Emerytura to czas, by seniorzy uzupełnili braki, na które nie mieli czasu czy możliwości w czasie życia zawodowego. To czas, który można wykorzystać na uczenie, wyjazdy, wyjścia do kina czy teatru, aktywności, które opóźnią i uchronią przed chorobami trzeciego, a nawet czwartego wieku – uważa Juliusz Glaser, senior roku, w konkursie organizowanym przez marszałka województwa zachodniopomorskiego.
Laureatami konkursu „Aktywni dla seniorów” w 2019 r. są też miasto Szczecin czy Stowarzyszenie Policki Uniwersytet Trzeciego Wieku, a nagrodę specjalną otrzymała Maria Syrek, prezes Zarządu Oddziału Zachodniopomorskiego Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych. – Wiek senioralny powinien być dla nas wszystkich czymś oczywistym i naturalnym. Ważne jest zachowywanie aktywności, wigoru i uśmiechu. Za waszą aktywność serdecznie wam dziękuję – mówił podczas uroczystości Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego.
„Aktywni dla seniorów” – to konkurs, którego celem jest upowszechnianie działalności seniorów w regionie i popularyzacja działań organizacji pozarządowych. Nagrody przyznawane są w trzech kategoriach: senior roku, samorząd przyjazny seniorom oraz organizacja pozarządowa przyjazna seniorom.
Juliusz Glaser jest założycielem Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Społecznych w Bobolicach, w ramach którego już od 11 lat działa Uniwersytet Trzeciego Wieku. – Po przejściu na emeryturę zorientowałem się, że kilkorgu moich znajomych, po rezygnacji z życia zawodowego i działalności społecznej, nagle się coś urwało. Zaczęli chorować i odeszli w krótkim czasie. Doszedłem do wniosku, że coś trzeba zrobić, by nie iść tą drogą – wspomina Juliusz Glaser.
Założył najpierw stowarzyszenie, a potem Uniwersytet Trzeciego Wieku. To w jego ramach seniorzy mogą wspólnie uczestniczyć w wykładach prowadzonych nie tylko przez naukowców z pomorskich uczelni, ale też nauczycieli szkół średnich czy przedstawicieli innych zawodów. Poza tym dla słuchaczy organizowane są wspólne wyjazdy, wycieczki, marsze nordic walkingu, warsztaty czy plenery artystyczne.
W kategorii senior roku wyróżnienie otrzymała Jadwiga Dąbrowska, która współtworzy politykę senioralną w Stargardzie. Drugie wyróżnienie przypadło Zenobii Walczak, współzałożycielce Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Pyrzycach, znanej promotorce organizacji przyjaznym seniorom. Jest pomysłodawczynią Pyrzyckiej Senioriady.
W kategorii samorząd wygrał Szczecin. – Władze miasta wychodzą naprzeciw zróżnicowanym potrzebom osób starszych oraz ich rodzinom, stwarzając warunki rozwoju oraz przygotowania do życia na emeryturze – podkreśla urząd marszałkowski.
Wyróżnienia przyznano też gminom Pyrzyce oraz Dobra za „działania i inicjatywy kształtujące warunki godnego i zdrowego starzenia się”.
Laureatem konkursu w kategorii organizacji pozarządowych przyjaznym seniorom zostało Stowarzyszenie Policki Uniwersytet Trzeciego Wieku. – Inicjuje nowatorskie projekty, które mają integrować osoby starsze ze środowiskiem poprzez umożliwianie im uczestnictwa w życiu społecznym i kulturalnym. W czasie dziesięcioletniej działalności uniwersytet zrealizował 48 projektów skierowanych do osób starszych i niepełnosprawnych z terenu gminy i powiatu polickiego – podaje urząd marszałkowski.
Wyróżnienia przyznano Wałeckiemu Uniwersytetowi Trzeciego Wieku. Drugim wyróżnionym jest Stowarzyszenie Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Stargardzie.
Specjalną nagrodę otrzymała Maria Syrek, prezes zarządu Oddziału Zachodniopomorskiego Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych. – To znakomity przykład seniora działającego na rzecz lokalnego środowiska, w tym edukacji i wychowania młodego pokolenia. Swoim doświadczeniem dzieli się w ramach II Kadencji Regionalnej Rady ds. Seniorów, a od 1999 roku lider Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży dla wszystkich schronisk młodzieżowych w Polsce, w ramach której co roku przyjmuje i rozlicza ponad 40 projektów – wylicza urząd marszałkowski.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.