusowe, parkingi dla taksówek, „park & ride" i „bike & ride". W drugim segmencie budynku będzie się mieścić gminna biblioteka. Zajmie blisko 500 mkw. A w trzecim segmencie powstanie strefa biznesu. Będą tam pomieszczenia dla stowarzyszeń, klubu seniora oraz strefa biznesu.

– Strefa biznesu to atrakcyjne pomieszczenia pod klucz, przeznaczone pod wynajem na preferencyjnych warunkach dla przedsiębiorców zakładających lub prowadzących działalność z terenu gminy i województwa opolskiego – mówi burmistrz Długosz. Podkreśla, że dzięki koncentracji różnych usług społecznych, kulturalnych i gospodarczych strefa może pełnić rolę centrum kreatywności w mieście.

Prace mają się zakończyć się zakończyć we wrześniu 2018 r. Całkowity koszt to 9,1 mln zł, z czego ponad 4 mln pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego.

W maju Urząd Marszałkowski w ramach RPO rozstrzygnął konkurs na projekty związane z poprawą środowiska, przyznając na nie ponad 153,9 mln zł. Trafiły na realizację tzw. strategii gospodarki niskoemisyjnej w miastach – m.in. zakup autobusów, budowę ścieżek rowerowych, przebudowę dróg i modernizację sieci ciepłowniczych. Dzięki dotacjom ma zostać m.in. zmodernizowanych czy wybudowanych 16 dworców lub miejsc typu „parkuj i jedź".

– Centra przesiadkowe były elementami większych projektów związanych z poprawą środowiska – tłumaczy Violetta Ruszczewska, rzeczniczka marszałka województwa opolskiego.

Regiony
Dolny Śląsk zaprasza turystów. Szczególnie teraz
Regiony
Odważne decyzje w trudnych czasach
Materiał partnera
Kraków – stolica kultury i nowoczesna metropolia
Regiony
Gdynia Sailing Days już po raz 25.
Materiał partnera
Ciechanów idealny na city break
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10