Automat przyjmie śmieci i wyśle do kina

Asobestock / photostocklight

Coraz częściej miasta realizujące ekologiczne projekty decydują się na uruchomienie tzw. śmieciomatów lub recyklomatów.

W Krakowie były już butelkomaty, w których za wrzucone plastikowe opakowania można było odebrać pieniądze, teraz stolica Małopolski zainstalowała śmieciomaty, do których mieszkańcy przynoszą plastikowe butelki i metalowe puszki po napojach. Tym razem pieniędzy za śmieci nie będzie. Śmieciomaty działają na zasadach programu lojalnościowego, w którym zebrane punkty krakowianie  będą mogli wymienić na ekogadżety.

Wykorzystanie opakowań

– Zadaniem śmieciomatów jest edukowanie i zachęcanie mieszkańców, by przynosząc śmieci  do urządzeń, w ten sposób dbali o środowisko – podkreśla Kamil Popiela z Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Krakowa.

CZYTAJ TAKŻE: Kulturalne wypady za odpady. Recyklomat „podziękuje” za śmieci biletem do teatru

Korzystanie z urządzeń i zbieranie punktów jest bardzo proste. Śmieciomaty wyposażone są w aplikację mobilną ECO Portfel. Taką samą aplikację zainteresowani pobiorą bezpłatnie na telefon w sklepach Google Play oraz AppStore (aplikacja jest dostępna w systemie Android i iOS). Aplikację trzeba zainstalować i uruchomić, a potem wystarczy zeskanować swój indywidualny kod w śmieciomacie i wrzucać pojedynczo butelki lub puszki.

Za wrzucone surowce urządzenie naliczy ekopunkty na indywidualnym koncie mieszkańca. Gdy uzbiera się odpowiednią liczbę punktów, można je wymienić w punktach InfoKraków. Kraków może się na razie pochwalić urządzeniami w trzech ogólnodostępnych lokalizacjach: Krakowskim Ośrodku Sportowo-Rekreacyjnym „Kurdwanów Nowy”, Com-Com Zone na Kozłowce i Szkole Podstawowej z nr 158.

Kawa i bilety za śmieci

– Projekt został zrealizowany dzięki ubiegłorocznemu budżetowi obywatelskiemu, obserwujemy jak się sprawdzi – podkreśla Dariusz Nowak, rzecznik krakowskiego magistratu. – Z tego co wiem  śmieciomaty czy recyclomaty sprawdzają się całkiem nieźle np. Warszawie – dodaje.

Pierwsze w Polsce śmieciomaty stanęły jeszcze w 2018 roku w Wieluniu. – Ustawiono je w miejscach użyteczności publicznej – mówi Ewa Duda z UM w Wieluniu. Mieszkańcy korzystający z urządzenia otrzymywali punkty, które np. umożliwiały zniżki w komunikacji miejskiej. Był to program pilotażowy i na razie nie wiadomo, czy gmina zdecyduje się na jego kontynuację.

CZYTAJ TAKŻE: Poidełka, recyklomaty, torby. Jak miasta zachęcają mieszkańców do porzucenia plastiku

W 2019 r. z  dziesięciu śmieciomatów, zlokalizowanych m.in. na Białołęce, Pradze, Żoliborzu, Ursynowie i Mokotowie, zaczęli korzystać mieszkańcy Warszawy. Podobnie jak w Krakowie, w zamian za opakowania szklane, aluminiowe i plastikowe warszawiacy otrzymują punkty wymieniane na nagrody – m.in. bilety do kina, teatru, parku trampolin, prenumeratę czasopism czy zniżki na kawę.

Od początku działania urządzeń, czyli od lipca 2019 do końca września 2020, w programie  lojalnościowym zostało przeprowadzonych ponad 56 tys. transakcji, a do recyklingu trafiło ponad 40 ton śmieci.

O śmieciomaty zabiegają także mieszkańcy Olsztyna. Wśród projektów tamtejszego budżetu obywatelskiego pojawił się jeden zakładający uruchomienie dwóch automatów na odpady, które podobnie jak urządzenia w Krakowie czy Warszawie, pozwolą na zbieranie punktów wymienianych na nagrody.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

O alkoholu i narkotykach na festynach i wycieczkach

Władze samorządowe nierzetelnie realizują zadania dotyczące profilaktyki uzależnień – ocenia Najwyższa Izba Kontroli. Polski ...

Wakacje 2020: wyjątkowa kolekcja pereł krajowej sztuki w zasięgu ręki

Wakacje w Polsce to także okazja, by nareszcie docenić nasze zabytki. Wiele można podziwiać ...

Lublin stawia na nowe technologie

Dynamiczny rozwój miasta jest ściśle związany z wyznaczonymi przez strategię miasta branżami priorytetowymi takimi ...

Samorządowcy szturmują Wiejską

W ławach poselskich i senatorskich zasiądzie liczne grono radnych różnych szczebli, a także włodarze ...

Gdańsk dźwiga kryzys

Gdańsk to miasto kojarzone nie tylko z wolnością, trwale zapisane na kartach historii Polski, ...

Takich mieszkań jest w kraju zaledwie kilkaset. A przydałyby się tysiące.

Dla młodych, którzy z domów dziecka czy rodzin adopcyjnych starują w swoją dorosłość, ale ...