Zwyciężczynie są osobami niepełnosprawnymi, bo do nich właśnie skierowany był konkurs. Celem konkurs Zachodniopomorska Lady D. było uhonorowanie pań zaangażowanych na co dzień w działania kulturalne, społeczne i sportowe. W takich też kategoriach wręczano nagrody: kultura i sztuka, życie społeczne i życie zawodowe. W pierwszej z kategorii dotyczącej kultury wygrała Krystyna Nawój z Przelewic, która od 1999 roku pisze pod pseudonimem Poetka Michalina. Ma na swoim koncie cztery tomiki poezji: „Miłość, nadzieja i wiara…”, „Przystanki mojego życia”, „Miłość a wojna” oraz „Zielona gąsieniczka”. Jej wiersze czytane są nie tylko w Polsce, ale i za granicą.
W kategorii życie społeczne wygrała Agnieszka Hajdukowicz z Czaplinka, która jest instruktorką Fundacji Aktywnej Rehabilitacji. W swojej pracy prowadzi zajęcia z dziećmi, obozy rehabilitacyjne dla rodzin, szkolenia dla nauczycieli i wykłady dla studentów fizjoterapii Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koszalinie. Trzecią laureatką – w kategorii życie zawodowe – została Małgorzata Konecka. Współautorka „Poradnika dla kobiet niepełnosprawnych”, audytor w projekcie związanym z turystyką dla osób niepełnosprawnych i ekspert techniczny. Wśród wielu zajęć angażuje się w pracę m.in. Fundacji Pomocy Chorym na Zanik Mięśni, Fundacji Pomocy Matematykom i Informatykom Niepełnosprawnym Ruchowo, Stowarzyszeniu Kobiet Niepełnosprawnych.
„Trzy kobiety: Krystyna Nawój, Małgorzata Konecka, Agnieszka Hajdukiewicz. Co je łączy? Sympatia dla ludzi, troska o słabszych i niesamodzielnych, chęć niesienia pomocy – napisała w liście do laureatek Magdalena Kochan, posłanka, która objęła konkurs honorowym patronatem. – Pewność, że skoro one potrafią żyć aktywnie, pomimo swoich słabości, to mogą także inni. I przekonują do tego skutecznie. Zarażają radością życia. Każda edycja plebiscytu Lady D. jest inna i każda jest taka sama. Spotykamy różne, ale zawsze wspaniałe kobiety. Lady D. od angielskiego disabled – niepełnosprawność? Ależ skąd – Lady D. od polskiego dzielna, a także Lady, bo arystokratka życia. Dobrze Was znać, Dziewczyny. Dodajecie nam wszystkim wiatru w skrzydła”.
W konkursie przyznano także wyróżnienia. Dostały je: Liliana Chudzik, Anna Gellert, Magdalena Maksymowicz, Ewa Marcinkiewicz, Izabela Jakubowska i Katarzyna Leończyk.
Nazwa konkursu pochodzi od wyrażenia Lady Disabled i nawiązuje do działalności charytatywnej księżnej Diany.