To raczej placówka dydaktyczna z elementami prawdziwych eksponatów wypożyczonych z Muzeum Narodowego w Szczecinie, które wkomponowane w przestrzeń wystawy uczynią ją zupełnie wyjątkową. Proszę sobie wyobrazić 212 eksponatów interaktywnych, nowoczesnych i wśród nich prawdziwe historyczne eksponaty. To zupełna nowość. Inne podejście do prezentacji nauki w przestrzeni publicznej. O naukowości świadczyć będą pracownie, planetarium czy program naukowo-edukacyjny i współpraca z wyższymi uczelniami.
Co dokładnie będziecie pokazywać w MCN?
Na parterze na 750 metrach będą dwie ekspozycje: „Cała naprzód!", gdzie poznamy m.in. budowę statku, proces projektowania, typy jednostek pływających, rodzaje napędów, sposoby sterowania, właściwości wody. To razem kilkadziesiąt stanowisk plus eksponaty historyczne, np. silnik ze statku. Drugą ekspozycją na parterze będzie wodny plac zabaw dla dzieci „Chlap", na którym będą tamy, śluzy, armatki wodne. Na pierwszym piętrze, na powierzchni 400 metrów kwadratowych, powstanie ekspozycja „Życie na morzu", czyli stanowiska prezentujące zawody związane z morzem. Zwiedzający poznają role i zadania na statku, życie rybaków, żeglarzy czy też obyczaje i tradycje morskie. Tam też znajdzie się sala z autentycznymi eksponatami prof. Jerzego Stelmacha, coś w rodzaju sali pamięci naszego patrona. Na trzecim piętrze, na powierzchni aż 2000 metrów, będą ekspozycje: „Ratunku SOS" oraz „Którędy do Afryki". Wśród tematyki i eksponatów na tym piętrze będą morze jako żywioł, woda, lód, zapobieganie wypadkom na morzu, sprzęt ratunkowy, wzywanie pomocy, życie rozbitka, badania podwodne, akcja ratunkowa, metody nawigacji, podboje świata, kartografia, rejsy oceaniczne, globalny ruch statków czy wpływ człowieka na morza i oceany. Dodatkowo znajdą się tam pracownie biologiczno-chemiczna, fizyczno-mechatroniczna, modelarnia i planetarium.
W jakiej fazie przygotowań jest wystawa muzealno-naukowa?
Koncepcja artystyczna wystawy stałej już od kilku miesięcy jest gotowa. Powstawała w wyniku konsultacji z różnymi środowiskami. To kompletny dokument, łącznie z określeniem poszczególnych stanowisk, historycznych eksponatów, rozplanowaniem – floorplan i opisem przedmiotu zamówienia. Czyli całościowy dokument gotowy do przetargu.
Kto za nią odpowiada?