urząd marszłkowski

Agnieszka Hajdukiewicz z Czaplinka, Małgorzata Konecka ze Szczecina i Krystyna Nawój z Przelewic – to laureatki konkursu Zachodniopomorska Lady D.

Zwyciężczynie są osobami niepełnosprawnymi, bo do nich właśnie skierowany był konkurs. Celem konkurs Zachodniopomorska Lady D. było uhonorowanie pań zaangażowanych na co dzień w działania kulturalne, społeczne i sportowe. W takich też kategoriach wręczano nagrody: kultura i sztuka, życie społeczne i życie zawodowe. W pierwszej z kategorii dotyczącej kultury wygrała Krystyna Nawój z Przelewic, która od 1999 roku pisze pod pseudonimem Poetka Michalina. Ma na swoim koncie cztery tomiki poezji: „Miłość, nadzieja i wiara…”, „Przystanki mojego życia”, „Miłość a wojna” oraz „Zielona gąsieniczka”. Jej wiersze czytane są nie tylko w Polsce, ale i za granicą.

W kategorii życie społeczne wygrała Agnieszka Hajdukowicz z Czaplinka, która jest instruktorką Fundacji Aktywnej Rehabilitacji. W swojej pracy prowadzi zajęcia z dziećmi, obozy rehabilitacyjne dla rodzin, szkolenia dla nauczycieli i wykłady dla studentów fizjoterapii Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koszalinie. Trzecią laureatką – w kategorii życie zawodowe – została Małgorzata Konecka. Współautorka „Poradnika dla kobiet niepełnosprawnych”, audytor w projekcie związanym z turystyką dla osób niepełnosprawnych i ekspert techniczny. Wśród wielu zajęć angażuje się w pracę m.in. Fundacji Pomocy Chorym na Zanik Mięśni, Fundacji Pomocy Matematykom i Informatykom Niepełnosprawnym Ruchowo, Stowarzyszeniu Kobiet Niepełnosprawnych.

„Trzy kobiety: Krystyna Nawój, Małgorzata Konecka, Agnieszka Hajdukiewicz. Co je łączy? Sympatia dla ludzi, troska o słabszych i niesamodzielnych, chęć niesienia pomocy – napisała w liście do laureatek Magdalena Kochan, posłanka, która objęła konkurs honorowym patronatem. – Pewność, że skoro one potrafią żyć aktywnie, pomimo swoich słabości, to mogą także inni. I przekonują do tego skutecznie. Zarażają radością życia. Każda edycja plebiscytu Lady D. jest inna i każda jest taka sama. Spotykamy różne, ale zawsze wspaniałe kobiety. Lady D. od angielskiego disabled – niepełnosprawność? Ależ skąd – Lady D. od polskiego dzielna, a także Lady, bo arystokratka życia. Dobrze Was znać, Dziewczyny. Dodajecie nam wszystkim wiatru w skrzydła”.

W konkursie przyznano także wyróżnienia. Dostały je: Liliana Chudzik, Anna Gellert, Magdalena Maksymowicz, Ewa Marcinkiewicz, Izabela Jakubowska i Katarzyna Leończyk.

Nazwa konkursu pochodzi od wyrażenia Lady Disabled i nawiązuje do działalności charytatywnej księżnej Diany.

– Jednym z naszych największych wyzwań pozostaje odpowiedź na pytanie, co zrobić, by społeczeństwo na Pomorzu Zachodnim było zawsze otwarte, włączające. Chcemy być otwarci na drugiego człowieka, na jego różnorodność, czasami odmienność, na jego problemy i potencjały. Człowiek, a w szczególności człowiek, który wymaga troski, powinien stać na pierwszym miejscu – mówił podczas gali Lady D. Olgierd Geblewicz, marszałek zachodniopomorski, który przypomniał, że w tym roku obchodzimy Rok Kobiet i świętujemy setną rocznicę nadania Polkom praw wyborczych.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Mniej dotacji dla regionów

W związku z brexitem, z tym, że Polska jest bogatsza, że nie mamy sukcesów ...

Hulajnoga źle zaparkowana, znaczy porzucona?

Miały być wygodnym, ekologicznym środkiem lokomocji i sposobem na pokonanie miejskich korków, ale coraz ...

Szansa dla aktywnych

Plac zabaw, zlot historycznych pojazdów militarnych czy też szkolenia z udzielania pierwszej pomocy przez ...

Zwolnienie radnego: jedno zdanie wyjaśnienia to za mało

Odpowiedź na skargę złożoną do sądu administracyjnego nie może zastąpić właściwego uzasadnienia braku zgody ...

Druga edycja programu „Społecznik” Uchodźcy, przytulanki i hydrozagadka

Dostaliśmy się do kolejnych szkół, gdzie jest także potrzeba rozmowy o wielokulturowości, dostaliśmy też ...

Samorządy kontra Nord Stream 2. W obronie portów, rybaków i ekologii

Czekamy na odpowiedź Komisji Europejskiej, Rady UE i Parlamentu Europejskiego – mówi Olgierd Geblewicz, ...