Podwójne przeszczepy

AdobeStock

115 przeszczepów wykonano w tym roku w Samodzielnym Publicznym Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Szczecinie. W tym cztery podwójne transplantacje – nerki i wątroby. To daje pozycję lidera w kraju.

Nasz szpital to jedno z największych centrów transplantacyjnych w Polsce – mówi dr hab. n. med. Marek Myślak, ordynator Oddziału Nefrologii i Transplantacji Nerek w SPWSZ w Szczecinie.

Na 115 operacji 63 dotyczyły przeszczepienia wątroby, 43 nerki, a dziewięć płuc. Liczba wszystkich przeszczepów oraz zwiększenie liczby przeszczepień wielonarządowych daje szpitalowi wojewódzkiemu pozycję lidera w skali kraju, zwłaszcza że od początku 2018 r. wykonano cztery podwójne transplantacje: nerki i wątroby. Lekarze są przygotowani do kolejnych wyzwań: jednoczesnego przeszczepu płuc i wątroby oraz płuc i nerki.

Przeszczepy i trombektomia

W ślad za wynikami idą inwestycje. W październiku w szpitalu ruszyła budowa budynku na potrzeby Oddziału Nefrologii Transplantacji Nerek ze Stacją Dializ. Obecnie trwa wyburzanie dawnego budynku dyrekcji. Wykonanie fundamentów rozpocznie się w pierwszym kwartale przyszłego roku. Budowa potrwa dwa lata.

– Nowy budynek poprawi infrastrukturę i jakość świadczonych usług, a indywidualne sale dla pacjentów transplantacyjnych zapewnią sterylne warunki i umożliwią przeprowadzanie nowatorskich zabiegów odczulania pacjentów oczekujących na transplantację nerki. Nowoczesna stacja dializ da nam możliwość rozwijania dotychczasowych i nowych technik pozaustrojowego oczyszczania krwi oraz dializ otrzewnowych – wyjaśnia dr Marek Myślak.

Koszt budowy to 46,5 mln zł. Znajdzie się w nim 30 łóżek dla pacjentów z chorobami nerek i 23 stanowiska do dializ.

W nowym budynku będzie też działać Oddział Neurologii i Oddział Udarowy.

– Szpital rozwija nowoczesne metody leczenia udarów niedokrwiennych mózgu poprzez trombektomię – mówi lek. med. Małgorzata Niekrasz, neurolog. – Ta osiągająca znakomite efekty metoda neurologii naczyniowej zwiększa szanse pacjentów na powrót do pełnej sprawności. Neurologia i oddział udarowy w nowym budynku to jeszcze bliższa i ściślejsza współpraca z neurochirurgią i radiologią zabiegową, które są niezbędne w uzyskaniu jak najlepszych efektów leczenia. Mamy nadzieję, że dla dobra pacjentów województwa zachodniopomorskiego również nasz szpital zostanie oficjalnie włączony do programu finansowania trombektomii w Polsce.

Na odzdziale neurologii będzie 29 łóżek, a na udarowym 26.

Największy w regionie

Oprócz budowy oddziałów nefrologii i neurologii trwają inne, mniejsze inwestycje. Wśród nich modernizacja budynku na potrzeby Oddziału Geriatrii i Przewlekle Chorych. W nowym oddziale znajdą się łóżka dla chorych w pokojach dwuosobowych z indywidualnymi węzłami sanitarnymi przystosowanymi do potrzeb osób niepełnosprawnych. Otwarcie planowane jest w pierwszym kwartale 2019 r. Kolejną inwestycję zrealizowano w Szczecinie-Zdunowie. Tam kosztem blisko 7 mln zł przebudowano pomieszczenia po starym bloku operacyjnym na potrzeby nowych pracowni diagnostycznych.

Szpital rozwija także inne nowoczesne metody leczenia.

Pracownia chirurgiczna korzysta z ultrasonografu endoskopowego (EUS), który pozwala na badanie przewodu pokarmowego oraz przylegających do niego narządów. Endosonografia łączy ocenę endoskopową z ultrasonograficzną i jest bardzo pomocna m.in. przy diagnostyce chorób trzustki czy nowotworów układu pokarmowego. Urządzenie warte ponad 1,2 mln zostało dofinansowane przez marszałka województwa zachodniopomorskiego.

– Nasz szpital oferuje także kompleksowe leczenie onkologiczne: operacyjne, systemowe i miejscowe przy użyciu radiologii zabiegowej – wyjaśnia Natalia Andruczyk, rzecznik prasowy Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie. – Jako jedyni w Zachodniopomorskiem posiadamy HIPEC, czyli urządzenie do dootrzewnowej chemioterapii perfuzyjnej.

Metoda ta polega na podaniu leku cytostatycznego przy odpowiedniej temperaturze bezpośrednio do jamy brzusznej pacjenta. Ciągły przepływ płynu z cytostatykiem oraz podwyższona temperatura umożliwiają dotarcie leku do wszystkich części jamy brzusznej. Dawka leku ustalana jest tak, jak w leczeniu dożylnym, jednak dzięki hipertermii stężenie działania leku w konkretnym miejscu jest większe – a przez to bardziej skuteczne. W naszym szpitalu wykonuje się także chemoemoblizację, w której lek cytostatyczny podawany jest bezpośrednio do guza.

SPWSZ w Szczecinie to największy szpital w regionie i jeden z największych w Polsce. Jego sercem jest kompleks przy ul. Arkońskiej w Szczecinie, a drugą część stanowi ośrodek w Szczecinie-Zdunowie. Jeszcze w 2016 r. stanowiły odrębne placówki, ale decyzją Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego zostały połączone. Formalna konsolidacja odbyła się 4 marca 2017 r. Dzięki temu szpital ma obecnie 1078 łóżek, z czego 422 w Zdunowie i 656 przy ul. Arkońskiej. Celem konsolidacji była poprawa zarządzania i polepszenie bilansu dwóch szpitali, szczególnie placówki w Szczecinie-Zdunowie, generującej straty.

– Szpital zamknął ubiegły rok stratą w wysokości 13 787,5 mln zł, czyli zgodnie z realizowaną w naszym szpitalu długofalową prognozą finansową. Udało się to dzięki zbilansowanemu podejściu do wydatków na działalność bieżącą i inwestycyjną, w tym na zakup sprzętu i aparatury medycznej, prac budowalnych i realizacji projektów finansowych w ramach RPO – wyjaśnia Natalia Andruczyk.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Antysmogowa lotna kontrola

Coraz więcej dronów kontroluje stan powietrza w polskich miastach, są uzupełnieniem arsenału straży miejskich. ...

Optymalizacji szuka się wszędzie

Nie ma potrzeby aby samorządy informowały o schematach podatkowych. Wzrosną przez to obciążenia finansowe ...

Więcej gazu na Kujawach

Po latach starań gmina Lisewo doczekała się w końcu gazyfikacji. Do końca 2022 roku, ...

Nie stracimy ani jednego euro

Żaden region nie straci na koniec 2018 roku ani jednego euro na podstawie zasady ...

Radni muszą odpowiednio ustalać, co i jak zrobić

Tzw. uchwała kierunkowa może wskazać priorytety, którymi powinien się kierować podczas wykonywania uchwały np. ...

Czy premier uratuje łódzkie kamienice?

Prezydent Łodzi napisała do Mateusza Morawieckiego list z prośbą o wsparcie z budżetu państwa ...