Rozwój na wsi możliwy dzięki środkom unijnym

Poprawa infrastruktury ośrodka rekreacyjno-sportowego, miejsce opieki dla osób starszych i budowa placu zabaw – dzięki takim projektom rozwiną się w Zachodniopomorskiem obszary wiejskie.

Publikacja: 26.12.2017 14:11

Dziewięciu beneficjentów otrzymało właśnie dotacje z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Umowy podpisał wicemarszałek województwa Jarosław Rzepa.

Dzięki unijnym środkom w Niemierzynie (gm. Świdwin) odbudowany zostanie przedwojenny budynek, który spalił się w 2015 r. Nazywany był Domem św. Mikołaja, odbywały się tam jarmarki świąteczne, wigilie firmowe czy wspólne kolędowania. Mieszkańcy miejscowości odzyskają miejsce, w którym będą mogli rozwijać swoje umiejętności i pasje.

Modernizację przejdzie ul. Mickiewicza w Maszewie, zlokalizowana w historycznej części miasta – przy murach obronnych. Przebudowa ma zwiększyć komfort jazdy oraz ułatwić ruch pieszych. Dzięki temu będą mogli szybciej dotrzeć do kościoła, urzędu miasta czy innych obiektów zlokalizowanych w pobliżu.

Na terenie gminy Resko powstanie natomiast hodowla psów. Pola Litwin, właścicielka, będzie tam hodowała owczarki szwajcarskie – rasowe psy z rodowodem. Są to psy wszechstronnie użytkowe, sprawdzające się w roli towarzyszącego psa rodzinnego, szczególnie dla rodzin z dziećmi. Nowe miejsce służące rekreacji oraz bezpiecznej i kreatywnej zabawie powstanie w Łobzie. Oprócz huśtawek, karuzeli i innych przedmiotów do zabawy na terenie oświetlonego placu zabaw znajdzie się również altana z ławeczkami. – W naszej miejscowości jest bardzo mało placów zabaw, więc ten, który powstanie na terenie szkoły nr 1, jest na wagę złota. Będą z niego korzystać nie tylko uczniowie placówki, ale także wszystkie dzieci mieszkające w Łobzie. Zostanie on połączony z boiskiem, dzięki czemu powstanie kompleks rekreacyjno-sportowy z wiatą i miejscem na ognisko – zapowiada prezes zarządu stowarzyszenia „Jedynka naszych marzeń" Agnieszka Buksa.

Suszenie drewna w każdej postaci, m.in. elementów konstrukcyjnych, bali pozyskanych w lesie, drewna kominkowego lub palet będzie się odbywało w Żelmowie (gm. Radowo Małe). Wsparcie z PROW umożliwi Ewelinie Pakiele zakup aerodynamicznej, kontenerowej suszarni do drewna i otwarcie działalności gospodarczej.

Z kolei w Cedyni dofinansowany zostanie stary basen, wybudowany jeszcze przed wybuchem II wojny światowej, który przez lata uległ degradacji. Dzięki unijnym środkom możliwa będzie modernizacja ogrodzenia, a także budowa drewnianej, zadaszonej wiaty, w której zlokalizowane zostaną trzy przebieralnie oraz pomieszczenie dla ratownika.

– Chcielibyśmy zwrócić uwagę turystów i mieszkańców na nasze bogactwo przyrodnicze i historyczne. Chcemy temu miejscu przywrócić dawną świetność – mówi burmistrz Cedyni Gabriela Kotowicz.

Renowację i konserwację ścian oraz dachu wieży przejdzie kościół filialny pw. Świętej Trójcy w Rydzewie. Budynek pochodzi z XV w. i jest najcenniejszym obiektem na terenie gminy i powiatu Drawsko Pomorskie. Dzięki wykonanym pracom zostanie zachowana i utrwalona substancja zabytku, co zabezpieczy kościół przed dalszą degradacją i zniszczeniem.

Gry, zajęcia ruchowe i gimnastyczne oferować będą Sielskie Siódemki w Łowiczu Wałeckim (gm. Mirosławiec). Dzięki przystosowaniu i wyposażeniu istniejącego obiektu możliwe będzie utworzenie tam dziennej opieki nad osobami starszymi.

Dzięki pieniądzom z PROW Bar Bistro ze Starego Drawska, oprócz oferty kulinarnej, w której znajdują się m.in. ryby słodkowodne w zalewie octowej i pomidorowej, zaoferuje także usługi hotelowe. Pokoje gościnne oraz nowe miejsca pracy powstaną w wyniku przebudowy budynku, w którym mieści się bar.

– Gratuluję wszystkim beneficjentom i życzę dobrych, solidnych wykonawców, potrzebnych do szybkiej realizacji inwestycji, które będą służyć zarówno lokalnej społeczności, jak i turystom – mówił wicemarszałek województwa Jarosław Rzepa.

Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Regiony
Nie tylko infrastruktura, ale też kultura rozwijają regiony
Regiony
Tychy: Rządy w mieście przejmuje komisarz wybrany przez Mateusza Morawieckiego