To nie żart: Od dziś opłaty za śmieci w stolicy ostro w górę

Nawet o 300 proc. więcej zapłaci od kwietnia część rodzin za wywóz odpadów komunalnych w Warszawie.

Publikacja: 01.04.2021 12:03

Od 1 kwietnia w Warszawie zaczyna obowiązywać nowy system wyliczania opłat za wywóz śmieci. Dla więk

Od 1 kwietnia w Warszawie zaczyna obowiązywać nowy system wyliczania opłat za wywóz śmieci. Dla większości mieszkańców oznacza znaczące podwyżki

Foto: fot. Sławomir Mielnik / Fotorzepa

W mieście zmienia się sposób naliczania tej opłaty. Już nie będzie ona zależała od wielkości mieszkania, tylko ilości zużytej wody.

– Lawinowo rosnące w całym kraju koszty gospodarki odpadami sprawiły, że mieszkańcy będą musieli płacić więcej za śmieci. Polskie prawo nakazuje nam ustalić stawki opłat w taki sposób, by pokryły wydatki miasta na odbiór i zagospodarowanie odpadów – tłumaczy Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

Droga kąpiel, drogie śmieci

Od kwietnia mieszkańcy stolicy mają płacić za śmieci według zużycia wody w swoich mieszkaniach. I tak za każdy metr sześcienny zużytej wody miesięcznie za śmieci trzeba będzie płacić – 12,73 zł.

Z danych GUS wynika, że średnie miesięczne zużycie wody przez jedną osobę w Warszawie to 4 metry sześcienne – czyli jedna osoba będzie płacić prawie 51 złotych za miesiąc. To mniej niż wcześniej. Bo w mieszkaniu do 60 mkw. opłata wynosiła 65 zł. Ale jest warunek!  Singiel nie zużywa dużo więcej wody niż przeciętna norma.

CZYTAJ TAKŻE: Cud nad Wisłą? W tym mieście ceny wywozu śmieci… spadną

Gorzej z rodzinami, one odczują podwyżkę. I to drastycznie. – Dostałam nową opłatę za wywóz śmieci. To 291 zł miesięcznie, bo podobno produkuję ich blisko 33 m sześc. miesięcznie. Chyba ktoś przesadził – zżyma się mieszkanka Ursynowa.

Taka stawka będzie dotyczyła jej trzyosobowej rodziny. – Jeśli się kąpię, to więcej płacę za śmieci. Logiczne. Tylko szkoda, że za tę zużytą wodę też płacę – narzeka czytelniczka.

Inny z mieszkańców dodaje, że jego trzyosobowa rodzina też musi płacić 290 zł za śmieci, bo zużywa dużo wody. – Koniec z kąpielami w wannie dwa razy dziennie i ciągłym dolewaniem ciepłej wody – ogłasza.

Mieszkanka Pragi Północ jeszcze nie dostała nowej stawki, ale już się boi drastycznej podwyżki.

– Mieszkam sama. Wody, zwłaszcza w czasie pandemii zużywam dużo. Codziennie piorę, bo boję się wirusa – opowiada. Dodaje, że zawsze musi dopłacać do wody. – Stawki za śmieci będę miała pewnie wysokie, a najgorsze jest to, że śmieci niemal nie produkuję. Nie gotuję w domu – mówi pani Iza.

Zdradza, że wspólnota już wysłała listy do mieszkańców w których informuje, że podwyżki to wina stołecznego ratusza i tam radzi kierować skargi w tej sprawie.

Ratusz: To wina rządu

Co na to stołeczny ratusz? – Jako samorząd nie mamy dużego pola manewru. Ustawa dopuszcza tylko cztery metody naliczania opłat: od powierzchni, od liczby zadeklarowanych osób w lokalu, od gospodarstwa domowego i właśnie od zużycia wody. Trzy pierwsze metody są niesprawiedliwe. Metoda od powierzchni – dlatego, że to ludzie, a nie powierzchnia produkują śmieci – tłumaczy Karolina Gałecka, rzecznik stołecznego ratusza.

Podkreśla, że „niesprawiedliwym byłoby, gdyby np. samotna emerytka płaciła więcej niż mieszkająca piętro wyżej czteroosobowa rodzina”.

– Tak samo jest w przypadku ryczałtowej opłaty od gospodarstwa domowego. Z kolei w przypadku systemu od zadeklarowanej liczby mieszkańców kłopotem jest to, że osoby uczciwie deklarujące liczbę domowników płaciłyby za tych, którzy do tego obowiązku podeszliby inaczej – dodaje urzędniczka.

CZYTAJ TAKŻE: Recyklingowe błędne koło. Dlaczego odbiór śmieci będzie wyłącznie drożeć

Podkreśla, że sposób naliczania powiązany ze zużyciem wody jako jedyny pozwala oszacować faktyczną liczbę osób mieszkających w danym lokalu.

– A dodatkowo – jako jedyny system – daje mieszkańcom wpływ na rachunek, jaki płacą. Zachęca ich do gospodarnego zużycia wody oraz do bardziej ekologicznej postawy – zapewnia Karolina Gałecka.

Stołeczny ratusz winę za drastyczne podwyżki zrzuca na rząd. – To on doprowadził do galopującego wzrostu cen za śmieci. Zmiany w ustawie o odpadach oraz w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach spowodowały gwałtowny wzrost cen na rynku gospodarki odpadami – tłumaczą warszawscy urzędnicy.

Przypominają, że od 2019 roku gminy w całej Polsce muszą prowadzić narzuconą przepisami segregację odpadów na 5 frakcji, co oznacza dwukrotnie wyższe koszty odbioru odpadów.

Przyznają, że na rynku jest za mało instalacji do zagospodarowania odpadów i ograniczona liczba podmiotów, które się tym zajmują.

– Z kolei firmy windują ceny za odbiór i zagospodarowanie odpadów, ponieważ rząd narzucił im restrykcyjne wymogi dotyczące działalności oraz podniósł płacę minimalną, co dodatkowo obciąża tych pracodawców. Drożeje prąd i gaz oraz rosną ceny paliwa, z których korzystają firmy – wylicza Karolina Gałecka.

Podkreśla, że w Polsce producenci opakowań praktycznie nie ponoszą odpowiedzialności finansowej za wprowadzanie na rynek tworzyw sztucznych. Stawki są skandalicznie niskie, a cały koszt późniejszego zajmowania się odpadami spada na gminy i ich mieszkańców.

W Polsce koszty utylizacji odpadów, np. butelek plastikowych, pokrywają mieszkańcy, natomiast w Niemczech czy Austrii – producenci odpadów, czyli koncerny – twierdzi stołeczny ratusz.

W mieście zmienia się sposób naliczania tej opłaty. Już nie będzie ona zależała od wielkości mieszkania, tylko ilości zużytej wody.

– Lawinowo rosnące w całym kraju koszty gospodarki odpadami sprawiły, że mieszkańcy będą musieli płacić więcej za śmieci. Polskie prawo nakazuje nam ustalić stawki opłat w taki sposób, by pokryły wydatki miasta na odbiór i zagospodarowanie odpadów – tłumaczy Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Finanse w regionach
Wiemy, w których regionach Polski dochody są najwyższe. A kto najwięcej wydaje
Finanse w regionach
Prezydent Sopotu Magdalena Czarzyńska-Jachim: Rządowa subwencja jeszcze w tym roku
Finanse w regionach
Kłopoty samorządów z inwestycjami z Polskiego Ładu
Finanse w regionach
Spektakularny wzrost inwestycji firm w małych województwach
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Finanse w regionach
Pięć chorób fiskalnych polskich samorządów
Finanse w regionach
Inwestycje – busola samorządności