Małe miasta na celowniku inwestorów

W Gardnie pod Gryfinem centrum dystrybucyjne otworzyło Zalando. To niemiecki potentat e-commerce w branży modowej.
shutterstock

Blisko 60 inwestycji obsługiwało w 2018 roku Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów Województwa Zachodniopomorskiego. Oprócz dużych miast, takich jak Szczecin czy Koszalin, inwestorzy coraz chętniej pojawiają się w mniejszych miastach powiatowych.

Wśród ciekawszych inwestycji zakończonych w 2018 roku można wymienić centrum logistyczne w Goleniowie wybudowane przez duńską firmę Bestseller. To producent takich marek jak Vero Moda, Jack & Jones, Only, Selected. W Goleniowie Duńczycy kupili działkę o powierzchni 17,6 ha i postawili na niej obiekty o powierzchni 120 tys. mkw.: magazyny, budynek socjalno-biurowy, centrum szkoleniowe, salon wystawienniczy. Centrum ma obsługiwać klientów w 15 krajach, a do 2020 roku zatrudnienie ma znaleźć w nim 1000 osób. W 2025 stan zatrudnienia ma osiągnąć 1600 osób.

Goleniów jest atrakcyjny ze względu na położenie, tuż przy drodze S3 i blisko węzła z A6. Na 405 ha działa tam Goleniowski Park Przemysłowy. 70 ha włączonych jest do Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Do tej pory w Goleniowie zainwestowało 50 firm.

Samochody i moda

W Stargardzie swoje zakłady uruchomiła Specma i Klippan.

Duńska Specma działa tam już od 2013 roku. Zajmuje się projektowaniem i produkcją wysoko specjalizowanych systemów i komponentów hydraulicznych. Na początku zatrudniała 20 osób, by w 2018 roku osiągnąć stan 100 osób. Plan na 2019 to zatrudnienie 200 osób i sprzedaż na poziomie 100 mln zł. Duńczycy dobudowali właśnie nową halę o powierzchni 5 tys. mkw., a także 750-metrowy biurowiec. W ub. roku firma dostała Duńską Nagrodę Królewską za promocję duńskiego eksportu i dobrych praktyk biznesowych.

Z kolei szwedzki Klippan w Stargardzie inwestuje już od 15 lat. Na 7- hektarowej działce ma ponad 19 tys. mkw. Zatrudnia 350 osób.

W 2018 szwedzki koncern uruchomił dwie hale, dla swoich dwóch spółek. Jedną z nich dla Klippan Safety Polska – to producent składanych łóżek i zestawów odpoczynku dla kierowców ciężarówek oraz systemy montowania towarów. Z jego rozwiązań korzysta m.in. Man, Volvo, Scania, Daimler. Druga spółka to Andrenplast, która produkuje duże elementy w technologii termoformingu. To elementy z tworzywa sztucznego, które po podgrzaniu można formować w dowolne elementy do wnętrz autobusów, jak np. deski rozdzielcze czy ścianki.

W położonych na północ od Szczecina Policach duński Jupiter działający w branży energetyki wiatrowej rozbudował swój zakład. Z kolei w Gardnie pod Gryfinem centrum dystrybucyjne otworzyło Zalando. To niemiecki potentat e-commerce w branży modowej. W Gardnie postawił obiekty o powierzchni 130 tys. mkw. Centrum wyposażone jest w najnowocześniejsze rozwiązania logistyczne, jak pięciopoziomowe wieże wysokiego składowania czy też sortowniki. Zarządza nim firma Fiege, która zatrudniła blisko 1000 osób. Polski zakład Zalando ma obsługiwać klientów z Polski, Niemiec, Austrii, Szwajcarii, Holandii.

Coraz mniejsze miasta

Jak wskazuje Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów Województwa Zachodniopomorskiego, obok cieszących się do tej pory największym zainteresowaniem inwestycyjnym lokalizacji, takich jak Szczecin, Koszalin, Goleniów czy Stargard, coraz większą rolę zaczynają odgrywać mniejsze ośrodki: Karlino, Kołbaskowo, Gryfice czy Barlinek. Ich atrakcyjność rośnie wraz z lepszym skomunikowaniem. W dobie wyjątkowo niskiego bezrobocia w regionie łatwiej tam również o pracowników. Na Pomorzu Zachodnim wciąż najbardziej popularne są projekty typu greenfield, czyli realizowane na terenach niezabudowanych. Przedsiębiorcy wyrażają jednak coraz większe zainteresowanie projektami typu brownfield, tj. w miejscach, które pełniły już funkcje przemysłowe. W przyszłym roku znaczący impuls dla rozwoju lokalnej gospodarki może przynieść budowany na goleniowskim lotnisku terminal cargo i możliwość korzystania z transportu lotniczego. Od lat wśród nacji, które najbardziej doceniają dobre warunki do rozwoju biznesu na Pomorzu Zachodnim, są Niemcy i Duńczycy. Co ciekawe, to również główne kierunki eksportu zachodniopomorskich produktów.

– Zachodniopomorskie produkty są doceniane za jakość i cenę – mówi Jacek Wójcikowski, dyrektor COIiE. – Właśnie dlatego promujemy te kierunki i prowadzimy specjalistyczne szkolenia eksportowe dla przedsiębiorców. Dzięki naszemu wsparciu regionalny biznes jest obecny na wielu branżowych targach. W mijającym roku firmy z sektora morskiego miały okazję odwiedzić m.in. targi SMM w Hamburgu, jedno z największych tego typu wydarzeń na świecie. Z kolei branże transportowa i logistyczna mogły się zaprezentować w Stuttgarcie na targach LogiMAT.

RPO na pomoc przedsiębiorcom

Władze województwa podkreślają rolę środków unijnych, jeżeli chodzi o wsparcie dla biznesu.

Minął ledwie rok od momentu, gdy unijne fundusze wsparły uzbrojenie terenów przemysłowych w Nowogardzie, by pierwszy tamtejszy inwestor – firma Press Glass – rozpoczął rekrutację pracowników, a następnie otworzył produkcję. To najlepszy dowód, jak umiejętnie inwestowane środki unijne rozwijają obszary, gdzie tworzenie nowych miejsc pracy nie przychodziło łatwo.

– Działamy systemowo, bo to daje najlepsze efekty. Taki charakter mają np. wprowadzone w Zachodniopomorskiem kontrakty samorządowe – wyjaśnia Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego. – Jedna, wspólna dla kilku samorządów umowa wsparcia środkami RPO przynosi kilka inwestycji: uzbrojenie terenów dla przemysłu w Nowogardzie, wsparcie okolicznego szkolnictwa, w tym zawodowego w pobliskim Maszewie, Osinie czy Goleniowie. Świat przedsiębiorczości otrzymuje z jednej strony infrastrukturę niezbędną do uruchomienia produkcji, a z drugiej strony perspektywę dostępu do wykwalifikowanej kadry, która jest niezbędna, by biznes mógł się rozwijać.

Do końca listopada 2018 r. Pomorze Zachodnie zakontraktowało 3,93 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Zachodniopomorskiego, co stanowi 58 proc. dostępnych środków.

Mogą Ci się również spodobać

Noc Księgarń, czyli wielkie święto księgarzy i czytelników

20 września, po zmroku, w ponad 100 księgarniach stacjonarnych w całej Polsce rozpocznie się ...

Potrzeba więcej pieniędzy na śmieci

Gmin nie stać na usuwanie składowisk odpadów, gdy uchyla się od tego ich posiadacz, ...

Rusza budowa Morskiego Centrum Nauki. W oczekiwaniu na przetargi

W 2021 roku ma być gotowe Morskie Centrum Nauki w Szczecinie, czyli nowoczesna placówka ...

Wizytówka miasta na ratuszowej wieży

Mają kilkaset, a czasem zaledwie kilka lat. Zegary na miejskich ratuszach. Nie tylko odmierzają ...

Śmieci pod czujnym okiem gminy

Władze samorządowe będą musiały same określić zasady kontroli segregacji odpadów. Wcześniej planował to zrobić ...

„Kawa na każdym rogu” ze złotą statuetką

28 października br. w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej ogłoszono laureatów Effie Awards 2019, ...