Ranking Samorządów 2019: Ścieki pod kontrolą

Dzięki inwestycjom wodno-kanalizacyjnym poprawiają się warunki życia mieszkańców
AdobeStock

W miastach już ponad 90 proc. mieszkańców korzysta z kanalizacji, na wsi jest znacznie gorzej, ale też widać postępy.

Im gęstsza sieć kanalizacyjna, tym mniej ścieków komunalnych zanieczyszcza nasze środowisko. Samorządy od wielu lat inwestują w rozbudowę koniecznej infrastruktury i – co ważne – działania te przynoszą widoczne efekty.

O tak o ile jeszcze w 2002 r. tylko 56,7 proc. Polaków korzystało z kanalizacji, o tyle w obecnie to już 70,5 proc. – wynika z danych zebranych w ramach Rankingu Samorządów 2019, organizowanego przez „Rzeczpospolitą”.

CZYTAJ TAKŻE: Ranking Samorządów 2019: Coraz większe wydatki na drogi

W przypadku miast można powiedzieć, że sytuacja jest bardzo dobra. Według najbardziej dostępnych danych GUS za 2017 r., aż 90,2 proc. mieszkańców miast korzystało z kanalizacji wobec 83,1 proc. w 2002 r. Na wsi jednak zostało jeszcze wiele do zrobienia. Opisywany wskaźnik sięga tu jedynie 40,8 proc. Z naszego zestawienie wynika też, że w ok. 130 gminach wiejskich w zasadzie nikt nie korzysta z kanalizacji publicznej. To zwykle gminy o małej liczbie mieszkańców, a o dużej powierzchni, gdzie budowa kilometrów rur odprowadzających jest nieopłacalna ekonomicznie. Poprawę sytuacji w tego typu lokalizacjach mogą zapewnić przydomowe oczyszczalnie ścieków, jednak GUS nie zbiera danych na ten temat.

CZYTAJ TAKŻE: Ranking Samorządów 2019: Święto polskich samorządowców

Pocieszające jest jednak to, że także na wsiach widać istotą zmianę, bo szybko rośnie odsetek mieszkańców korzystających z kanalizacji – z 14,2 proc. w 2002 roku do 40,8 proc. w 2017 r.

W całej Polsce długość sieci kanalizacyjnej wynosiła w 2018 r. 160,7 tys. kilometrów (z czego prawie 60 proc. znajdowało się na wsi). Jeszcze w 2002 r. było to zaledwie 60 tys. kilometrów, a w 1995 r. – 33 tys. Ilość ścieków odprowadzonych od gospodarstw domowych siecią kanalizacyjną w 2018 r. wyniosła prawie 970 hm3 (w miastach – 845,5 hm3, a na obszarach wiejskich – 124 hm3).

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Liderzy lokalnego rozwoju

Zielona Góra, Boguchwała i Wisznice – to zwycięzcy Rankingu Samorządów 2018. Mogą być przykładem ...

Coraz piękniejsze samorządowe muzea

Szydłowieckie Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych ma nową siedzibę. Gruntowną modernizację przeszedł Zamek Książąt Mazowieckich ...

Mniej dotacji dla regionów

W związku z brexitem, z tym, że Polska jest bogatsza, że nie mamy sukcesów ...

Najbardziej morskie centrum w Polsce

Pokazywanie różnorodnych zjawisk naukowych na przykładach związanych z żeglugą, falami, wiatrem, wodą czy rybołówstwem, ...

Muzeum Wyspiańskiego ma kosztować prawie 50 milionów złotych

W konkursie na projekt nowego krakowskiego muzeum zwyciężyło wrocławskie studio Heinle, Wischer und Partner ...

Gliwice się budują

Miasto Gliwice nie ogląda się na innych i od lat z powodzeniem realizuje własny ...