– Szereg wystaw będzie dotyczyć setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości – powiedział nam Leszek Kania, dyrektor Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. – Ale oprócz aspektów historycznych będziemy również kładli nacisk na prezentację sztuki współczesnej, co jest specyfiką naszej instytucji. Mam m.in. na myśli wystawę „TAK dla NIE. Obrazy nie pokazywane" Ryszarda Woźniaka, jednego z najważniejszych polskich malarzy ostatnich trzech dekad, performera, autora instalacji i tekstów, a także premierową wystawę „Kobieta w malarstwie w XX wieku" z Muzeum Narodowego w Krakowie, której kuratorką będzie Anna Budzałek z Muzeum Narodowego w Krakowie. Zachęcam do odwiedzania naszego muzeum. Mam nadzieję, że w naszej zróżnicowanej ofercie wystawienniczej każdy znajdzie coś dla siebie, bez względu na wiek i upodobania.
Marszałek i kobiety
Jak podkreśla dyrektor Kania, harmonogram wystaw czasowych w 2018 roku, pomimo intensywnych prac inwestycyjnych i remontowych w Muzeum Ziemi Lubuskiej, jest bogaty i różnorodny. Przyszłoroczny kalendarz wypełnią 24 ekspozycje. Łączyć je będzie dobry poziom artystyczny, wysoki walor poznawczy, edukacyjny i patriotyczny. W związku z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości miłośnicy sztuki i historii będą mogli obejrzeć aż cztery wystawy o tematyce nawiązującej do jednego z najważniejszych wydarzeń w historii naszego narodu.
Ekspozycja „Kobieta w malarstwie w XX wieku" przypomni o tym, że panie zdobyły prawa wyborcze po odzyskaniu przez nasz kraj suwerenności. Dekret wydany 28 listopada 1918 r. przez ówczesnego tymczasowego naczelnika państwa polskiego Józefa Piłsudskiego umożliwił kobietom czynne uczestnictwo w wyborach. Dokument stanowił, że „Wyborcą do Sejmu jest każdy obywatel Państwa bez różnicy płci".
Wystawa zostanie wypożyczona z Muzeum Narodowego w Krakowie i będzie opowieścią o kobietach stworzoną z malarskich wizji rodzimych twórców. Dotyczyć będzie m.in. tego, jak zmieniał się wygląd kobiet, ich postrzeganie, a także ich role. Dzieła obejmować będą okres od 1900 roku do czasów współczesnych. Będą wśród nich prace tak znanych autorów jak Stanisław Dębicki, Alfons Karpiński, Zbigniew Pronaszko, Leopold Gottlieb, Józef Czapski, Artur Nacht-Samborski i Jerzy Nowosielski. Ekspozycję będzie można oglądać od 18 kwietnia do 24 czerwca.
„Drogi do niepodległej" to ekspozycja o charakterze wystawy planszowej, wypożyczona z Muzeum Niepodległości w Warszawie. Zaprezentuje najważniejsze wydarzenia towarzyszące dążeniu Polaków do odzyskania niepodległości. Akcent będzie położony na walkę w latach 1905–1921 oraz związane z tym wysiłki wszystkich obozów politycznych, dążących do odbudowy Rzeczypospolitej. Wystawa potrwa od 21 lutego do 15 kwietnia.