250 mln złotych dla uzdrowisk. Ruszył nabór wniosków

Narodowy  Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczył 250 mln zł dla gmin uzdrowiskowych, które chcąc  wzmocnić swoją odporność na skutki zmian klimatu. Efektem ma być poprawa jakości życia mieszkańców i kuracjuszy.

Publikacja: 21.07.2021 13:26

Władze Kołobrzegu będą aplikować o dotacje w ramach nowego programu

Władze Kołobrzegu będą aplikować o dotacje w ramach nowego programu

Foto: fot. adobestock / castenoid

– Część dotacyjna oferuje bardzo wąski zakres. Planujemy zgłosić wniosek o termomodernizację budynku Urzędu Miasta (mamy gotowy audyt energetyczny), weryfikujemy także taką możliwość co do trzech budynków komunalnych – mówi Michał Kujaczyński, rzecznik prasowy prezydenta Kołobrzegu.

Poprawić jakość powietrza

Narodowy  Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ruszył z nowym programem „Klimatyczne Uzdrowiska”. Dzięki temu 50 polskich samorządów, które ma status uzdrowiska lub obszaru ochrony uzdrowiskowej może się starać o dodatkowe środki na poprawę klimatu u siebie i stanu środowiska w Polsce.

– Główny cel tego przedsięwzięcia to upowszechnienie w gminach uzdrowiskowych nowoczesnych, efektywnych i skutecznych rozwiązań, które pozwolą uchronić kurorty przed następstwami zmian klimatu – tłumaczy Sławomir Kmiecik z NFOŚiGW.

CZYTAJ TAKŻE: Jan Golba: Niech Polski Ład będzie ładem, a nie bezładem

Inwestycje wsparte finansowo przez Fundusz mają doprowadzić na terenie uzdrowisk do poprawy jakości powietrza i wzrostu efektywności energetycznej i zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. Celem jest zwiększenie produkcji energii ze źródeł odnawialnych oraz rozwój zieleńców i parków. Poza tym wsparcie otrzyma m.in. rozbudowa „zielono-niebieskiej” infrastruktury, w tym systemów zagospodarowania wód opadowych i kanalizacji deszczowej.

Program „Klimatyczne Uzdrowiska” składa się z dwóch części:. Pierwsza dotyczy adaptacji do zmian klimatu, a druga ma na celu wspieranie efektywności energetycznej w budynkach użyteczności publicznej na terenie gmin uzdrowiskowych.

Budżet programu wynosi 250 mln zł. Nabór rozpoczął się kilka dni temu i będzie ciągły. Potrwa do roku 2024 lub do wyczerpania środków. Wnioski o dofinansowanie  w formie dotacji i pożyczek samorządy gmin uzdrowiskowych mogą składać aż do 29 marca 2024 roku.

– Dokumenty należy składać do NFOŚiGW w wersji elektronicznej przez Generator Wniosków o Dofinansowanie (GWD) – podaje Sławomir Kmiecik.

Powalczą o środki na termomodernizację

Czy samorządy gmin uzdrowiskowych są zainteresowane nowym programem Funduszu ? Okazuje się, że tak, choć bardziej zależy im na dotacjach, a nie pożyczce.

Jesteśmy zainteresowani częścią dotacyjną, bo część pożyczkowa w naszym przypadku to możliwość umorzenia jedynie 30 proc. kosztów, a miasto dopiero co wyemitowało obligacje i zadebiutowało nimi na GPW – mówi Michał Kujaczyński z Urzędu Miasta w Kołobrzegu.

Przyznaje, że niestety część dotacyjna oferuje bardzo wąski zakres. Władze Kołobrzegu planują zgłosić wniosek o termomodernizację budynku Urzędu Miasta. Mają już gotowy audyt energetyczny.

CZYTAJ TAKŻE: Prezydent Kołobrzegu: Tęsknimy za turystami

Wiadomo, że o środki będzie się starać Busko-Zdrój. – Będziemy aplikować zarówno w komponencie: „adaptacja do zmian klimatu” jak i „wspieranie efektywności energetycznej w budynkach użyteczności publicznej”. W tej chwili jest jednak zbyt wcześnie, aby podać konkretne
inwestycje – mówi Anna Makowska, naczelnik Wydziału Promocji, Kultury, Sportu i Spraw Uzdrowiskowych w buskim ratuszu.

Urzędniczka dodaje, że „potrzeb i pomysłów tym zakresie gmina ma wiele, dlatego w najbliższym czasie będziemy prowadzić analizy, które pomogą nam w podjęciu decyzji o kształcie ostatecznego zgłoszenia”.

A władze Gołdapi jeszcze nie wiedzą, czy złożą wniosek o wsparcie z tego programu. – Obecnie analizujemy możliwości złożenia wniosku w ramach ogłoszonego przez NFOŚiGW programu „Klimatyczne Uzdrowiska” – poinformował nas Jarosław Duchnowski, kierownik Wydziału Infrastruktury i Inwestycji Komunalnych Urzędu Miejskiego w Gołdapi.

– Część dotacyjna oferuje bardzo wąski zakres. Planujemy zgłosić wniosek o termomodernizację budynku Urzędu Miasta (mamy gotowy audyt energetyczny), weryfikujemy także taką możliwość co do trzech budynków komunalnych – mówi Michał Kujaczyński, rzecznik prasowy prezydenta Kołobrzegu.

Poprawić jakość powietrza

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Finanse w regionach
Spektakularny wzrost inwestycji firm w małych województwach
Finanse w regionach
Pięć chorób fiskalnych polskich samorządów
Finanse w regionach
Inwestycje – busola samorządności
Finanse w regionach
NIK: rząd PiS ręcznie sterował finansami JST. "Nieudolne reformy i klientelizm"
Finanse w regionach
Minister finansów: System finansowania samorządów wymaga radykalnej zmiany
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy