O tym mówiono w Operze na Zamku w Szczecinie podczas spotkania młodych z marszałkiem województwa, które odbyło się pod koniec maja tego roku.
Fake newsy to dziś gigantyczny problem. W ubiegłym roku formalnie zorganizowane kampanie manipulacji i dezinformacji miały miejsce w mediach społecznościowych w 48 krajach, a na Twitterze informacja fałszywa ma 70 proc. więcej szans na podanie dalej niż ta prawdziwa.
– W świecie postprawdy, hejtu oraz wszechobecnych nieprawdziwych informacji to nie przedstawianie faktów wydaje się ważne, ale takie ich sformułowanie, żeby służyły doraźnym celom – ideologicznym, politycznym czy ekonomicznym. To nie tylko podważa fundamentalne zasady rzetelnego i obiektywnego dziennikarstwa, ale także ma destrukcyjny wpływ na społeczeństwo – mówił Olgierd Geblewicz, marszałek województwa.
Podkreślał, że dezinformacja to dzisiaj jedno z większych zagrożeń dla europejskiej demokracji.
Sam walczy z fake newsami od kilku lat. Marszałek jest członkiem Komitetu Regionów UE i sprawozdawcą opinii nt. dezinformacji w internecie. Unijni przedstawiciele pozytywnie ocenili seminarium „Mowa nienawiści, fake news, propaganda – wspólni wrogowie demokracji”, które odbyło się 28 maja 2018 roku w Szczecinie. Marszałek Geblewicz zaproponował Komisji CIVEX zorganizowanie takiego spotkania pod koniec 2017 roku. Odbyło się kilka miesięcy później pod patronatem rzecznika praw obywatelskich, a pojawiło się wielu ekspertów europejskich, którzy pokazywali, jak dzisiaj jesteśmy podatni na różnego rodzaju manipulacje, działania propagandowe.