Jak podaje branżowy magazyn „Hotelarz” na podstawie danych rezerwacyjnej platformy Vacation Club wzrost w nadmorskich hotelach i apartamentach w tym roku wyniósł aż 10 proc. w stosunku do poprzedniego roku. Najwięcej wyjazdów odnotowano tradycyjnie w drugiej połowie lipca i początku sierpnia.
Ze względu na pogodę powodzeniem cieszyły się także pozostałe tygodnie wakacji, to właśnie przesądziło o wyraźnym wzroście liczby rezerwacji. Nie bez znaczenia była też wiosna. Magazyn podaje, że wybrzeże bałtyckie chętnie wybierały rodziny z dziećmi, a nie bez znaczenia był program 500+.
Bogata oferta przez cały rok
Pogoda to niejedyny czynnik wpływający na udany sezon. Zachodniopomorskie dysponuje długim na 185 km wybrzeżem morskim z piaszczystymi plażami – od Świnoujścia poprzez Dziwnów, Kołobrzeg po Darłowo. Do tego liczne pojezierza i mnóstwo lasów, które stanowią 35 proc. powierzchni regionu.
– Piękny Bałtyk nie wystarczy, by przyciągnąć turystów na Pomorze Zachodnie – mówi Olgierd Geblewicz, marszałek zachodniopomorski. – Od lat pracujemy nad tym, aby nasz region był konkurencyjny przez cały rok. Współpracujemy z samorządami i przedsiębiorcami, bo mamy świadomość, że liczy się bogata oferta turystyczna i kulturalna. Ważna jest infrastruktura i to szeroko rozumiana, od pensjonatów i pól campingowych zaczynając, aż po sieć kolejową i drogową. W ostatnich latach przebudowaliśmy 40 proc. dróg wojewódzkich, łącznie ponad 860 km. Nasze potężne inwestycje w tabor kolejowy warte blisko miliard złotych sprawiły, że obsługujemy wszystkie połączenia regionalne nowoczesnymi i komfortowymi pociągami. Tworzymy całościowe produkty turystyczne. Pierwszy był szlak żeglarski i kilkanaście marin, teraz budujemy spójną sieć tras rowerowych. Już dziś mamy blisko 800 km dróg dla rowerów, a będzie ich jeszcze więcej. Turyści wracają z Pomorza Zachodniego z pięknymi wspomnieniami, chcemy, by z każdym rokiem były one jeszcze wspanialsze.
Przybywa miejsc
Jak podaje Urząd Statystyczny w Szczecinie, w ubiegłym roku turystów na terenie całego województwa obsługiwało 1449 obiektów turystycznych (w tym 281 obiektów hotelowych). Te liczby z roku na rok wzrastają. W 2017 r. Zachodniopomorskie posiadało 442 pokoje gościnne i kwatery (397 w 2016 r.), 357 ośrodków wczasowych (330 w 2016 r.), 127 hoteli (120 w 2016 r.), 109 tzw. innych obiektów hotelowych, gdzie świadczone są takie usługi hotelowe, jak słanie łóżek, sprzątanie pokoi itd., niemające kategorii (103 w 2016 r.), czy 102 zespoły domków turystycznych (78 w 2016 r.). Łącznie przygotowano w nich 132,6 tys. miejsc noclegowych (więcej o 8,5 tys. niż w 2016 r.).
Jak wynika z raportu US wzrosła nie tylko liczba obiektów, ale też i zmienia się stale ich standard. W 2017 r. aż w 323 obiektach turystycznych były wypożyczalnie sprzętu (rowery, sprzęt nordic walking, narty, łyżwy, rolki), 234 miały stoły bilardowe, 218 – saunę, 135 – kryty basen, 214 – pokój zabaw dla dzieci, 224 – zabiegi rehabilitacji, a 151 – spa. Hotele i ośrodki wydłużają też sezon, rozszerzając ofertę – nie tylko dla turystów, ale i dla biznesu. Salę konferencyjną miało już 275 obiektów, ekran – 273, a projektor wraz z nagłośnieniem – 261.