Rządowe wsparcie nie dla dużych miast. „Było jedno kryterium”

Mimo złożonych wniosków największe polskie miasta nie otrzymały dofinansowania na inwestycje z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w ramach II tury naboru.

Publikacja: 14.12.2020 16:45

Panorama Poznania

Panorama Poznania

Foto: Adobestock / Daniel Jędzura

– Brak jasnych kryteriów przyznawania środków oraz zmiana reguł gry w trakcie trwania naboru pozwala sądzić, że pieniądze zostały przyznane uznaniowo, a nie przy uwzględnieniu rzeczywistych potrzeb jednostek samorządu terytorialnego – twierdzi Karolina Gałecka, rzecznik stołecznego ratusza.

Oprócz Warszawy pieniędzy nie otrzymały m.in. Wrocław, Białystok, Gdańsk, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań czy Rzeszów.

Długa lista inwestycji

W ramach II naboru Warszawa złożyła w sumie 5 wniosków o dofinansowanie, dotyczących infrastruktury drogowej, zakupu autobusów, opieki zdrowotnej, edukacji oraz kultury na łączną kwotę ponad 1,2 miliarda zł.

Łódź starała się na wsparcie dla blisko 50 inwestycji, których wartość sięga niemal 600 mln zł. Większość z nich to drogi, ale też remonty kamienic, czy budowa sali hybrydowej przy Szpitalu Miejskim im. Strusia, modernizację stadionu Warty czy siedziby MOPR. – Dużo złożyliśmy. Nic nie dostaliśmy – przyznaje Marcin Masłowski, rzecznik prezydent Łodzi.

Poznań złożył wnioski dla 51 projektów na łączną sumę 589,3 mln zł. – Wszystkie wnioski zostały pozytywnie ocenione przez wojewodę i przekazane do Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, które organizowało konkurs. Było tylko jedno kryterium – kwota dotacji dla poszczególnych samorządów miała wynikać z relacji wydatków majątkowych i zamożności gmin i powiatów – mówi Joanna Żabierek, rzecznik prezydenta Poznania.

CZYTAJ TAKŻE: Fundusze unijne: nadzieja na rozwój wróciła do samorządów

Kraków wnosił o wsparcie dla 28 inwestycji: drogowych, edukacyjnych, sportowych, związanych z przestrzenią miejską.

Lista próśb z Gdańska była krótsza, liczyła tylko dziewięć pozycji. – Nie otrzymaliśmy dofinansowania na żaden ze złożonych wniosków. Miasto złożyło wniosek do wojewody o dostęp do inf. publicznej w sprawie zastosowanych kryteriów przy wyborze projektów, czekamy na informację – podaje Izabela Kozicka-Prus z gdańskiego magistratu.

Wrocław w ramach drugiej tury wnioskował o 295 mln zł na cztery projekty infrastrukturalne.

Miasto otrzymało wsparcie jedynie w pierwszej turze FIL. Wówczas było to 66,4 mln zł. – Pieniądze zostały przeznaczone na wydatki inwestycyjne. Kwota nie pokryła jednak strat poniesionych przez miasto w wyniku epidemii, a do końca roku może to być nawet 300 milionów złotych – mówi Marcin Obłoza z wrocławskiego Urzędu Miasta.

Cześć inwestycji powstanie, część odłożą w czasie

Czy brak rządowego wsparcia zatrzyma zaplanowane przez miasta inwestycje? – Będziemy starać się je zrealizować z własnego i unijnego budżetu – na pewno zajmie to więcej czasu i nie wszystko być może da się zrobić – mówi Marcin Masłowski z Łodzi.

I dodaje: – PiS zabrał łodzianom najpierw pieniądze z podatków, a teraz tych podatków nawet nie dał nam z powrotem. Mieszkańcom. Przecież to są pieniądze także łodzian – zauważa urzędnik.

Izabela Kozicka-Prus z gdańskiego magistratu przyznaje, że brak rządowego wsparcia oznacza, że realizacja inwestycji stoi pod znakiem zapytania, a ich wykonanie z pewnością zostanie odroczone w czasie.

CZYTAJ TAKŻE: Budżety miast na 2021 r. Podwyżki opłat i cięcia inwestycji

– Z przykrością przyjęliśmy informację, że miasto takie jak Gdańsk, które mocno ucierpiało pod względem gospodarczym na skutek pandemii, zostało pominięte w realizacji działań, które mogłyby spowodować odbudowę potencjału gospodarczego. Sutkiem takich decyzji będzie, to że ze względów finansowych miasto będzie musiało przeanalizować możliwość odstąpienia od niektórych inwestycji na czas nieokreślony – mówi Izabela Kozicka-Prus.

Grażyna Rokita z krakowskiego magistratu przyznaje, że inwestycje, o których wsparcie występował urząd są zapisane w budżecie i będą realizowane niezależnie od wsparcia rządowego.

Zapytaliśmy Centrum Informacyjne Rządu o klucz podziału środków. Nie dostaliśmy jednak odpowiedzi.

– Brak jasnych kryteriów przyznawania środków oraz zmiana reguł gry w trakcie trwania naboru pozwala sądzić, że pieniądze zostały przyznane uznaniowo, a nie przy uwzględnieniu rzeczywistych potrzeb jednostek samorządu terytorialnego – twierdzi Karolina Gałecka, rzecznik stołecznego ratusza.

Oprócz Warszawy pieniędzy nie otrzymały m.in. Wrocław, Białystok, Gdańsk, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań czy Rzeszów.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Finanse w regionach
Czy samorządy zdążą przygotować budżety po zmianie prawa?
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Finanse w regionach
Od września w miastach wzrosną opłaty za wywóz śmieci. Ale nie wszędzie
Finanse w regionach
Samorządy wspierają szpitale miliardami. A szpitale i tak są zadłużone
Finanse w regionach
Wiemy, w których regionach Polski dochody są najwyższe. A kto najwięcej wydaje
Finanse w regionach
Prezydent Sopotu Magdalena Czarzyńska-Jachim: Rządowa subwencja jeszcze w tym roku
Finanse w regionach
Kłopoty samorządów z inwestycjami z Polskiego Ładu