Popularny „Społecznik” Nowe zasady trzeciej edycji programu

źródło: materiały prasowe

Aż 1178 wyjątkowych, bo tych najmniejszych, całkowicie oddolnych 
i w stu procentach obywatelskich inicjatyw udało się zorganizować na Pomorzu Zachodnim 
dzięki programowi „Społecznik”. Rusza właśnie trzecia edycja programu.

Rozmowy w szkołach o wielokulturowości, podnoszenie świadomości w kwestiach dotyczących uchodźców – tym zajęło się Stowarzyszenie Refugees Szczecin. Rajd kajakowo-pieszy na orientację o nazwie „Hydrozagadka w szuwarach” to projekt Stowarzyszenia na rzecz Edukacji Tradycja z Bełcznej pod Łobzem. Mural, nowe ogrodzenie skweru i wystawa – wszystko pod nazwą „Ulica jak malowana”, tak swoje działanie nazwała Akademia Twórczych Umiejętności w Czaplinku. Przytulanki „Ośmiorniczki” tworzone podczas specjalnych warsztatów z myślą o wcześniakach i ich naturalnej potrzebie łapania się za pępowinę – to pomysł z kolei Darłowskiego Centrum Wolontariatu. To tylko niektóre z 1152 projektów, jakie zgłoszono w 2017 roku podczas pierwszej edycji programu „Społecznik”.

Społeczeństwo obywatelskie i więzi międzyludzkie

Cel był prosty – wsparcie inicjatyw dedykowanych wzmacnianiu społeczeństwa obywatelskiego i więzi międzyludzkich. Chodziło o wszystkie, najmniejsze i najdrobniejsze inicjatywy realizowane nie tylko w dużych miastach, ale i tych najmniejszych. Program przeznaczono dla stowarzyszeń, organizacji, ale i – co było wyjątkowe – nieformalnych grup. Wszystko po to, by pozyskanie pieniędzy wiązało się z jak najmniejszymi barierami biurokratycznymi i nie odstraszało osób kreatywnych, chcących działać na rzecz lokalnej społeczności.

Limit pieniędzy na jeden projekt ustalono na poziomie 3 tys. zł, a operatorem pierwszej edycji została Koszalińska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. Zainteresowanie przeszło wszelkie oczekiwania, bo zgłoszono aż 1152 inicjatywy, z czego pieniądze uzyskało 515 projektów.

Wybierali 
w głosowaniu

Sukces programu był okazją do świętowania i nagradzania najlepszych projektów. W 2018 roku uroczyście ruszyła druga edycja. Na jej inaugurację przyjechał Jurek Owsiak.

– Róbmy coś, co nas cieszy, i dawajmy radość innym. Nie robimy najlepszego festiwalu na świecie. Ale Woodstock to najpiękniejszy festiwal, bo tworzą go ludzie. Nasz festiwal nie jest od nich odgrodzony, jest dla nich – mówił Jerzy Owsiak, który obecnym na sali społecznikom radził, by informowali o efektach, nawet jeśli pokona ich rzeczywistość, bo to buduje wiarygodność.

Sukces pierwszej edycji zachęcił władze województwa do rozszerzenia programu. Tym razem w puli znalazło się aż 3 mln zł, a pieniądze podzielono na dwie równe części. O 1,5 mln zł – tak jak wcześniej – walczyli inicjatorzy mikroprojektów, czyli dofinansowanych kwotą do 3 tys. zł. Obszar województwa podzielono na pięć subregionów, tak by równomiernie podzielić pieniądze. W każdym z nich dla 100 podmiotów. Drugą połowę przeznaczono na „Budżety obywatelskie”. Tutaj do zdobycia było maksymalnie po 10 tys. zł na działania w obszarze prospołecznym, kulturalnym, edukacyjnym, sportowym, turystycznym i ekologicznym. O wyborze projektów decydowały głosowania internetowe mieszkańców regionu.

Plac zabaw budowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Przedszkola Publicznego w Brzezinie, szkolenia z udzielania pierwszej pomocy prowadzone przez Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe czy też zlot historycznych pojazdów militarnych organizowany przez Stowarzyszenie Lipiański Klub Motorowy Partyzanci. To tylko niektórzy zwycięzcy z ubiegłego roku. Druga edycja przyciągnęła jeszcze więcej zgłoszeń, bo aż 1381, z czego dofinansowanie dostały 663 projekty.

Więcej 
na mikroprojekty

W tegorocznej, trzeciej, edycji znów są zmiany.

– Dwie poprzednie edycje pokazały, jak akcje sąsiedzkie i charytatywne, wydarzenia kulturalne i sportowe, kampanie społeczne mogą zmieniać nasze najbliższe otoczenie. Niezmiennie chcemy wspierać i promować inicjatywy mieszkańców Pomorza Zachodniego, dlatego wkładamy sporo pracy i serca, by program „Społecznik” był przejrzysty i dostępny dla wszystkich, którzy chcą integrować mieszkańców wokół ciekawego celu. Formalności ograniczamy do absolutnego minimum – mówi Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego. – Konsekwentnie dążymy do tego, aby „Społecznik” miał charakter długofalowy, dlatego od tej edycji będzie to program trzyletni, bez przerwy na przełomie sezonu jesienno-zimowego i zimowo-wiosennego związanej z koniecznością rozliczenia przyznanych środków w danym roku. Pozwoli to zachować ciągłość programu i zwiększyć liczbę inicjatyw. To również odpowiedź na sugestie zgłaszane przez organizacje pozarządowe – wyjaśnia Olgierd Geblewicz.

Pierwszą zmianą jest wyższa kwota na mikroprojekty, która z 3 tys. zł została zwiększona do 4 tys.

Kolejna zmiana to inny podział budżetu pomiędzy mikroprojekty i budżety obywatelskie. W ub. roku 3 mln zł zostały podzielone na dwie równe części. W tym roku będzie inaczej: 2 mln zł zostanie przeznaczone na mikrodotacje, a 1 mln na budżety obywatelskie.

Obecnie – w drodze konkursu – trwa wybór operatora projektu, który następnie uruchomi pierwszy tegoroczny nabór.

Mogą Ci się również spodobać

Miejska podróż na prąd

Samorządy rzadko uruchamiają własne wypożyczalnie pojazdów elektrycznych, ale wspierają rozwój takich inicjatyw.

Kolejne miasta jeszcze bardziej spowalniają ruch w centrum

Strefa Tempo 30 zdaje egzamin. Dowód? Kolejne miasta uspokajają ruch w niebezpiecznych rejonach. Korzystają piesi ...

Kulturalne LATO w KATO

Wakacje start! Jak je spędzić? Mamy kilka propozycji. Warto wyjść z domu i ruszyć ...

Częstochowa boi się autostradowej protezy

Uruchomiony w piątek fragment autostrady A1 w województwie śląskim może wkrótce przyprawiać o ból ...

W Katowicach ruszył sklep socjalny. Pierwszy taki w kraju

W pawilonie przy ulicy Tysiąclecia 82 działalność rozpoczął sklep socjalny. Placówka wzorowana jest na ...

Mało chętnych na prawo jazdy. Będzie wzrost opłat?

Od połowy marca liczba chętnych do nauki jazdy spadła o ponad 90 procent. Szansą ...