Jesień życia nie musi być nudna

źródło: materiały prasowe

Emerytura to czas, by seniorzy uzupełnili braki, na które nie mieli czasu czy możliwości w czasie życia zawodowego. To czas, który można wykorzystać na uczenie, wyjazdy, wyjścia do kina czy teatru, aktywności, które opóźnią i uchronią przed chorobami trzeciego, a nawet czwartego wieku – uważa Juliusz Glaser, senior roku, w konkursie organizowanym przez marszałka województwa zachodniopomorskiego.

Laureatami konkursu „Aktywni dla seniorów” w 2019 r. są też miasto Szczecin czy Stowarzyszenie Policki Uniwersytet Trzeciego Wieku, a nagrodę specjalną otrzymała Maria Syrek, prezes Zarządu Oddziału Zachodniopomorskiego Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych. – Wiek senioralny powinien być dla nas wszystkich czymś oczywistym i naturalnym. Ważne jest zachowywanie aktywności, wigoru i uśmiechu. Za waszą aktywność serdecznie wam dziękuję – mówił podczas uroczystości Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego.

„Aktywni dla seniorów” – to konkurs, którego celem jest upowszechnianie działalności seniorów w regionie i popularyzacja działań organizacji pozarządowych. Nagrody przyznawane są w trzech kategoriach: senior roku, samorząd przyjazny seniorom oraz organizacja pozarządowa przyjazna seniorom.

Juliusz Glaser jest założycielem Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Społecznych w Bobolicach, w ramach którego już od 11 lat działa Uniwersytet Trzeciego Wieku. – Po przejściu na emeryturę zorientowałem się, że kilkorgu moich znajomych, po rezygnacji z życia zawodowego i działalności społecznej, nagle się coś urwało. Zaczęli chorować i odeszli w krótkim czasie. Doszedłem do wniosku, że coś trzeba zrobić, by nie iść tą drogą – wspomina Juliusz Glaser.

Założył najpierw stowarzyszenie, a potem Uniwersytet Trzeciego Wieku. To w jego ramach seniorzy mogą wspólnie uczestniczyć w wykładach prowadzonych nie tylko przez naukowców z pomorskich uczelni, ale też nauczycieli szkół średnich czy przedstawicieli innych zawodów. Poza tym dla słuchaczy organizowane są wspólne wyjazdy, wycieczki, marsze nordic walkingu, warsztaty czy plenery artystyczne.

W kategorii senior roku wyróżnienie otrzymała Jadwiga Dąbrowska, która współtworzy politykę senioralną w Stargardzie. Drugie wyróżnienie przypadło Zenobii Walczak, współzałożycielce Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Pyrzycach, znanej promotorce organizacji przyjaznym seniorom. Jest pomysłodawczynią Pyrzyckiej Senioriady.

W kategorii samorząd wygrał Szczecin. – Władze miasta wychodzą naprzeciw zróżnicowanym potrzebom osób starszych oraz ich rodzinom, stwarzając warunki rozwoju oraz przygotowania do życia na emeryturze – podkreśla urząd marszałkowski.

Wyróżnienia przyznano też gminom Pyrzyce oraz Dobra za „działania i inicjatywy kształtujące warunki godnego i zdrowego starzenia się”.

Laureatem konkursu w kategorii organizacji pozarządowych przyjaznym seniorom zostało Stowarzyszenie Policki Uniwersytet Trzeciego Wieku. – Inicjuje nowatorskie projekty, które mają integrować osoby starsze ze środowiskiem poprzez umożliwianie im uczestnictwa w życiu społecznym i kulturalnym. W czasie dziesięcioletniej działalności uniwersytet zrealizował 48 projektów skierowanych do osób starszych i niepełnosprawnych z terenu gminy i powiatu polickiego – podaje urząd marszałkowski.

Wyróżnienia przyznano Wałeckiemu Uniwersytetowi Trzeciego Wieku. Drugim wyróżnionym jest Stowarzyszenie Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Stargardzie.

Specjalną nagrodę otrzymała Maria Syrek, prezes zarządu Oddziału Zachodniopomorskiego Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych. – To znakomity przykład seniora działającego na rzecz lokalnego środowiska, w tym edukacji i wychowania młodego pokolenia. Swoim doświadczeniem dzieli się w ramach II Kadencji Regionalnej Rady ds. Seniorów, a od 1999 roku lider Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży dla wszystkich schronisk młodzieżowych w Polsce, w ramach której co roku przyjmuje i rozlicza ponad 40 projektów – wylicza urząd marszałkowski.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Samorządy: przetargi na nowych zasadach

Prostsze procedury, waloryzacja ceny i jeden sąd odwoławczy mają usprawnić zamówienia publiczne. Samorządy muszą ...

Łódzkie: kolej schodzi do podziemia

Dworzec Łódź Fabryczna, gruntownie przebudowany w latach 2012-2016, imponuje rozmachem. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie ...

 Księży Młyn w ciągłym ruchu

Odnowione mieszkania, lofty, biura, handel, edukacja, kultura – łódzki Księży Młyn, jak wiele innych ...

Gimnastyka sportowa w najlepszym wydaniu

Już za dwa tygodnie do Szczecina przyjadą setki gimnastyczek i gimnastyków, by powalczyć w ...

Pionierzy mobilnej sprzedaży

W 1998 roku podjęliśmy jedną z najważniejszych decyzji w historii Sagry. Zdecydowaliśmy się zbudować ...

Już od roku jednostki samorządu muszą sobie radzić z RODO

Administratorzy danych m.in. w gminach powinni inwestować w edukację personelu, a także rozważyć tworzenie ...