Będzie skansen w Nowej Hucie. Ma kosztować kilkadziesiąt milionów złotych

Park Edukacyjny „Branice” powstanie na terenach projektu strategicznego „Kraków – Nowa Huta Przyszłości”.  Na obszarze 5,5 ha ustawionych zostanie 11 zabytkowych budynków z Krakowa i okolic, w tym m.in. karczma i kościół.

Publikacja: 07.09.2020 19:09

Gotycki kościół drewniany w Mogile z 1466 roku, Kraków, Nowa Huta

Gotycki kościół drewniany w Mogile z 1466 roku, Kraków, Nowa Huta

Foto: AdobeStock / Andrzej

Założeniem jest, by Park Edukacyjny w bogaty sposób przedstawiał jak dawniej mogły wyglądać takie osady, współistniejąc z naturalnym środowiskiem. Każdy z domów będzie miał więc swoje drzewo-opiekuna, obok zabudowań będą rosły zioła, a w sadzie działać będzie pasieka – zapowiada Joanna Korta z krakowskiego magistratu. Nowa atrakcja ma być gotowa za cztery lata.

Myśleli o nim od dawna

Pomysł na utworzenie skansenu w Krakowie nie jest nowy. Jeszcze przed wojną orędownikiem utworzenia skansenu na Woli Justowskiej był znany etnograf, profesor Seweryn Udziela. – Ideę częściowo udało się zrealizować po wojnie. Powstało niewielkie Muzeum Budownictwa Drewnianego przy Panieńskich Skałach. W jego skład weszły XVI-wieczny drewniany kościółek przeniesiony tu z Komorowic, który spłonął doszczętnie w 2002 roku oraz stara gospoda spod Czernichowa i spichlerz – opowiada Joanna Korta.

CZYTAJ TAKŻE: Srebrny pociąg znów na torach

W ostatnich latach działania na rzecz skansenu podjęli miejscy radni, w tym między innymi Małgorzata Jantos. Orędownikami byli także aktywiści, a wśród nich Leszek Grabowski, który na zlecenie miasta przygotował specjalny raport związany z drewnianą zabudową w Krakowie. – Dokument ten jest jednym ze źródeł informacji dla prowadzącej ten projekt spółki Kraków Nowa Huta Przyszłości S.A., która należy do Gminy Miejskiej Kraków i Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego – tłumaczy urzędniczka.

Szukają pieniędzy na skansen

Ponad 5-hektarowa działka, na której ma powstać Park Edukacyjny „Branice” znajduje się w rejonie historycznych terenów dawnych, podkrakowskich wsi – Branic i Ruszczy – które kilkaset lat temu były osadami wielkich, szlacheckich rodów, a które w ubiegłym stuleciu zostały włączone najpierw do powstającego na zlecenie rządu PRL miasta Nowa Huta. Później Branice i Ruszcza stały się częścią Krakowa, który został połączony z Nową Hutą. Dziś to osiedla peryferyjne stolicy Małopolski.

Obecnie realizująca projekt KNHP S.A. jest na etapie poszukiwania źródeł finansowania. – Jeśli uda się je pozyskać w krótkim czasie, Park Edukacyjny mógłby zostać otwarty w ciągu czterech lat. Wstępny koszt zadania wyceniony został na około 36 mln zł – mówi Joanna Korta.

CZYTAJ TAKŻE: Stary kościół może odzyskać blask. W planach punkt widokowy i muzeum

W ramach prac koncepcyjnych zdecydowano, by efektem projektu nie był tylko tradycyjny skansen, ale by było to połączenie między tradycją a nowoczesnością. – Z jednej strony więc inwestycja będzie świadectwem historycznego życia mieszkańców Krakowa i okolic, a także umożliwi zachowanie cennych zabytkowych zabudowań, z drugiej strony do jej stworzenia wykorzystane będą rozwiązania SMART i ekologiczne źródła zasilania – tłumaczy urzędniczka.

Sam teren parku podzielono na kilka stref: nowoczesny budynek wystawowy, drewniany kościół, karczma, plac galowy, sad, parking i do 11 drewnianych domów, w których otoczeniu znajdą się zabudowania gospodarcze, zieleń zagrodowa, przedogródki lub niewielkie pola zbóż i lnu.

Finanse w regionach
Inwestycje – busola samorządności
Finanse w regionach
NIK: rząd PiS ręcznie sterował finansami JST. "Nieudolne reformy i klientelizm"
Finanse w regionach
Minister finansów: System finansowania samorządów wymaga radykalnej zmiany
Finanse w regionach
Rząd przedstawi szczegóły o finansach samorządów w ciągu miesiąca?
Finanse w regionach
Wszystkie regiony Polski gonią unijną zamożność, ale w różnym tempie