Nie będzie premii, zakupów, wyjazdów. Miasta coraz mocniej zaciskają pasa

Fot. Pixabay

Ostatnie tygodnie upływają pod znakiem oszczędności. O swoich planach informują kolejne urzędy miejskie.

Część z blisko 50 mln zł oszczędności wprowadzonych przez prezydent Łodzi Hannę Zdanowską bezpośrednio dotyczy działalności urzędu miasta. Blokada wydatków budżetowych obejmuje m.in. promocję, zakupy sprzętu, wyjazdy i delegacje. Dla przykładu – wydatki Biura promocji i nowych mediów obcięto o 6,7 mln zł, zaś oszczędności Wydziału organizacyjno-administracyjnego UMŁ, związane z ograniczeniem długoterminowego wynajmu pojazdów i zagranicznych wyjazdów służbowych, sięgną 150 tys. zł.

CZYTAJ TAKŻE: Bolesne wyrzeczenia samorządów: inwestycje idą pod nóż

Magistrat oszczędza, jednak cięcia wpłyną przede wszystkim na zubożenie miejskiej oferty dla mieszkańców. Dotkną m.in. programów aktywizacji seniorów, dowożenia dzieci do szkół, działalności Miejskich Ośrodków Sportu i Rekreacji, wymiany przestarzałych źródeł ciepła czy kontroli jakości powietrza. Zamrożony zostanie także budżet obywatelski – zwycięskie projekty mają zostać zrealizowane w przyszłym roku.

Papier, toner, paliwo

Niektóre z oszczędności w magistratach są bezpośrednim efektem przejścia części pracowników w tryb pracy zdalnej, co zauważa Piotr Husejko, zastępca dyrektora Wydziału budżetu i kontrolingu Urzędu Miasta Poznania. – Na przykład niższe zużycie energii czy materiałów takich, jak papier czy tonery. Poza tym wstrzymujemy się od wydatków, które nie są obecnie niezbędne – jak zakupy mebli. W związku z brakiem możliwości organizacji wydarzeń w przestrzeni publicznej nie są wydatkowane środki zaplanowane na eventy – wylicza Piotr Husejko.

CZYTAJ TAKŻE: Tarcza dla samorządów? „Zabrakło realnej pomocy”

Także w Krakowie niektóre oszczędności przychodzą łatwiej, inne trudniej. Magistrat oszczędza na paliwie do samochodów służbowych, które mniej jeżdżą. Urzędnicy, którzy z racji zdalnej pracy mają mniej obowiązków, zostali poproszeni o częściowe wykorzystanie urlopów. Zdecydowano o zamrożeniu pensji, nie będzie również nagród kwartalnych. Na razie nie ma jednak mowy o zwolnieniach.

W 2020 roku zatrudnienie w magistracie zostanie ograniczone o ok. 100 etatów. Proces przebiegnie stopniowo, m.in. poprzez nieuzupełnianie wakatów, niezatrudnianie na stanowiska zwolnione przez odchodzących na emeryturę i nieuzupełnianie etatów pracowników czasowo nieobecnych z powodu choroby.

Solidarność, czyli inni też

Poznański Ratusz nie wstrzymał naboru na wolne stanowiska, jednak – jak przewiduje Wojciech Kasprzak, dyrektor Wydziału organizacyjnego Urzędu Miasta Poznania – nie obędzie się bez zmian w polityce kadrowej.

– W obliczu sytuacji, skutkującej kryzysem gospodarczym w kolejnych miesiącach i w następstwie kryzysem finansów publicznych, budżet miasta będzie musiał ulec weryfikacji, o czym informował już prezydent Poznania. Będzie to dotyczyło również ograniczeń w funduszach wynagrodzeń. Potrzebna jest solidarność społeczna, nie może ona jednak dotyczyć tylko sfery sensu stricte administracji, która nigdy nie dorównuje poziomem wynagrodzeń przedsiębiorstwom komercyjnym – przypomina Wojciech Kasprzak.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Gwałtownie rośnie popyt na pracowników z Ukrainy

Po odmrożeniu gospodarki firmy niemal w całej Polsce coraz częściej szukają pracowników, w tym ...

Przetargi nie dla każdego, czyli pozorna miłość samorządów do startupów

Samorządy chętnie podkreślają swoją sympatię do młodych firm. Ale najważniejsze narzędzie współpracy - zamówienia ...

Społecznicy znów w akcji

Do 30 sierpnia potrwa nabór wniosków w kolejnej edycji programu „Społecznik” realizowanego przez Województwo ...

Kryzys jeszcze nie wszędzie się skończył

Choć w niektórych regionach sytuacja gospodarcza poprawia się, to na Podkarpaciu, Warmii i Mazurach ...

Miliony kur dalej od domu

Przepisy określą, w jakiej odległości od domów będzie można budować fermy.

Likwidacja kopciuchów w Polsce. Katowice jednym z liderów

Polski Alarm Smogowy podsumował, w jakim tempie w polskich miastach wymieniane są stare kotły ...