Kulturalne wypady za odpady. Recyklomat „podziękuje” za śmieci biletem do teatru

AdobeStock

Mieszkańcy aglomeracji opolskiej w zamian za elektrośmieci mogą liczyć na darmowe bilety do kina czy teatru. Coraz więcej samorządów stara się również zachęcać mieszkańców do segregacji odpadów.

– Akcja ma na celu zwiększenie świadomości ekologicznej mieszkańców aglomeracji i promocję selektywnej zbiórki odpadów – mówi Paulina Budziak ze Stowarzyszenia Aglomeracja Opolska. Aglomerację tworzy miasto Opole, siedem gmin miejsko-wiejskich, a także 13 gmin wiejskich.

Pod koniec lipca ruszyła akcja „Zamień Elektroodpady na Kulturalne Wypady”. Polega na wymianie elektroodpadów przez mieszkańców gmin z terenu Aglomeracji Opolskiej (w Punktach Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych – PSZOK-ach, mPSZOK-ach lub punktach jakie wyznaczy gmina) na bilety do instytucji kultury. Akcja potrwa do 31 października lub do wyczerpania puli biletów (do rozdania jest ich 2,2 tys.).

CZYTAJ TAKŻE: Poidełka, recyklomaty, torby. Jak miasta zachęcają mieszkańców do porzucenia plastiku

Aglomeracja Opolska nie jest jedyną, która promuje segregację śmieci wśród mieszkańców. W Warszawie już w ub. roku stanęło 10 recyklomatów, które za wrzucenie do nich odpadów „podziękują”. Korzystający z nich mieszkańcy stolicy w zamian za wyrzucenie do nich śmieci mogą otrzymać bilety do kina czy bony do kawiarni. Od lipca 2019 roku dzięki automatom zebrano w Warszawie blisko 300 tys. sztuk butelek PET, co złożyło się na ponad 10 ton odpadów.

Po sukcesie w stolicy, znany producent napojów gazowanych wraz z partnerami rozszerza projekt na kolejne miejscowości w Polsce, tym razem także mniejsze. W środę ruszył ogólnopolski konkurs „Świat bez odpadów – recyklomat w Twojej gminie”. Samorządy mogą powalczyć o recyklomaty, czyli nowoczesne automaty do zbiórki odpadów z tworzyw sztucznych, które nagradzają mieszkańców za każde wrzucone opakowanie poprzez specjalną aplikację. – Recyklomaty są bardzo atrakcyjnym i skutecznym narzędziem do zachęcania ludzi do recyklingu i przypominania, że warto segregować odpady i dbać o nasze środowisko – mówi Sławomir Brzózek, niezależny ekspert ekologiczny,  koordynator grantu „Świat bez odpadów”.

CZYTAJ TAKŻE: Samorządy szukają sposobów na recykling

Do połowy września gminy zainteresowane urządzeniem  lub aktywiści z ich terenu muszą przesłać swoje zgłoszenie, wskazać lokalizację dla recyklomatu oraz pomysły na nagrody przyznawane za wrzucone odpady. Pod koniec września znane będą gminy, do których na rok trafią takie urządzenia. Dzięki konkursowi recyklomat może stanąć w dowolnej gminie w Polsce, liczącej do 50 tys. mieszkańców.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Przy otwieraniu ofert nie może być wątpliwości

Procedury przetargowe muszą być jawne, tak aby nie naruszać uczciwej konkurencji i równego traktowania ...

Zakład Purelli obecnie zajmuje około 3 tys. mkw. powierzchni, z możliwością rozbudowy

Zdrowe batony z Podlasia podbijają rynek

Purella Superfoods w strefie ekonomicznej w Białymstoku w jednym z najnowocześniejszych tego typu zakładów ...

Pomorze i Kujawy świętują setną rocznicę powrotu do macierzy

Tu jest Polska, była Polska i pozostanie na zawsze. Czternaście długich miesięcy musieli czekać ...

Elektryczne hulajnogi zostaną uregulowane. To ma zakończyć chaos na ulicach miast.

E-hulajnogi: koniec samowolki

Od 20 maja e-hulajnogi będą wreszcie uregulowane. Miasta powoli przygotowują się, by sprostać nowym ...

Krzysztof Żuk: Nowa reforma to 160 mln zł strat dla Lublina

Trzeba wzmacniać samodzielność finansową samorządów, a nie ją osłabiać – podkreśla Krzysztof Żuk, prezydent ...

Instytucje kultury ledwo zipią, choć pod otwartymi – kolejki

W województwie warmińsko-mazurskim jeszcze przed decyzją rządu instytucje się zamykały. Przy granicy czeskiej względny ...