Popularny „Społecznik” Nowe zasady trzeciej edycji programu

źródło: materiały prasowe

Aż 1178 wyjątkowych, bo tych najmniejszych, całkowicie oddolnych 
i w stu procentach obywatelskich inicjatyw udało się zorganizować na Pomorzu Zachodnim 
dzięki programowi „Społecznik”. Rusza właśnie trzecia edycja programu.

Rozmowy w szkołach o wielokulturowości, podnoszenie świadomości w kwestiach dotyczących uchodźców – tym zajęło się Stowarzyszenie Refugees Szczecin. Rajd kajakowo-pieszy na orientację o nazwie „Hydrozagadka w szuwarach” to projekt Stowarzyszenia na rzecz Edukacji Tradycja z Bełcznej pod Łobzem. Mural, nowe ogrodzenie skweru i wystawa – wszystko pod nazwą „Ulica jak malowana”, tak swoje działanie nazwała Akademia Twórczych Umiejętności w Czaplinku. Przytulanki „Ośmiorniczki” tworzone podczas specjalnych warsztatów z myślą o wcześniakach i ich naturalnej potrzebie łapania się za pępowinę – to pomysł z kolei Darłowskiego Centrum Wolontariatu. To tylko niektóre z 1152 projektów, jakie zgłoszono w 2017 roku podczas pierwszej edycji programu „Społecznik”.

Społeczeństwo obywatelskie i więzi międzyludzkie

Cel był prosty – wsparcie inicjatyw dedykowanych wzmacnianiu społeczeństwa obywatelskiego i więzi międzyludzkich. Chodziło o wszystkie, najmniejsze i najdrobniejsze inicjatywy realizowane nie tylko w dużych miastach, ale i tych najmniejszych. Program przeznaczono dla stowarzyszeń, organizacji, ale i – co było wyjątkowe – nieformalnych grup. Wszystko po to, by pozyskanie pieniędzy wiązało się z jak najmniejszymi barierami biurokratycznymi i nie odstraszało osób kreatywnych, chcących działać na rzecz lokalnej społeczności.

Limit pieniędzy na jeden projekt ustalono na poziomie 3 tys. zł, a operatorem pierwszej edycji została Koszalińska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. Zainteresowanie przeszło wszelkie oczekiwania, bo zgłoszono aż 1152 inicjatywy, z czego pieniądze uzyskało 515 projektów.

Wybierali 
w głosowaniu

Sukces programu był okazją do świętowania i nagradzania najlepszych projektów. W 2018 roku uroczyście ruszyła druga edycja. Na jej inaugurację przyjechał Jurek Owsiak.

– Róbmy coś, co nas cieszy, i dawajmy radość innym. Nie robimy najlepszego festiwalu na świecie. Ale Woodstock to najpiękniejszy festiwal, bo tworzą go ludzie. Nasz festiwal nie jest od nich odgrodzony, jest dla nich – mówił Jerzy Owsiak, który obecnym na sali społecznikom radził, by informowali o efektach, nawet jeśli pokona ich rzeczywistość, bo to buduje wiarygodność.

Sukces pierwszej edycji zachęcił władze województwa do rozszerzenia programu. Tym razem w puli znalazło się aż 3 mln zł, a pieniądze podzielono na dwie równe części. O 1,5 mln zł – tak jak wcześniej – walczyli inicjatorzy mikroprojektów, czyli dofinansowanych kwotą do 3 tys. zł. Obszar województwa podzielono na pięć subregionów, tak by równomiernie podzielić pieniądze. W każdym z nich dla 100 podmiotów. Drugą połowę przeznaczono na „Budżety obywatelskie”. Tutaj do zdobycia było maksymalnie po 10 tys. zł na działania w obszarze prospołecznym, kulturalnym, edukacyjnym, sportowym, turystycznym i ekologicznym. O wyborze projektów decydowały głosowania internetowe mieszkańców regionu.

Plac zabaw budowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Przedszkola Publicznego w Brzezinie, szkolenia z udzielania pierwszej pomocy prowadzone przez Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe czy też zlot historycznych pojazdów militarnych organizowany przez Stowarzyszenie Lipiański Klub Motorowy Partyzanci. To tylko niektórzy zwycięzcy z ubiegłego roku. Druga edycja przyciągnęła jeszcze więcej zgłoszeń, bo aż 1381, z czego dofinansowanie dostały 663 projekty.

Więcej 
na mikroprojekty

W tegorocznej, trzeciej, edycji znów są zmiany.

– Dwie poprzednie edycje pokazały, jak akcje sąsiedzkie i charytatywne, wydarzenia kulturalne i sportowe, kampanie społeczne mogą zmieniać nasze najbliższe otoczenie. Niezmiennie chcemy wspierać i promować inicjatywy mieszkańców Pomorza Zachodniego, dlatego wkładamy sporo pracy i serca, by program „Społecznik” był przejrzysty i dostępny dla wszystkich, którzy chcą integrować mieszkańców wokół ciekawego celu. Formalności ograniczamy do absolutnego minimum – mówi Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego. – Konsekwentnie dążymy do tego, aby „Społecznik” miał charakter długofalowy, dlatego od tej edycji będzie to program trzyletni, bez przerwy na przełomie sezonu jesienno-zimowego i zimowo-wiosennego związanej z koniecznością rozliczenia przyznanych środków w danym roku. Pozwoli to zachować ciągłość programu i zwiększyć liczbę inicjatyw. To również odpowiedź na sugestie zgłaszane przez organizacje pozarządowe – wyjaśnia Olgierd Geblewicz.

Pierwszą zmianą jest wyższa kwota na mikroprojekty, która z 3 tys. zł została zwiększona do 4 tys.

Kolejna zmiana to inny podział budżetu pomiędzy mikroprojekty i budżety obywatelskie. W ub. roku 3 mln zł zostały podzielone na dwie równe części. W tym roku będzie inaczej: 2 mln zł zostanie przeznaczone na mikrodotacje, a 1 mln na budżety obywatelskie.

Obecnie – w drodze konkursu – trwa wybór operatora projektu, który następnie uruchomi pierwszy tegoroczny nabór.

Mogą Ci się również spodobać

Upały i urlopy wypompowują wodę

Brak wodociągów i kanalizacji odbija się na standardzie życia zarówno stałych mieszkańców miejscowości wypoczynkowych, ...

Większe statki w małych portach

Nowe tory wodne powstaną do portów w Policach i Stepnicy. To kolejne po Szczecinie ...

Wigilijny stół dla 50 tysięcy ubogich

Tradycyjne wigilijne potrawy, świąteczne paczki i darmowa opieka medyczna – to wszystko czeka na ...

Wolność zaczęła się w Szczecinie

Piknik rodzinny, koncert legend polskiego rocka, spotkania z młodzieżą w ramach „Europejskiego maratonu wolności”, ...

Mieszkańcy stolicy zapłacą więcej za wywóz śmieci

Gminy lawinowo podnoszą opłaty za wywóz odpadów. Dołączyła do nich właśnie Warszawa.