Rusza budowa Morskiego Centrum Nauki. W oczekiwaniu na przetargi

Post Image
Post Image

W 2021 roku ma być gotowe Morskie Centrum Nauki w Szczecinie, czyli nowoczesna placówka morska łącząca cechy muzeum z ośrodkiem naukowo-dydaktycznym.

Na razie na przyszłym placu budowy, który znajduje się na terenie szczecińskiej Łasztowni, trwają prace rozbiórkowe. Rozebrano dawny portowy budynek socjalny oraz nieczynną trafostację. Następnie zaplanowano przebudowę sieci podziemnych. Dopiero potem przyjdzie czas na właściwe prace budowlane.

– Chcemy ogłosić przetarg na generalnego wykonawcę na początku stycznia 2019 roku – mówi „Rzeczpospolitej” Witold Jabłoński, dyrektor Morskiego Centrum Nauki. – Prace budowlane mogłyby się rozpocząć w marcu.

220 eksponatów

MCN to obecnie największy projekt muzealno-dydaktyczny realizowany w Szczecinie. Można go porównać do warszawskiego Kopernika albo gdyńskiego Eksperymentu, jednak to pierwsze w Polsce centrum tak mocno wyspecjalizowane w morzu. Funkcja muzealna ma być realizowana dzięki eksponatom pochodzącym z Muzeum Narodowego w Szczecinie. Wśród nich są: strój nurka, hełm żeliwny, kompas, zegary, urządzenia okrętowe, szalupy, silniki różnych rodzajów, fragmenty statków.

Naukową funkcję wspomogą multimedia i interaktywne stanowiska. Zwiedzający poznają m.in. odpowiedzi na takie pytania, jak: dlaczego płynie jacht (i to pod wiatr) czy też dlaczego ważąca kilkaset kilogramów płetwa sterowa porusza się dzięki kołu sterowemu.

Tworzenie koncepcji powierzono Piotrowi Kossobudzkiemu, który był zaangażowany w Centrum Nauki Kopernik, oraz Karolinie Perrin. Równolegle wiele miesięcy trwały konsultacje z naukowcami, dyrektorami instytucji kultury i nauczycielami. W październiku tego roku ogłoszono szczegółowy opis 220 eksponatów, jakie znajdą się na wystawie stałej. Jej motywem przewodnim będzie morze pod kątem fizyki, matematyki, astronomii, geografii, medycyny, techniki, socjologii, historii i kultury.

Unikatowa nie tylko w Europie

– Pokazywanie różnorodnych zjawisk na przykładach związanych z żeglugą, falami, wiatrem, rybołówstwem czy życiem portu sprawi, że będzie to placówka unikatowa nie tylko w Europie, ale i na świecie – mówił podczas prezentacji Piotr Kossobudzki odpowiedzialny za koncepcję artystyczną wystawy stałej.

Wiadomo, że wystawa stała zostanie rozmieszczona na trzech kondygnacjach i zajmie powierzchnię około 3100 mkw. Ekspozycja zewnętrzna – morski plac zabaw dla dzieci – zajmie powierzchnię 50 mkw. Autorzy zaplanowali pięć działów tematycznych. I tak na parterze znajdzie się dział „Cała naprzód”, w którym zobaczymy m.in., jak napędzać jednostkę pływającą, jak kierować ruchem jednostki, jak projektujemy i budujemy statki w stoczni, oraz dział „Chlap” – to m.in. ogródek wodny dla dzieci według koncepcji prof. Stelmacha. Na pierwszym piętrze obejrzymy „Życie na morzu” – dział prezentujący zawody związane z morzem, role i zadania na statku, obyczaje i tradycje ludzi morza. Drugie piętro to „Ratunku, SOS”, gdzie będzie pokazane morze jako żywioł i to, jak się przed nim bronić z uwzględnieniem nie tylko wody, ale i wiatru czy lodu. Na tym samym piętrze znajdzie się też dział „Którędy do Afryki”, gdzie poznamy metody nawigacji, podboje świata, kartografię, rejsy oceaniczne, ruch statków.

Optymalizują koszty

Morskie Centrum Nauki stanie w Łasztowni, poprzemysłowej dzielnicy Szczecina. Jeszcze kilkanaście lat temu tereny zajmował szczeciński port, dzisiaj są stopniowo uwalniane pod usługi. Budynek ma mieć wysokość 14 metrów i powierzchnię 8 tys. mkw., z czego na 3,6 tys. m będzie ekspozycja. Zaplanowano też salę konferencyjna, dwie sale edukacyjne i planetarium 4D o powierzchni 100 mkw. i średnicy 9 m. Znajdzie się w nim 60 miejsc. Planetarium ma być dostosowane do projekcji 4D lub 5D. Bryła MCN kształtem nawiązywać będzie do kadłuba statku. Jej projektantem jest Piotr Płaskowicki z firmy Płaskowicki & Partnerzy Architekci.

Całkowity koszt MCN może przekroczyć 80 mln zł. Finalna kwota będzie jednak zależeć od kolejnych rozstrzygnięć i aktualnych cen na rynku. Sama budowa centrum według pierwotnego kosztorysu architekta ma wynieść około 61 mln zł, a według szacunków budowlańców może sięgnąć 73 mln zł. Stąd MCN – po sugestii inżyniera kontraktu – zleciło wykonanie optymalizacji kosztorysu.

– 17 grudnia dostaniemy optymalizację kosztów, liczymy, że dzięki niej może uda się zaoszczędzić 10, a nawet 15 mln zł. I dopiero po jej uzyskaniu startujemy z ogłoszeniem przetargu na wykonawcę – wyjaśnia Witold Jabłoński.

Pozostałą część inwestycji pochłonie budowa ekspozycji, którą oszacowano na poziomie 6 mln euro, a więc powyżej 24 mln zł. Przetarg na tę część zaplanowano w pierwszym kwartale przyszłego roku, już po rozstrzygnięciu przetargu na generalnego wykonawcę, który da ostateczną odpowiedź, ile będzie kosztować budowa.

– Przetarg na budowę eksponatów zostanie ogłoszony tak, by firma polska albo europejska mogła przez dwa lata produkować, testować i dostarczać nam 200 eksponatów – mówi Witold Jabłoński.

Wiadomo już, że większość środków, bo aż 60 mln zł, będzie pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Zachodniopomorskiego. Dyrektor MCN i marszałek zachodniopomorski, który jest założycielem centrum, podpisali już umowę na dofinansowanie w tej kwocie.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Faust, Mistrz i Małgorzata w operze i teatrze

Maj to w samorządowych instytucjach czas premier i festiwali. „Życie Regionów” poleca najciekawsze na ...

Opłaty za odpady w górę

Rząd chce, by gminy dopłacały swoim mieszkańcom do wywozu śmieci. Te protestują. Nasze budżety ...

Filharmonia dla dzieci

Filharmonia Lubelska od 75 lat organizuje koncerty, które przybliżają świat muzyki klasycznej młodej publiczności. ...

Uchwały krajobrazowe wprowadzane opornie. Miasta wciąż pełne reklam

Od uchwalenia ustawy krajobrazowej minęło pięć lat, jednak krajobraz polskich miast pozostaje zaśmiecony reklamami.

30 lat po drugim sierpniu

„Szczecin ’88. Tu zaczęła się wolność” – pod tym hasłem w Szczecinie zaplanowano obchody ...

Do lasu, na łąkę i na wodę

Ponad 200 projektów domów mobilnych znajduje się w portfolio darłowskiej fabryki Lark. Jej domy ...