Nie będzie premii, zakupów, wyjazdów. Miasta coraz mocniej zaciskają pasa

Fot. Pixabay

Ostatnie tygodnie upływają pod znakiem oszczędności. O swoich planach informują kolejne urzędy miejskie.

Część z blisko 50 mln zł oszczędności wprowadzonych przez prezydent Łodzi Hannę Zdanowską bezpośrednio dotyczy działalności urzędu miasta. Blokada wydatków budżetowych obejmuje m.in. promocję, zakupy sprzętu, wyjazdy i delegacje. Dla przykładu – wydatki Biura promocji i nowych mediów obcięto o 6,7 mln zł, zaś oszczędności Wydziału organizacyjno-administracyjnego UMŁ, związane z ograniczeniem długoterminowego wynajmu pojazdów i zagranicznych wyjazdów służbowych, sięgną 150 tys. zł.

CZYTAJ TAKŻE: Bolesne wyrzeczenia samorządów: inwestycje idą pod nóż

Magistrat oszczędza, jednak cięcia wpłyną przede wszystkim na zubożenie miejskiej oferty dla mieszkańców. Dotkną m.in. programów aktywizacji seniorów, dowożenia dzieci do szkół, działalności Miejskich Ośrodków Sportu i Rekreacji, wymiany przestarzałych źródeł ciepła czy kontroli jakości powietrza. Zamrożony zostanie także budżet obywatelski – zwycięskie projekty mają zostać zrealizowane w przyszłym roku.

Papier, toner, paliwo

Niektóre z oszczędności w magistratach są bezpośrednim efektem przejścia części pracowników w tryb pracy zdalnej, co zauważa Piotr Husejko, zastępca dyrektora Wydziału budżetu i kontrolingu Urzędu Miasta Poznania. – Na przykład niższe zużycie energii czy materiałów takich, jak papier czy tonery. Poza tym wstrzymujemy się od wydatków, które nie są obecnie niezbędne – jak zakupy mebli. W związku z brakiem możliwości organizacji wydarzeń w przestrzeni publicznej nie są wydatkowane środki zaplanowane na eventy – wylicza Piotr Husejko.

CZYTAJ TAKŻE: Tarcza dla samorządów? „Zabrakło realnej pomocy”

Także w Krakowie niektóre oszczędności przychodzą łatwiej, inne trudniej. Magistrat oszczędza na paliwie do samochodów służbowych, które mniej jeżdżą. Urzędnicy, którzy z racji zdalnej pracy mają mniej obowiązków, zostali poproszeni o częściowe wykorzystanie urlopów. Zdecydowano o zamrożeniu pensji, nie będzie również nagród kwartalnych. Na razie nie ma jednak mowy o zwolnieniach.

W 2020 roku zatrudnienie w magistracie zostanie ograniczone o ok. 100 etatów. Proces przebiegnie stopniowo, m.in. poprzez nieuzupełnianie wakatów, niezatrudnianie na stanowiska zwolnione przez odchodzących na emeryturę i nieuzupełnianie etatów pracowników czasowo nieobecnych z powodu choroby.

Solidarność, czyli inni też

Poznański Ratusz nie wstrzymał naboru na wolne stanowiska, jednak – jak przewiduje Wojciech Kasprzak, dyrektor Wydziału organizacyjnego Urzędu Miasta Poznania – nie obędzie się bez zmian w polityce kadrowej.

– W obliczu sytuacji, skutkującej kryzysem gospodarczym w kolejnych miesiącach i w następstwie kryzysem finansów publicznych, budżet miasta będzie musiał ulec weryfikacji, o czym informował już prezydent Poznania. Będzie to dotyczyło również ograniczeń w funduszach wynagrodzeń. Potrzebna jest solidarność społeczna, nie może ona jednak dotyczyć tylko sfery sensu stricte administracji, która nigdy nie dorównuje poziomem wynagrodzeń przedsiębiorstwom komercyjnym – przypomina Wojciech Kasprzak.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Istniejący fragment drogi S14 w okolicach węzła Pabianice Północ

Wkoło Łodzi: pierwsze miasto z ekspresowym ringiem

Łódź za sprawą budowy drogi ekspresowej S14 będzie pierwszym miastem w Polsce z pełną ...

Samorządy szukają sposobów na recykling

System kaucyjny na plastikowe butelki i aluminiowe puszki znajduje kolejnych zwolenników. Minister klimatu zapowiada ...

Samorządowe inwestycje, czyli wielkie cięcie wydatków

Samorządy wchodzą w gorący okres przygotowywania budżetów na 2020 r. Dobrych informacji dla mieszkańców ...

Gminy zwrócą kopalniom nawet 650 mln złotych

Gminy muszą z nawiązką zwrócić podatek, który przez lata pobierały od przedsiębiorstw górniczych. I ...

Nie dzielmy Mazowsza! Budujmy i integrujmy.

Od początku reformy administracyjnej państwa, która miała miejsce w 1998 roku, pojawiają się głosy ...

Jaśkowiak: To najtrudniejszy moment mojej prezydentury

Codziennie mamy posiedzenie sztabu kryzysowego i na bieżąco reagujemy na różne pojawiające się problemy ...