To niejedyne nowości – kilka tygodni temu pojawiły się podświetlane plansze tekstowo-graficzne przedstawiające historię winiarstwa na świecie i w Polsce.
Od 12 lat Muzeum Wina jest jedną z kilkunastu wystaw stałych Muzeum Ziemi Lubuskiej (MZL). – Ekspozycja w sposób kompleksowy przedstawia rozwój winiarstwa od średniowiecza po czasy współczesne, ze szczególnym uwzględnieniem naszego regionu – tłumaczy Alicja Błażyńska, rzecznik MZL. Ta tematyka była wyróżniającym elementem zielonogórskiej placówki już od lat 60. ubiegłego wieku. Wtedy to doc. Bogdan Kres stworzył unikalny Dział Winiarski. W jego zbiorach znalazło się ponad 1,4 tys. obiektów związanych z lokalną uprawą winorośli i produkcją wina. Jednak w kolejnych latach ekspozycję zmniejszono, a część zabytków została przekazana do innych muzeów.
Już w latach 30. XX w. utworzono w niemieckim Grünbergu pierwsze niewielkie prywatne muzeum wina. Powstało ono z inspiracji miejscowego winiarza i handlarza winem Opitza, który zgromadził wiele zabytkowych urządzeń. Część pras winiarskich z tej kolekcji znajduje się dziś w zbiorach zielonogórskiego muzeum. We września 2008 r. ekspozycja winiarska została przeniesiona do specjalnie adaptowanych na ten cel piwnic, a od dwóch lat ulega ewolucyjnym przemianom. – Dzięki powiększeniu przestrzeni przeznaczonej na cele ekspozycyjne możliwe stało się m.in. organizowanie wystaw czasowych, m.in. „Winnice lubuskie wczoraj i dziś" - tłumaczy Alicja Błażyńska.
Na ekspozycji stałej prezentowane są obiekty pochodzące z przedwojennego Heimatmuseum w Zielonej Górze oraz ze zbiorów Muzeum Ziemi Lubuskiej, uzupełnione zabytkami – darami z Muzeum Winiarstwa w Oppenheim. Wystawa ukazuje zarówno pracę w winnicy, jak i w piwnicy winiarskiej, a zatem pełny proces produkcji wina.