Jesień życia nie musi być nudna

źródło: materiały prasowe

Emerytura to czas, by seniorzy uzupełnili braki, na które nie mieli czasu czy możliwości w czasie życia zawodowego. To czas, który można wykorzystać na uczenie, wyjazdy, wyjścia do kina czy teatru, aktywności, które opóźnią i uchronią przed chorobami trzeciego, a nawet czwartego wieku – uważa Juliusz Glaser, senior roku, w konkursie organizowanym przez marszałka województwa zachodniopomorskiego.

Laureatami konkursu „Aktywni dla seniorów” w 2019 r. są też miasto Szczecin czy Stowarzyszenie Policki Uniwersytet Trzeciego Wieku, a nagrodę specjalną otrzymała Maria Syrek, prezes Zarządu Oddziału Zachodniopomorskiego Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych. – Wiek senioralny powinien być dla nas wszystkich czymś oczywistym i naturalnym. Ważne jest zachowywanie aktywności, wigoru i uśmiechu. Za waszą aktywność serdecznie wam dziękuję – mówił podczas uroczystości Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego.

„Aktywni dla seniorów” – to konkurs, którego celem jest upowszechnianie działalności seniorów w regionie i popularyzacja działań organizacji pozarządowych. Nagrody przyznawane są w trzech kategoriach: senior roku, samorząd przyjazny seniorom oraz organizacja pozarządowa przyjazna seniorom.

Juliusz Glaser jest założycielem Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Społecznych w Bobolicach, w ramach którego już od 11 lat działa Uniwersytet Trzeciego Wieku. – Po przejściu na emeryturę zorientowałem się, że kilkorgu moich znajomych, po rezygnacji z życia zawodowego i działalności społecznej, nagle się coś urwało. Zaczęli chorować i odeszli w krótkim czasie. Doszedłem do wniosku, że coś trzeba zrobić, by nie iść tą drogą – wspomina Juliusz Glaser.

Założył najpierw stowarzyszenie, a potem Uniwersytet Trzeciego Wieku. To w jego ramach seniorzy mogą wspólnie uczestniczyć w wykładach prowadzonych nie tylko przez naukowców z pomorskich uczelni, ale też nauczycieli szkół średnich czy przedstawicieli innych zawodów. Poza tym dla słuchaczy organizowane są wspólne wyjazdy, wycieczki, marsze nordic walkingu, warsztaty czy plenery artystyczne.

W kategorii senior roku wyróżnienie otrzymała Jadwiga Dąbrowska, która współtworzy politykę senioralną w Stargardzie. Drugie wyróżnienie przypadło Zenobii Walczak, współzałożycielce Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Pyrzycach, znanej promotorce organizacji przyjaznym seniorom. Jest pomysłodawczynią Pyrzyckiej Senioriady.

W kategorii samorząd wygrał Szczecin. – Władze miasta wychodzą naprzeciw zróżnicowanym potrzebom osób starszych oraz ich rodzinom, stwarzając warunki rozwoju oraz przygotowania do życia na emeryturze – podkreśla urząd marszałkowski.

Wyróżnienia przyznano też gminom Pyrzyce oraz Dobra za „działania i inicjatywy kształtujące warunki godnego i zdrowego starzenia się”.

Laureatem konkursu w kategorii organizacji pozarządowych przyjaznym seniorom zostało Stowarzyszenie Policki Uniwersytet Trzeciego Wieku. – Inicjuje nowatorskie projekty, które mają integrować osoby starsze ze środowiskiem poprzez umożliwianie im uczestnictwa w życiu społecznym i kulturalnym. W czasie dziesięcioletniej działalności uniwersytet zrealizował 48 projektów skierowanych do osób starszych i niepełnosprawnych z terenu gminy i powiatu polickiego – podaje urząd marszałkowski.

Wyróżnienia przyznano Wałeckiemu Uniwersytetowi Trzeciego Wieku. Drugim wyróżnionym jest Stowarzyszenie Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Stargardzie.

Specjalną nagrodę otrzymała Maria Syrek, prezes zarządu Oddziału Zachodniopomorskiego Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych. – To znakomity przykład seniora działającego na rzecz lokalnego środowiska, w tym edukacji i wychowania młodego pokolenia. Swoim doświadczeniem dzieli się w ramach II Kadencji Regionalnej Rady ds. Seniorów, a od 1999 roku lider Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży dla wszystkich schronisk młodzieżowych w Polsce, w ramach której co roku przyjmuje i rozlicza ponad 40 projektów – wylicza urząd marszałkowski.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Aby objąć budynek ochroną, trzeba to zrobić prawidłowo

Chociaż gminny program opieki nad zabytkami sporządza się na podstawie gminnej ewidencji zabytków, są ...

Powrót kin do małych miast

Domy kultury czy biblioteki mogą skorzystać z dofinansowania do zakupu projektorów cyfrowych. Dzięki temu ...

Samorządy chcą jak najefektywniej wykorzystać fundusze unijne, dlatego zaciągają pożyczki na wkład własny

Dług samorządów znowu zaczął rosnąć

Samorządy inwestują na potęgę i… zaciągają kredyty. Na szczęście nie grozi im przekroczenie limitów ...

Z Gliwicami zawsze po drodze

Gliwice obecnie są jednym z najlepiej skomunikowanych miast w Polsce. Tu, na największym węźle ...

Bądź uczestnikiem najnowszej historii. Jeszcze ci za to zapłacą

Choć od rozpoczęcia niedzielnego głosowania w drugiej turze wyborów prezydenckich dzielą nas tylko godziny, ...

Apartamentowce psują rynek najmu?

Zdaniem części samorządowców turyści zawyżają ceny mieszkań oraz obniżają standard życia stałym mieszkańcom. Najem ...