Bieżące koszty topią samorządy

AdobeStock

Tysiąc gmin w Polsce bez środków na bieżące działania. Będzie gorzej – mówią samorządowcy.

Nauczyciele z Limanowej od września nie otrzymują dodatków motywacyjnych. W Zawidzu pedagodzy nie otrzymali w tym miesiącu pensji. Lokalni włodarze mówią wprost: nie mamy już pieniędzy.

Za ciężką sytuację samorządy obwiniają zaniżoną subwencję oświatową, wyższe opłaty za prąd i gospodarowanie odpadami, niższe wpływy z PIT. – Sytuacja samorządów za chwilę będzie tragiczna – mówił podczas niedawnego briefingu prasowego zorganizowanego przed kancelarią premiera Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.

CZYTAJ TAKŻE: Tadeusz Truskolaski: Premier podaje dane, które mu pasują

Najgorzej jest w gminach wiejskich. – We wschodniej części kraju na terenach rolniczych nie udało się wypracować nadwyżek, które teraz są potrzebne, by pokryć np. rosnące koszty wynagrodzeń w szkołach – mówił Krzysztof Iwaniuk, wójt gminy Terespol. – Ponad 1000 gmin w Polsce nie jest w stanie pokryć bieżących wydatków – dodał.

Dlatego samorządy dwoją się i troją, by dopiąć przyszłoroczne budżety. – Będziemy ciąć wydatki bieżące. Nie zrealizujemy inwestycji za 140 mln zł, bo tyle zabrał nam rząd swoimi „reformami” i rozdawnictwem. Moglibyśmy za to kupić 14 nowych tramwajów – mówi Marcin Masłowski, rzecznik prezydent Łodzi.

CZYTAJ TAKŻE: Samorządowe inwestycje, czyli wielkie cięcie wydatków

W innych miastach jest podobnie. – Ubytek blisko 70 mln zł PIT, niedofinansowanie oświaty, podwyższenie minimalnego wynagrodzenia na kolejne blisko 30 mln zł to problem niemożliwy do bezbolesnego rozwiązania. I nie pomogły tu dostępne ograniczenia wydatków na promocję, sport czy kulturę – mówi Marta Stachowiak, rzecznik prasowy UM Bydgoszczy.

W projekcie budżetu Częstochowy na rok 2020 przewiduje się ograniczenie usług świadczonych na rzecz mieszkańców. Głównie dotyczy to zmniejszenia puli środków przewidzianych m.in. dla organizacji pozarządowych czy klubów sportowych – mówi Włodzimierz Tutaj z UM w Częstochowie. Jak dodaje, cięcia dotkną także budowy ulic i przebudowy boisk oraz bieżni. Nie będzie też przeprowadzona modernizacja systemów grzewczych ani łazienek w szkołach.

CZYTAJ TAKŻE: Samorządowe inwestycje pod znakiem zapytania

Inwestycje drogowe będą także ograniczane w Lublinie. Dzięki temu w budżecie zostanie 200 mln zł.
W Krakowie w przyszłym roku na wydatki bieżące zaplanowano 1 mld 682 mln zł. W 2019 r. było to 1 mld 535 mln zł. – Miasto przyjęło politykę dyscyplinowania wydatków bieżących w takich działach, jak transport i łączność, sport czy kultura i ochrona dziedzictwa narodowego. Na mniejszą skalę będą realizowane imprezy kulturalne – mówi Dariusz Nowak z krakowskiego ratusza.

W przyszłorocznym budżecie musieliśmy ograniczyć wydatki o 54 mln zł. Zostanie więc ograniczona nauka pływania, program edukacji morskiej, zajęcia pozalekcyjne – wylicza wiceprezydent Gdańska Piotr Kowalczuk.

Największym problemem w samorządach są wydatki na oświatę m.in. ze względu na koszty związane z reformą edukacji czy pensjami nauczycieli. To koszty stałe i nie można wprowadzać tu cięć, dlatego samorządy muszą znaleźć na to pieniądze. Miasta zrzeszone w Unii Metropolii Polskich przymierzają się teraz do sądowej batalii o zwrot kosztów reformy. Pozew ma być gotowy jeszcze w tym roku.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Pomorze Zachodnie: Bezpiecznie jak w domu

Dni spędzone w domach zaostrzyły apetyt na udane wakacje. Który kierunek wybrać, aby spędzić ...

Różne specyfiki, ale jeden cel

Mniejsze miasta wzorem metropolii stają się inteligentne. Mają utrudnione zadanie, ale wiele z nich ...

Utrudnienia dla kierowców, popękał wiadukt na A1

Węzeł Łódź Północ na autostradzie A1 ma nową organizację ruchu, ponieważ jego elementy konstrukcyjne ...

Tadeusz Truskolaski: Premier podaje dane, które mu pasują

Budżet na 2020 rok oceniam jako bardzo trudny, ale już za dwa lata będziemy ...

Na uruchomienie miejskich fontann zdecydował się już Wrocław

Powoli wracają miejskie fontanny. Ale jeszcze nie wszędzie

Niektóre samorządy już uruchamiają miejskie fontanny, a inne czekają na zalecenia w tym zakresie z ...

Stołeczne ścieki płyną znów pod Wisłą

Po miesiącu prac warszawskie MPWiK uruchomiło pod rzeką rurociąg alternatywny. To oznacza, że przepływ ...