Renn: Polskie sankcje w Rosję uderzyły w niektóre nasze samorządy. Nie mają gazu

Dwa- trzy dni bez gazu to każdy sobie jakoś poradzi, ale gdy będzie to trwało dłużej, to już będzie bardzo trudne – mówi Przemysław Renn, wójt gminy Mieścisko w powiecie wągrowieckim w Wielkopolsce.

Publikacja: 28.04.2022 13:43

Renn: Polskie sankcje w Rosję uderzyły w niektóre nasze samorządy. Nie mają gazu

Foto: Bloomberg

To jedna z tych kilku gmin w Polsce, którym gaz dostarczała firma Novatek, a która została wpisana na polską listę sankcyjną, którą ogłoszono we wtorek. Znalazło się na niej 50 pozycji, nazwiska rosyjskich oligarchów oraz podmiotów gospodarczych, w tym Gazprom oraz Novatek Green Energy sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie.

Od kiedy firma Novatek dostarczała gaz gminie?

Przemysław Renn: Nie sprawdzałem tego dokładnie, ale coś od około dziesięciu lat.

Ile jeszcze miała obowiązywać ta umowa?

W zasadzie, z tego co pamiętam, umowę na dystrybucję gazu mieliśmy na czas nieokreślony. Tak jak na energię elektryczną. W takich umowach nie ma terminu końcowego.

Ilu mieszkańców i ile podmiotów gminnych korzystało z gazu dostarczanego przez tę spółkę?

Możemy powiedzieć o pięciu instytucjach gminnych m.in. przedszkole, szkoła czy sam Urząd Gminy plus 40 odbiorców indywidualnych, ale liczba gospodarstw domowych jest większa, bo jedna wspólnota mieszkaniowa to kilkanaście gospodarstw domowych.

W przeliczeniu to może być nawet 250 osób, a także przedsiębiorcy w tym jednoosobowe działalności gospodarcze, ale też producent pasz dla zwierząt. I w tym przypadku brak gazu to największy problem.

Czy przedszkole, szkoła – funkcjonują dziś normalnie – czy z racji braku gazu – zostały zamknięte?

Funkcjonują normalnie, bo temperatura wewnątrz budynku oscyluje wokół 20 st. Celsjusza. Tutaj pogoda jest naszym sprzymierzeńcem, ale gdy temperatura spadnie w tych budynkach do 18 stopni lub mniej, to będziemy musieli podjąć decyzję o zamknięciu placówek. Niestety teraz nie ma w nich ciepłej wody.

Kilka dni da się bez niej funkcjonować. A posiłki dzieci otrzymują ciepłe?

Akurat u nas w szkole i w przedszkolu funkcjonuje catering, więc ta żywność jest dostarczana z zewnątrz.

Czy wiadomo, kiedy gaz znów może płynąć do gminy?

Cały czas jesteśmy w kontakcie z wojewodą wielkopolskim, rozmawiamy z nim, ze służbami, ale żaden termin w tych rozmowach nie padł. Jedynie o czym słyszę, to że „trwają prace koncepcyjne nad rozwiązaniem, które będzie mogło być wdrożone”. Ale nie ma żadnych konkretów.

Czy na jakąś pomoc mogą liczyć mieszkańcy, którzy nie mają gazu w domach?

W pozostałej części gminy, tam gdzie jeszcze nie ma sieci gazowej, trwa sprzedaż gazu w butlach gazowych. Jest możliwość zaopatrzenia się w taką butlę przy dostosowaniu palników. Dla butli z gazem musi być inny palnik musi. Ale jest możliwe alternatywne źródło tymczasowe, ale tylko do kuchenki, bo tak budynku nie ogrzejemy, ani wody do ogrzewania nie podgrzejemy.

W domu do własnych celów można. Gorzej w przedszkolu czy w szkole.

W garnkach można podgrzać wodę w domu do mycia, ale już w instytucjach nie jest to możliwe do zrealizowania.

Czy firma Novatek uprzedziła gminę, że przestanie dostarczać gaz, po tym jak znalazła się na liście sankcyjnej przygotowanej przez MSWiA?

Jeszcze w środę rano Novatek poinformował nas, że będzie ten gaz dostarczał, mimo że spółka znalazła się na liście, ale już po południu była informacja, że tego gazu jednak nie będzie.

Zarząd firmy podjął decyzję o zaprzestaniu dostarczania gazu, bo byłoby to łamanie sankcji. I faktycznie od środy od godz. 16 tego gazu nie ma.

Dzisiaj rozmawiałem z prezesem Novateku, który powiedział, że jak będą mieli taką możliwość to bardzo chętnie wznowią dostawy gazu, ale teraz nie mogą tego zrobić, bo są na tej liście sankcyjnej.

To mamy sytuację patową, chyba że znajdzie się nowy dostawca.

No tak, tyle że Novatek nie tylko dostarczał nam gaz, ale do niego należy też sieć przesyłowa.

To rzeczywiście jest bardzo trudna sytuacja.

Tak jest. Na ten moment nie ma żadnych rozwiązań, które by były już wdrażane tylko cały czas są jakieś koncepcje są tworzone.

Zakładam, że pewnie brakuje jakiś podstaw prawnych do wdrożenia takich działań, które każdemu chodzą po głowie. Zdaje się, że przejęcie tej sieci przez jakąś państwową jednostkę byłoby najlepsze. Natomiast to byłaby już nacjonalizacja.

A to otworzyłoby drogę do pozwów i odszkodowań dla tej spółki

Oczywiście, że tak.

Miejmy nadzieję, że sprawa szybko się wyjaśni.

Oby tak się stało. Dwa- trzy dni bez gazu to każdy sobie jakoś poradzi, ale gdy będzie trwało to dłużej, to już będzie bardzo trudne.

To jedna z tych kilku gmin w Polsce, którym gaz dostarczała firma Novatek, a która została wpisana na polską listę sankcyjną, którą ogłoszono we wtorek. Znalazło się na niej 50 pozycji, nazwiska rosyjskich oligarchów oraz podmiotów gospodarczych, w tym Gazprom oraz Novatek Green Energy sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie.

Od kiedy firma Novatek dostarczała gaz gminie?

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Na regionalnych lotniskach zapowiada się rekordowy sezon
Materiał partnera
Jak sprawnie budować z KPO
Materiał partnera
Żabka wspiera lokalną przedsiębiorczość
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Biznes
Morski wiatr da drugie życie lokalnym portom
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży