RP.PL tylko 19 zł za 3 miesiące!
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 27.12.2024 00:06 Publikacja: 07.02.2019 09:30
Duńczycy i Szwedzi to jedne z najchętniej odwiedzających Pomorze Zachodnie narodowości. Coraz częściej pojawiają się też Norwegowie i Finowie. Dlatego region chętnie promuje się w Skandynawii.
Travel Match to warsztaty turystyczne zorganizowane w formie szybkich randek. Co roku odbywają się w Oslo. Biorą w nich udział norwescy przedsiębiorcy, przedstawiciele lokalnej branży turystycznej, organizatorzy wyjazdów biznesowych, a także przedstawiciele mediów. Dzięki formule szybkiej randki odwiedzający uzyskuje w kilka minut najważniejsze informacje od każdego wystawcy. Kiedy słychać dzwonek, odwiedzający zmieniają stoisko.
Tegoroczne – ósme już – warsztaty odbyły się pod koniec stycznia. Po raz trzeci wzięli w nich udział przedstawiciele Pomorza Zachodniego.
– Rozmowy prowadzono w formie spotkań B2B – opowiada Damian Greś, dyrektor Wydziału Turystyki i Gospodarki Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie. – Ta forma dała możliwość ekspozycji swojej oferty, ukazania potencjału gospodarczego i prowadzenia rozmów warsztatowych z przedsiębiorcami z Norwegii, którzy z kolei mieli możliwość bezpośredniego uzyskania odpowiedzi w interesujących kwestiach. Wydarzenie było okazją do rozmów z innymi wystawcami, ale także agentami turystyki przyjazdowej z Polski. Zachęcaliśmy ich do tworzenia pakietów dedykowanych wizytom turystów na Pomorzu Zachodnim, ale także takich skierowanych do potencjalnych inwestorów. Rozwój turystyki biznesowej w regionie może w dalszej perspektywie przełożyć się także na inwestycje w tym sektorze gospodarki. Nawiązane relacje i kontakty będą wykorzystywane do dalszej promocji regionu.
Jak wyjaśnia Damian Greś, przedstawiciele biur podróży pytali m.in. o atrakcje na Pomorzu Zachodnim.
– W szczególności o te związane z dziedzictwem kulturowym i kulinariami czy aktywnym wypoczynkiem. Często poruszano również kwestie bazy noclegowej oraz ciekawych wydarzeń. Usłyszeliśmy, że niewątpliwym atutem Pomorza Zachodniego dla strony norweskiej jest położenie regionu i dostępność komunikacyjna, jaką zapewniają m.in. bezpośrednie połączenia lotnicze do portu lotniczego w Goleniowie nie tylko z Oslo, ale także Bergen i Stavanger. Do odwiedzenia Pomorza Zachodniego Norwegów zachęcają również ceny – opowiada dyrektor turystyki.
Norwescy turyści to klient pożądany. Wg szacunków Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie w 2017 roku pojawiło się ich 31 tys. Dane za 2018 rok nie są jeszcze dostępne. I choć nie jest to wielka liczba, to turyści z Norwegii wiążą się z dużym potencjałem. Region ma bezpośrednie połączenia lotnicze z Oslo, Bergen i Stavanger, a także możliwość dotarcia promem. Z krajów skandynawskich najmniejszy udział w odwiedzinach – z racji odległości – mają Finowie (10 tys. w 2017 roku), a największy – Szwedzi (117 tys.) i Duńczycy (279 tys.). Zdecydowanie dominują Niemcy – w 2017 roku pojawiło się ich aż 1,99 mln osób (całkowita liczba zagranicznych turystów to 2,64 mln).
To efekt m.in. bardzo bliskiej odległości, a także wspólnej historii. Szczecin i Pomorze Zachodnie w swojej historii były niemieckie, pruskie, francuskie i szwedzkie. Bliskie relacje widać także obecnie – w działających w Szczecinie instytucjach. W latach 90. powołano Euroregion Pomerania, skupiający Pomorze Zachodnie, część niemieckiej Meklemburgii i szwedzką Skanię. W 2013 roku Szwedzi z powodu kłopotów finansowych wystąpili z euroregionu. W 1999 w Szczecinie powstał polsko-niemiecko-duński korpus wojskowy, dzisiaj skupiający już 18 państw.
Liczba turystów stale się zwiększa, m.in. dzięki polepszaniu się bazy hotelowo-noclegowej, a także potężnym inwestycjom w infrastrukturę umożliwiającą aktywny wypoczynek. To m.in. Zachodniopomorski Szlak Żeglarski, czyli sieć portów jachtowych od Szczecina, poprzez Odrę, jezioro Dąbie i Zalew Szczeciński, aż po porty wybrzeża morskiego. W budowie jest też szlak rowerowy, dzięki któremu będzie można objechać cały region.
Wierzę, że uda się nam ponownie stworzyć warunki do ewolucyjnego powstania kilku dużych, prywatnych firm stoczniowych, które stworzą prawdziwe, a nie papierowe – jak to jest w przypadku firm państwowych – konsorcjum zdolne budować statki. Na początek choćby małe, ale w 100 procentach gotowe jednostki – mówi „Rzeczpospolitej" Rafał Zahorski, pełnomocnik marszałka zachodniopomorskiego ds. gospodarki morskiej.
Po dwóch latach starań województwo zachodniopomorskie wprowadza swój własny program antysmogowy. Prawie 40 mln zł, jakie zostaną przeznaczone na wymianę pieców i termomodernizację, pochodzić będzie z Regionalnego Programu Operacyjnego.
Na żeglarską mapę Polski wraca port jachtowy w Trzebieży. Ten sławny i zasłużony dla wielu pokoleń żeglarzy ośrodek położony nad Zalewem Szczecińskim przez wiele lat niszczał i popadał w ruinę. Udało się go odbudować m.in. dzięki dofinansowaniu unijnemu.
Sześć produktów kulinarnych z Pomorza Zachodniego, m.in. Salceson Przelewicki i Polędwica Swojska Świdwińska, zdobyło nominację do finału konkursu o tytuł kulinarnej „Perły" 2019 roku. Finał już we wrześniu.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Mieszkania wytchnieniowe i mieszkanie modelowe do szkoleń – na Pomorzu Zachodnim powstał profesjonalny system wsparcia dla rodzin osób niepełnosprawnych. Komisja Europejska te działania uznała za najlepsze w całej Unii Europejskiej.
Nadejście nowego roku to często czas postanowień. Mogą one dotyczyć różnych obszarów naszego życia, choć z ich realizacją… bywa różnie. Warto więc skupić się na takich, które są dość proste w wykonaniu i jednocześnie przyniosą nam wymierne korzyści, wygodę i spokój. Pomoże w tym aplikacja PeoPay Banku Pekao S.A. z którą można ćwiczyć dobre nawyki finansowe, uporządkować swój budżet i oszczędzić.
Warta zamknęła już 95% zgłoszonych szkód powodziowych. Ubezpieczyciel przekierował swoje siły z innych regionów Polski, dzięki czemu oględziny rzeczoznawcy były realizowane w ciągu średnio 6 dni, a wypłata odszkodowania następowała średnio w 15 dni.
Pacjenci Centrum Urologii Zaawansowanej URO.pl w Szpitalu św. Anny w Piasecznie jako pierwsi w Polsce mogą poddać się leczeniu kamicy nerkowej z wykorzystaniem ultra-cienkiego endoskopu wykorzystywanego w procedurze mini-RIRS. Urządzenie to pozwala na precyzyjne usuwanie złogów nawet z trudno dostępnych miejsc w nerce, bez względu na średnicę moczowodu.
Nadchodzi nowy etap rozwoju całej gospodarki. Z siecią 5G nam wszystkim będzie żyło się lepiej i bezpieczniej – przekonuje Orange Polska.
Wiosną 2025 roku Zakopane ponownie stanie się miejscem spotkania naukowców, pedagogów, nauczycieli, studentów i wszystkich osób zainteresowanych przyszłością edukacji. XXXI Tatrzańskie Sympozjum Naukowe „Edukacja jutra” zapowiada się jako jedno z najważniejszych forów debat o przyszłości polskiego szkolnictwa, przyciągając nie tylko specjalistów, ale i obserwatorów szukających odpowiedzi na pytania o kształt i sens współczesnego nauczania.
Wynajem długoterminowy przynosi firmie korzyści nie tylko w postaci braku konieczności ponoszenia znacznych kosztów zakupu floty. Zapewnia dodatkowo przewidywalne – i stałe przez cały okres umowy – koszty przeglądów, napraw, ubezpieczenia oraz usług dodatkowych.
Nadejście nowego roku to często czas postanowień. Mogą one dotyczyć różnych obszarów naszego życia, choć z ich realizacją… bywa różnie. Warto więc skupić się na takich, które są dość proste w wykonaniu i jednocześnie przyniosą nam wymierne korzyści, wygodę i spokój. Pomoże w tym aplikacja PeoPay Banku Pekao S.A. z którą można ćwiczyć dobre nawyki finansowe, uporządkować swój budżet i oszczędzić.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas