Małe miasta na celowniku inwestorów

W Gardnie pod Gryfinem centrum dystrybucyjne otworzyło Zalando. To niemiecki potentat e-commerce w branży modowej.
shutterstock

Blisko 60 inwestycji obsługiwało w 2018 roku Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów Województwa Zachodniopomorskiego. Oprócz dużych miast, takich jak Szczecin czy Koszalin, inwestorzy coraz chętniej pojawiają się w mniejszych miastach powiatowych.

Wśród ciekawszych inwestycji zakończonych w 2018 roku można wymienić centrum logistyczne w Goleniowie wybudowane przez duńską firmę Bestseller. To producent takich marek jak Vero Moda, Jack & Jones, Only, Selected. W Goleniowie Duńczycy kupili działkę o powierzchni 17,6 ha i postawili na niej obiekty o powierzchni 120 tys. mkw.: magazyny, budynek socjalno-biurowy, centrum szkoleniowe, salon wystawienniczy. Centrum ma obsługiwać klientów w 15 krajach, a do 2020 roku zatrudnienie ma znaleźć w nim 1000 osób. W 2025 stan zatrudnienia ma osiągnąć 1600 osób.

Goleniów jest atrakcyjny ze względu na położenie, tuż przy drodze S3 i blisko węzła z A6. Na 405 ha działa tam Goleniowski Park Przemysłowy. 70 ha włączonych jest do Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Do tej pory w Goleniowie zainwestowało 50 firm.

Samochody i moda

W Stargardzie swoje zakłady uruchomiła Specma i Klippan.

Duńska Specma działa tam już od 2013 roku. Zajmuje się projektowaniem i produkcją wysoko specjalizowanych systemów i komponentów hydraulicznych. Na początku zatrudniała 20 osób, by w 2018 roku osiągnąć stan 100 osób. Plan na 2019 to zatrudnienie 200 osób i sprzedaż na poziomie 100 mln zł. Duńczycy dobudowali właśnie nową halę o powierzchni 5 tys. mkw., a także 750-metrowy biurowiec. W ub. roku firma dostała Duńską Nagrodę Królewską za promocję duńskiego eksportu i dobrych praktyk biznesowych.

Z kolei szwedzki Klippan w Stargardzie inwestuje już od 15 lat. Na 7- hektarowej działce ma ponad 19 tys. mkw. Zatrudnia 350 osób.

W 2018 szwedzki koncern uruchomił dwie hale, dla swoich dwóch spółek. Jedną z nich dla Klippan Safety Polska – to producent składanych łóżek i zestawów odpoczynku dla kierowców ciężarówek oraz systemy montowania towarów. Z jego rozwiązań korzysta m.in. Man, Volvo, Scania, Daimler. Druga spółka to Andrenplast, która produkuje duże elementy w technologii termoformingu. To elementy z tworzywa sztucznego, które po podgrzaniu można formować w dowolne elementy do wnętrz autobusów, jak np. deski rozdzielcze czy ścianki.

W położonych na północ od Szczecina Policach duński Jupiter działający w branży energetyki wiatrowej rozbudował swój zakład. Z kolei w Gardnie pod Gryfinem centrum dystrybucyjne otworzyło Zalando. To niemiecki potentat e-commerce w branży modowej. W Gardnie postawił obiekty o powierzchni 130 tys. mkw. Centrum wyposażone jest w najnowocześniejsze rozwiązania logistyczne, jak pięciopoziomowe wieże wysokiego składowania czy też sortowniki. Zarządza nim firma Fiege, która zatrudniła blisko 1000 osób. Polski zakład Zalando ma obsługiwać klientów z Polski, Niemiec, Austrii, Szwajcarii, Holandii.

Coraz mniejsze miasta

Jak wskazuje Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów Województwa Zachodniopomorskiego, obok cieszących się do tej pory największym zainteresowaniem inwestycyjnym lokalizacji, takich jak Szczecin, Koszalin, Goleniów czy Stargard, coraz większą rolę zaczynają odgrywać mniejsze ośrodki: Karlino, Kołbaskowo, Gryfice czy Barlinek. Ich atrakcyjność rośnie wraz z lepszym skomunikowaniem. W dobie wyjątkowo niskiego bezrobocia w regionie łatwiej tam również o pracowników. Na Pomorzu Zachodnim wciąż najbardziej popularne są projekty typu greenfield, czyli realizowane na terenach niezabudowanych. Przedsiębiorcy wyrażają jednak coraz większe zainteresowanie projektami typu brownfield, tj. w miejscach, które pełniły już funkcje przemysłowe. W przyszłym roku znaczący impuls dla rozwoju lokalnej gospodarki może przynieść budowany na goleniowskim lotnisku terminal cargo i możliwość korzystania z transportu lotniczego. Od lat wśród nacji, które najbardziej doceniają dobre warunki do rozwoju biznesu na Pomorzu Zachodnim, są Niemcy i Duńczycy. Co ciekawe, to również główne kierunki eksportu zachodniopomorskich produktów.

– Zachodniopomorskie produkty są doceniane za jakość i cenę – mówi Jacek Wójcikowski, dyrektor COIiE. – Właśnie dlatego promujemy te kierunki i prowadzimy specjalistyczne szkolenia eksportowe dla przedsiębiorców. Dzięki naszemu wsparciu regionalny biznes jest obecny na wielu branżowych targach. W mijającym roku firmy z sektora morskiego miały okazję odwiedzić m.in. targi SMM w Hamburgu, jedno z największych tego typu wydarzeń na świecie. Z kolei branże transportowa i logistyczna mogły się zaprezentować w Stuttgarcie na targach LogiMAT.

RPO na pomoc przedsiębiorcom

Władze województwa podkreślają rolę środków unijnych, jeżeli chodzi o wsparcie dla biznesu.

Minął ledwie rok od momentu, gdy unijne fundusze wsparły uzbrojenie terenów przemysłowych w Nowogardzie, by pierwszy tamtejszy inwestor – firma Press Glass – rozpoczął rekrutację pracowników, a następnie otworzył produkcję. To najlepszy dowód, jak umiejętnie inwestowane środki unijne rozwijają obszary, gdzie tworzenie nowych miejsc pracy nie przychodziło łatwo.

– Działamy systemowo, bo to daje najlepsze efekty. Taki charakter mają np. wprowadzone w Zachodniopomorskiem kontrakty samorządowe – wyjaśnia Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego. – Jedna, wspólna dla kilku samorządów umowa wsparcia środkami RPO przynosi kilka inwestycji: uzbrojenie terenów dla przemysłu w Nowogardzie, wsparcie okolicznego szkolnictwa, w tym zawodowego w pobliskim Maszewie, Osinie czy Goleniowie. Świat przedsiębiorczości otrzymuje z jednej strony infrastrukturę niezbędną do uruchomienia produkcji, a z drugiej strony perspektywę dostępu do wykwalifikowanej kadry, która jest niezbędna, by biznes mógł się rozwijać.

Do końca listopada 2018 r. Pomorze Zachodnie zakontraktowało 3,93 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Zachodniopomorskiego, co stanowi 58 proc. dostępnych środków.

Mogą Ci się również spodobać

Prezydent Grudziądza: Wierzę, że NFZ należycie wyceni pracę naszego szpitala

Przy takiej liczbie rozpoznanych zakażeń wirusem SARS-CoV-2 nie możemy dalej obsługiwać pacjentów z trzech ...

Anonimowe maile od Poczty. Władze miast zawiadamiają prokuraturę

Samorządy nie chcą przekazywać spisów wyborców Poczcie Polskiej, która wystąpiła o to w nocnym ...

Mieczysław Struk: Wynajem tylko pod kontrolą

Niekontrolowane wykorzystywanie mieszkań pod najem widzimy szczególnie w Gdańsku i Sopocie, choć ja widzę ...

Morski park w miejsce Gryfii

Świnoujski Morski Park Przemysłowy, którego zadaniem będzie działalność w branży stoczniowej i offshore, chce ...

Trudniej będzie podrobić dowód i prawo jazdy

Dzięki odpowiedniemu rejestrowi łatwiej będzie potwierdzić autentyczność np. dokumentów, które trafiają na biurka urzędników. ...

Z małego lotniska na super wakacje

Polskie Linie Lotnicze LOT w sezonie letnim zaoferują nowe, bezpośrednie połączenia z lotniska Rzeszów-Jasionka. ...