„Ekspozycja tajemnicza i pobudzająca wyobraźnię", „poruszające miejsce", „świetny klimat" – tak zwiedzający oceniają Karkonoskie Tajemnice w Karpaczu.
Obiekt przyciąga mnóstwo turystów, zwłaszcza tych najmłodszych, i po kilku latach od powstania stał się najpopularniejszą atrakcją turystyczną w Karpaczu.
Legendy i mity
Zaczęło się od Ducha Gór, zwanego też Liczyrzepą, Rzepiórem albo Karkonoszem. Duch Gór to legendarny władca Karkonoszy, tajemniczy wędrowiec wspominany od wieków w przekazach polskich, czeskich i niemieckich. Już od XVI w. był on przedmiotem lokalnych opowieści i według podań ukazywał się ludziom pod wieloma postaciami.
Najstarsze przedstawienie władcy Karkonoszy, datowane na 1561 rok, pochodzi z mapy Śląska i jest autorstwa Helwiga. Duch Gór został na niej zobrazowany jako hybryda zwierząt: miał głowę orła zwieńczoną parą jelenich rogów, tułów oraz przednie łapy lwa, tylne kopyta kozła oraz rozdwojony ogon.
Postać Rzepióra była łączona ze wszystkim, co się działo w Karkonoszach, miał on być władcą wszystkich karkonoskich szczytów, lasów, rzek i jezior, odpowiedzialnym zarówno za urok gór, jak i burze oraz wichury.