Aktualizacja: 23.05.2018 20:30 Publikacja: 23.05.2018 20:30
Foto: materiały prasowe
Wierzę, że uda się nam ponownie stworzyć warunki do ewolucyjnego powstania kilku dużych, prywatnych firm stoczniowych, które stworzą prawdziwe, a nie papierowe – jak to jest w przypadku firm państwowych – konsorcjum zdolne budować statki. Na początek choćby małe, ale w 100 procentach gotowe jednostki – mówi „Rzeczpospolitej" Rafał Zahorski, pełnomocnik marszałka zachodniopomorskiego ds. gospodarki morskiej.
Wspieranie zrównoważonej mobilności miejskiej to element transformacji w kierunku gospodarki zeroemisyjnej.
Po dwóch latach starań województwo zachodniopomorskie wprowadza swój własny program antysmogowy. Prawie 40 mln zł, jakie zostaną przeznaczone na wymianę pieców i termomodernizację, pochodzić będzie z Regionalnego Programu Operacyjnego.
Na żeglarską mapę Polski wraca port jachtowy w Trzebieży. Ten sławny i zasłużony dla wielu pokoleń żeglarzy ośrodek położony nad Zalewem Szczecińskim przez wiele lat niszczał i popadał w ruinę. Udało się go odbudować m.in. dzięki dofinansowaniu unijnemu.
Sześć produktów kulinarnych z Pomorza Zachodniego, m.in. Salceson Przelewicki i Polędwica Swojska Świdwińska, zdobyło nominację do finału konkursu o tytuł kulinarnej „Perły" 2019 roku. Finał już we wrześniu.
Do korzyści, które niesie ze sobą 5G, partnerzy współpracujący przy śląskiej sieci zaliczają oszczędność pieniędzy i czasu, ponieważ można wyeliminować infrastrukturę kablową
Mieszkania wytchnieniowe i mieszkanie modelowe do szkoleń – na Pomorzu Zachodnim powstał profesjonalny system wsparcia dla rodzin osób niepełnosprawnych. Komisja Europejska te działania uznała za najlepsze w całej Unii Europejskiej.
Ponad 200 projektów domów mobilnych znajduje się w portfolio darłowskiej fabryki Lark. Jej domy kupują Brytyjczycy, Skandynawowie i mieszkańcy południowej Europy. W tym roku została zwycięzcą konkursu „Twój biznes pod banderą sukcesu” marszałka woj. zachodniopomorskiego.
Od lat w technologiach związanych z bateriami nie było takiego ruchu jak obecnie. Rozwój elektromobilności nadał im niespotykanego wcześniej impetu.
Celem Coca-Cola HBC jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2040 r., dlatego firma wpisała zrównoważony rozwój w swoją strategię biznesową i nieustannie podejmuje aktywności oraz inwestycje zbliżające ją do jego realizacji. O konkretnych działaniach firmy w tym zakresie opowiada „Rzeczpospolitej” Ruža Tomić Fontana, dyrektorka generalna Coca-Cola HBC Polska i kraje bałtyckie.
Obecnie w wielu branżach coraz większe znaczenie odgrywają nowoczesne technologie, dzięki którym firmy mogą działać wydajniej, są optymalnie zarządzane pod względem wykorzystania zasobów, kontroli kosztów, a także spełniają wymagania rynkowe swoich klientów. AI, IoT i Big Data stały się są podstawą wielu strategicznych decyzji w biznesie. Jest to szczególnie widoczne i ważne w sektorze transportowym.
Hipercholesterolemia rodzinna to jedna z najczęstszych chorób dziedzicznych. Dotyka całe rodziny i często pozostaje nierozpoznana aż do momentu zawału serca lub udaru mózgu. Świadomość tej choroby i jej groźnych następstw jest zbyt niska, a konsekwencje ogromne. Obchodzony 24 września dzień Świadomości Hipercholesterolemii rodzinnej jest nie tylko doskonałą okazją do zwrócenia uwagi na problem, ale też na potrzebne zmiany systemowe, które poprawią rokowania pacjentów.
Utrzymanie konkurencyjności na dynamicznym rynku wymaga od firm inwestowania w nowe technologie. Z drugiej strony wytyczne związane z realizacją polityk ESG i ochroną środowiska sprawiają, że rozwój technologiczny musi brać pod uwagę nie tylko większą efektywność i zyski, ale także dobro planety. Rozwiązaniem godzącym oba wyzwania może być modernizacja już posiadanych maszyn i urządzeń, czyli retrofitting.
Nietolerancje i alergie pokarmowe mogą dotyczyć osób w różnym wieku. W ostatnim czasie coraz więcej mówi się o nietolerancji glutenu - mieszaniny białek znajdującej się w pszenicy, orkiszu, jęczmieniu i życie. Czym różni się celiakia od nieceliakalnej nadwrażliwości na gluten? W jaki sposób zdiagnozować i leczyć te jednostki chorobowe?
Kiedy temperatury spadają, a dni stają się krótsze, nasz organizm jest bardziej narażony na różnego rodzaju infekcje. Jak więc zadbać o naszą odporność w te chłodniejsze miesiące?
Energetyka nuklearna wraz ze źródłami odnawialnymi będzie głównym elementem miksu energetycznego naszego kraju w kolejnych dekadach. Dla stabilności dostaw energii mają tak samo znaczenie wielkoskalowe elektrownie atomowe jak i program małych modułowych reaktorów.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Przedstawiciel Białego Domu wyraził nadzieję, że dostarczenie Ukraińcom czołgów abrams wzmocni potencjał ofensywny ukraińskiej armii.
Platforma Obywatelska zapowiada podwojenie kwoty wolnej od podatku dochodowego. W praktyce oznaczałoby to sporą obniżkę opodatkowania pracy. Wśród ekonomistów pomysł ma więcej zwolenników niż krytyków, ale wielu popiera go tylko warunkowo.
Rosyjskie reprezentacje juniorskie zostaną ponownie dopuszczone do rozgrywek już w trakcie tego sezonu - zdecydowała UEFA.
Populistyczna Alternatywa dla Niemiec jest w dużej mierze partią protestu i to od niemieckiej elity politycznej zależą jej dalsze losy.
Po tym, jak w kanadyjskim parlamencie uhonorowano ukraińskiego weterana niemieckiej dywizji SS-Galizien spiker Izby Gmin Kanady Anthony Rota podał się do dymisji. Rezygnacji polityka domagali się członkowie opozycji i rządu.
Już 5 i 6 października w MCK w Katowicach odbędzie się PRECOP 28. Uczestnicy konferencji postawią kolejny istotny krok w dialogu na temat zmian klimatu i działań na rzecz powstrzymania globalnego ocieplenia.
Od lat w technologiach związanych z bateriami nie było takiego ruchu jak obecnie. Rozwój elektromobilności nadał im niespotykanego wcześniej impetu.
Celem Coca-Cola HBC jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2040 r., dlatego firma wpisała zrównoważony rozwój w swoją strategię biznesową i nieustannie podejmuje aktywności oraz inwestycje zbliżające ją do jego realizacji. O konkretnych działaniach firmy w tym zakresie opowiada „Rzeczpospolitej” Ruža Tomić Fontana, dyrektorka generalna Coca-Cola HBC Polska i kraje bałtyckie.
Do niemieckich sądów trafiły już setki pozwów przeciwko firmom AstraZeneca i Pfizer-BioNTech, a ciągle pojawiają się nowe. Chodzi o skutki uboczne szczepionki przeciwko COVID-19. Pacjenci twierdzą, że firma nie dochowała należytej staranności, informując o możliwych komplikacjach wynikających z zaszczepienia ich preparatem.
Antywirusowy lek stosowany w terapii osób, u których przebieg COVID-19 był łagodny lub umiarkowany, może wywoływać mutacje koronawirusa SARS-CoV-2 i przyspieszać pojawianie się nowych wariantów - twierdzą naukowcy.
Najlepsze ubezpieczenia domu zarówno w wariancie all risk, jak i ryzyk nazwanych oferuje Generali – uzyskują odpowiednio 45,72 pkt oraz 39,41 pkt.
Fiskus nie kwestionuje podatkowych korzyści firm, które z powodu wojny na Ukrainie lub pandemii musiały zaniechać inwestycji. Mogą rozliczyć koszty podatkowe i nie muszą oddawać VAT.
Wojciech Fangor, Tadeusz Kantor, Józef Hałas czy Jerzy Nowosielski - oto nazwiska twórców, których dzieła można podziwiać Podczas Contemporary Art Week w DESA Unicum.
Naukowcy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytetu SWPS przyjrzeli się sytuacji mężczyzn, którzy żyją samotnie. Wyniki ich pracy opublikowano w czasopiśmie “Sex Roles". Czy dzisiejsza samotność ma męską twarz ? Jak wpływa na nią coraz silniejsza pozycja kobiet na rynku pracy?
Nominację na stanowisko dyrektora na 5-letnią kadencje wręczył jej dziś w Pałacu na Wyspie w Muzeum Łazienki Królewskie minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. dr hab. Piotr Gliński.
Prezes zarządu PGE Energetyka Kolejowa Sylwester Szczensnowicz w rozmowie z Marcinem Piaseckim mówi o energii z OZE i bezpieczeństwie energetycznym kolei.
Wspieram Sukces Kobiet - tak nazywa się nowy projekt, którego celem jest zachęcenie kobiet do głosowania w najbliższych wyborach. Jego założenia ogłoszono we wtorek w Warszawie.
Ten sam sąd, który wydał wadliwy wyrok, może orzekać o odszkodowaniu dla poszkodowanego – uznał Trybunał Konstytucyjny.
„Chłopi” ze studia animacji BreakThru Films będą polskim kandydatem do Oscara. Jednak widzom w Polsce z trudem przyjdzie ocenić, czy ta produkcja rzeczywiście posiada jakiekolwiek artystyczne walory. Na pierwszy plan wysuwa się bowiem bieżący kontekst polityczny.
Pod koniec ubiegłego tygodnia, już po uzyskaniu decyzji środowiskowej na budowę pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce w technologii amerykańskiej na Pomorzu, spekulowano, że już w następnym tygodniu dojdzie do podpisania umowy na projektowanie elektrowni jądrowej. Ta może zostać podpisana już w środę.
Największy polski kolejowy przewoźnik pasażerski przechodzi na energię ze źródeł odnawialnych od PGE Energetyka Kolejowa. Spółka gwarantuje stabilność i bezpieczeństwo dostaw.
Prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś skierował list do prezydenta Andrzeja Dudy, w którym poinformował głowę państwa o niedopełnieniu ustawowych obowiązków przez Marszałek Sejmu. Chodzi o paraliż Kolegium NIK.
Trwa nabór wniosków do konkursu „Endeavour” organizowanego przez Polską Agencję Kosmiczną. Inicjatywa otwiera przed polskimi uczniami szansę na udział w tygodniowym szkoleniu w renomowanym Centrum Kosmicznym i Rakietowym w Stanach Zjednoczonych – poinformowało Ministerstwo Edukacji i Nauki.
Dolar amerykański we wtorek znów zyskuje na wartości wobec euro i złotego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas