Kulturalne wypady za odpady. Recyklomat „podziękuje” za śmieci biletem do teatru

AdobeStock

Mieszkańcy aglomeracji opolskiej w zamian za elektrośmieci mogą liczyć na darmowe bilety do kina czy teatru. Coraz więcej samorządów stara się również zachęcać mieszkańców do segregacji odpadów.

– Akcja ma na celu zwiększenie świadomości ekologicznej mieszkańców aglomeracji i promocję selektywnej zbiórki odpadów – mówi Paulina Budziak ze Stowarzyszenia Aglomeracja Opolska. Aglomerację tworzy miasto Opole, siedem gmin miejsko-wiejskich, a także 13 gmin wiejskich.

Pod koniec lipca ruszyła akcja „Zamień Elektroodpady na Kulturalne Wypady”. Polega na wymianie elektroodpadów przez mieszkańców gmin z terenu Aglomeracji Opolskiej (w Punktach Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych – PSZOK-ach, mPSZOK-ach lub punktach jakie wyznaczy gmina) na bilety do instytucji kultury. Akcja potrwa do 31 października lub do wyczerpania puli biletów (do rozdania jest ich 2,2 tys.).

CZYTAJ TAKŻE: Poidełka, recyklomaty, torby. Jak miasta zachęcają mieszkańców do porzucenia plastiku

Aglomeracja Opolska nie jest jedyną, która promuje segregację śmieci wśród mieszkańców. W Warszawie już w ub. roku stanęło 10 recyklomatów, które za wrzucenie do nich odpadów „podziękują”. Korzystający z nich mieszkańcy stolicy w zamian za wyrzucenie do nich śmieci mogą otrzymać bilety do kina czy bony do kawiarni. Od lipca 2019 roku dzięki automatom zebrano w Warszawie blisko 300 tys. sztuk butelek PET, co złożyło się na ponad 10 ton odpadów.

Po sukcesie w stolicy, znany producent napojów gazowanych wraz z partnerami rozszerza projekt na kolejne miejscowości w Polsce, tym razem także mniejsze. W środę ruszył ogólnopolski konkurs „Świat bez odpadów – recyklomat w Twojej gminie”. Samorządy mogą powalczyć o recyklomaty, czyli nowoczesne automaty do zbiórki odpadów z tworzyw sztucznych, które nagradzają mieszkańców za każde wrzucone opakowanie poprzez specjalną aplikację. – Recyklomaty są bardzo atrakcyjnym i skutecznym narzędziem do zachęcania ludzi do recyklingu i przypominania, że warto segregować odpady i dbać o nasze środowisko – mówi Sławomir Brzózek, niezależny ekspert ekologiczny,  koordynator grantu „Świat bez odpadów”.

CZYTAJ TAKŻE: Samorządy szukają sposobów na recykling

Do połowy września gminy zainteresowane urządzeniem  lub aktywiści z ich terenu muszą przesłać swoje zgłoszenie, wskazać lokalizację dla recyklomatu oraz pomysły na nagrody przyznawane za wrzucone odpady. Pod koniec września znane będą gminy, do których na rok trafią takie urządzenia. Dzięki konkursowi recyklomat może stanąć w dowolnej gminie w Polsce, liczącej do 50 tys. mieszkańców.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Filharmonia dla dzieci

Filharmonia Lubelska od 75 lat organizuje koncerty, które przybliżają świat muzyki klasycznej młodej publiczności. ...

A jednak jest normalnie

Odetchnąłem z ulgą po przeczytaniu tekstów najnowszego „Życia Regionów”. Dlaczego tak się stało? I czemu ...

Czas na poważne rozmowy z rządem ponad podziałami

Największe miasta zrzeszone w Unii Metropolii Polskich chcą systemowych zmian w finansowaniu zadań samorządów. ...

Burmistrz Muszyny: Na turyście z apartamentu mało się zarabia

Aby ucywilizować problem krótkoterminowego wynajmu, wystarczy skorzystać z rozwiązań, jakie funkcjonują w innych państwach. ...

Rewolucja samorządowa – pamięci Michała Kuleszy

Kiedy otwieram - dosłownie i w pamięci - archiwum Michała, ten żywy dorobek, pracujący ...

Globalny biznes z korzeniami w regionie

Społeczna odpowiedzialność biznesu to w Polsce wciąż pojęcie stosunkowo nowe. Są jednak firmy, które ...