A sam Kołobrzeg – jeden z bardziej znanych kurortów w regionie – odwiedziło niemal 400 tys. osób – wynika z danych miasta opracowanych na podstawie opłaty uzdrowiskowej. – Trudno powiedzieć, ile osób odwiedzi nas w tym roku, ale dotąd co roku odnotowujemy wzrost liczby odwiedzających nas gości – mówi Mariusz Juszko, inspektor ds. informacji turystycznej w kołobrzeskim ratuszu. Turystów przyciąga nie tylko klimat miasta, ale też jego atrakcje, jak latarnia, mała bazylika czy molo. Od poprzednich wakacji poprawiła się komunikacja w mieście. Wyremontowano perony na dworcu. Poza tym zrewitalizowano redutę Morast w porcie jachtowym, rozbudowano ścieżki rowerowe, a także promenadę na odcinku od kortów tenisowych do skrzyżowania ul. gen. Wł. Sikorskiego z ul. A. Fredry. Powstały tam m.in. ścieżki rowerowe i rekreacyjne, strefy wypoczynku, fontanna, elementy małej architektury czy plac zabaw dla dzieci. Inwestycja pochłonęła blisko 16 mln zł, z czego ponad 7 mln to dotacje unijne z regionalnego programu operacyjnego.
Piękniejsze promenady
źródło: Urząd marszałkowski
regiony.rp.pl
Zresztą nowe odcinki promenad pojawiły się też w Mielnie, Dziwnowie czy w Świnoujściu. – Miasto systematycznie inwestuje, rozwija swoją turystyczną perełkę – Dzielnicę Nadmorską. W tym roku na turystów czeka przedłużona tzw. nowa promenada z fontannami oraz zupełnie nowa inwestycja – Promenada Zdrowia, która powstała w ciągu zaledwie roku. To świetne miejsce dla rowerzystów i rolkarzy (specjalnie dla nich są osobne pasy), chcących podnieść swoją tężyznę fizyczną, ćwicząc na urządzeniach siłowni na powietrzu, czy po prostu pospacerować albo łapać słoneczne promienie, odpoczywając na ławce – opowiada Hanna Lachowska z Urzędu Miasta w Świnoujściu. Podkreśla, że Promenada Zdrowia ma jeszcze jeden niewątpliwy atut – od plaży dzieli ją zaledwie kilka metrów. Tuż obok tej promenady właśnie powstaje specjalny ogród sensoryczny, z myślą o najmłodszych, ale nie tylko. – W Świnoujściu powstaje coraz więcej hoteli, pensjonatów z basenami i innymi atrakcjami. Jest też nowoczesny aquapark ze sztuczną falą do pływania na desce, specjalnymi basenami dla dzieci i wieloma innymi wodnymi atrakcjami – wylicza urzędniczka. Jej zdaniem dzięki nowym obiektom Świnoujście z roku na rok jest w stanie przyjąć coraz więcej gości. Tylko w ubiegłym roku, według oficjalnych danych, udzielono w Świnoujściu ponad 2 mln 133 tys. noclegów. Rok wcześniej (2017) było ich 1 mln 964 tys. – A w tym roku spodziewamy się ich jeszcze więcej – uważa Hanna Lachowska. Przypomina, że Świnoujście z racji swojego wyspiarskiego położenia ma bardzo szeroką ofertę dla turystów. – Począwszy od tych kochających plażę, morskie kąpiele oraz wieczorny gwar i atrakcje, jakie oferuje nadmorska promenada, poprzez tych kochających aktywny wypoczynek i ten na wodzie (nowoczesna marina na ponad 300 jedno tek z całym niezbędnym zapleczem i małe przystanie), po spokój i naturę w czystej postaci, którą oferuje wyspa Karsibór – urzędniczka zachwala walory miasta.
Niezwykłe widoki z wieży
Nie tylko Kołobrzeg wybierają turyści. Z danych GUS wynika, że z gmin nadmorskich najchętniej były odwiedzane też Gdańsk, Rewal i Mielno. A turystów kuszą także inne atrakcyjne miejsca, gdzie również sporo się inwestuje.
W kwietniu oddano do użytku wieżę widokową w Ińskim Parku Krajobrazowym. Ma stalową, ażurową konstrukcję o wysokości 30 metrów. Jej kolorystyka nawiązuje do identyfikacji wizualnej Pomorza Zachodniego. Obiekt ma 8 „pięter” i wyposażony jest w schody oraz windę, a jego budowa kosztowała 3,4 mln zł.