Aktualizacja: 21.11.2024 10:34 Publikacja: 12.07.2023 14:04
Zmiany w podatkach od nieruchomości są oczekiwane przez samorządy
Foto: Drone in Warsaw
W wyroku z 4 lipca br. (sygn. akt SK 14/21) Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że art. 1a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, definiujący budowlę, jest niezgodny z konstytucją. Ma on stracić moc po upływie 18 miesięcy od dnia ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw. Tyle czasu ma ustawodawca na przygotowanie i wprowadzenie w życie nowej wersji przepisów.
Kluczowym argumentem za stwierdzeniem niekonstytucyjności tego przepisu dotyczącego opodatkowania budowli jest fakt, że definiując budowlę odsyłał on do innej ustawy – czyli do przepisów prawa budowlanego. Zmiany w prawie budowlanym automatyczne skutkowały więc zmianami w sposobie opodatkowania. Zdarzało się, że samorządy, dla których dochody z podatku od nieruchomości są jednym z kluczowych źródeł dochodów własnych – były tymi zmianami zaskakiwane. Te niejasności rodziły też oczywiście problemy dla podatników.
Spór sądowy między Wodociągami Białostockimi a Wodami Polskimi dotyczył odmowy zatwierdzenia taryfy opłat za wodę i ścieki.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Zamieszanie wokół wyboru kandydata PiS na prezydenta to skutek wewnętrznych sporów i podziałów w partii. Nie pojawił się dotychczas kandydat, wokół którego większość działaczy partyjnych byłaby się w stanie zjednoczyć. Wydaje się jednak, że minister Czarnek ma największe szanse – mówi dr Jacek Kucharczyk, prezes Instytutu Spraw Publicznych.
- Przygotowaliśmy 10 punktów programowych, które są odpowiedzią na dobrze zdiagnozowane problemy sądownictwa. Zostały one przedyskutowane zarówno w środowisku sędziowskim, jak i wśród organizacji pozarządowych. Planujemy wdrażać te rozwiązania w latach 2025–2026 - powiedział w czwartek minister sprawiedliwości Adam Bodnar.
- Na dziś tych kandydatów jest więcej niż dwóch - mówił w rozmowie z TVN24 były wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin, pytany o wybór kandydata PiS na prezydenta.
Skoro jednak odłożyliśmy na bok model urzędu sędziego jako korony zawodów prawniczych i postawiliśmy na KSSiP, to chociaż zasilajmy wymiar sprawiedliwości świeżą krwią w sposób sprawny, w przewidywalnej procedurze.
Nie wiadomo do końca, kto poprowadzi socjaldemokratów do wyborów na początku przyszłego roku. Obecny kanclerz czy jego minister obrony Boris Pistorius?
Sąd Najwyższy opowiedział się w środę przeciwko tzw. uchwałom negatywnym, czyli wyinterpretowanym.
W uchwalonej przez Sejm noweli do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych na nowo zdefiniowano budowle.
Rośnie zadłużenie miast, a uzależniony od rządowych dopłat rynek autobusów elektrycznych jest bardzo niestabilny, co zniechęca firmy przewozowe do inwestycji w tego rodzaju tabor.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas