Wielkie pasje małych społeczności

źródło: materiały prasowe

Aż 552 projekty 
dostaną pieniądze w ramach 
kolejnej edycji programu „Społecznik”. 
To oddolne, obywatelskie inicjatywy społeczne, które mają zmieniać 
najbliższe otoczenie, wzmacniać społeczeństwo obywatelskie 
i pomagać ludziom realizować 
ich pasje.

Program „Społecznik” pomaga mieszkańcom Pomorza Zachodniego realizować najmniejsze inicjatywy dotyczące najbliższego otoczenia. To akcje sąsiedzkie, charytatywne, wydarzenia kulturalne, sportowe czy też kampanie społeczne realizowane przez stowarzyszenia, fundacje. Do podziału było 3 mln zł, z czego 2 mln na tzw. mikroprojekty i 1 mln zł na budżety obywatelskie.

Najwięcej strażacy 
i gospodynie wiejskie

Tradycyjnie największym zainteresowaniem cieszyły się mikroprojekty, gdzie maksymalna kwota dofinansowania jednego mogła wynieść 4 tys. zł. By lepiej i sprawiedliwiej podzielić pieniądze, województwo podzielono na pięć subregionów. Wpłynęło aż 1161 wniosków, z czego dofinansowanie dostanie 506 projektów – koncerty, spotkania integracyjne, festyny, biegi, imprezy sportowe. Sporo inicjatyw poświęcono seniorom, dzieciom, aktywności kobiet, poznawaniu i promowaniu lokalnych tradycji i walorów turystycznych oraz wszelkiej aktywności fizycznej. Duża różnorodność projektów pokazuje wielką aktywność małych społeczności w poszukiwaniu i pielęgnowaniu licznych pasji.

źródło: materiały prasowe

Z samego Szczecina i powiatu polickiego wsparcie dostaną 102 projekty. Wśród nich m.in. Bieg dla Dzieci Mikołajkowy w Policach, III Rodzinny Rajd Rowerowy „Po Puszczy Bukowej z Gryfusem”, 2. Marsz Równości w Szczecinie, renowacja syreny alarmowej we wsi Warnołęka, „Kreatywne wtorki” Koła Gospodyń Wiejskich w Dołujach, spotkanie integracyjne żołnierzy i pracowników wojska 36. Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej, z okazji 20-lecia rozwiązania jednostki, projekt muzyczny „Stare pieśni przemysłowca” jako budowa tożsamości muzycznej Bractwa Śpiewaczego z Tanowa.

W gminach typowo wiejskich sporo wniosków wpłynęło od ochotniczych straży pożarnych czy też kół gospodyń wiejskich, które pełną rolę animatorów lokalnego życia kulturalnego i towarzyskiego. Kolejne wnioski składali mieszkańcy zebrani w liczne stowarzyszenia. Jest więc m.in. renowacja cmentarza ewangelickiego w Tąpadłach, projekt „Muszka dla każdego”, czyli II warsztaty wędkarstwa muchowego na rzece Redze, projekt „Przychylmy pszczołom nieba” w Ząbrowie, warsztaty krawieckie dla córek i mam w Koszalinie czy też mistrzostwa gier planszowych.

W drugiej puli liczącej 1 mln zł rozdzielano środki na tzw. projekty obywatelskie. Tutaj maksymalne dofinansowanie mogło wynieść aż 10 tys. zł, ale inne były kryteria ich przyznawania, a także tryb wyboru. Wygrywały te wnioski, które uzyskały najwięcej głosów mieszkańców w głosowaniach internetowych. Ostatecznie dofinansowanie dostanie 46 inicjatyw, z czego 20 powiatowych i 26 regionalnych. Łącznie rozdysponowano 459 tys. zł, co oznacza, że zostało jeszcze ponad pół miliona złotych. Jeszcze podczas wakacji ma zostać ogłoszony drugi, dodatkowy nabór, a tymczasem pierwsze umowy są już podpisywane.

Wakacyjny nabór

Tegoroczna edycja jest już trzecią z kolei. W 2017 – podczas pierwszej edycji – zgłoszono łącznie 1152 projekty. Limit dofinansowania na projekt ustalono wtedy na 3 tys. zł. Zainteresowanie przeszło wszelkie oczekiwania, a pieniądze dostało 515 projektów. W 2018 roku uroczyście ruszyła druga edycja. Tym razem w puli znalazło się aż 3 mln zł, a pieniądze podzielono na dwie równe części. O 1,5 mln zł – tak jak wcześniej, walczyli inicjatorzy mikroprojektów, czyli dofinansowanych kwotą do 3 tys. zł. Drugą połowę, czyli 1,5 mln zł, przeznaczono na „budżety obywatelskie”. Tutaj do zdobycia było maksymalnie po 10 tys. zł na działania w obszarze prospołecznym, kulturalnym, edukacyjnym, sportowym, turystycznym i ekologicznym. O wyborze projektów decydowały głosowania internetowe mieszkańców regionu. Druga edycja przyciągnęła jeszcze więcej zgłoszeń, bo aż 1381, z czego dofinansowanie dostały 663 projekty.

Jak informuje urząd marszałkowski w Szczecinie – kolejne nabory odbędą się jesienią. Społecznicy będą mogli składać wnioski na działania w 2020 roku w terminie od 14 października do 4 listopada 2019 roku.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Szczecin wspiera startupy

Dwadzieścia młodych firm bierze udział w specjalnie dla nich utworzonym programie mentoringowym Szczecin_Up!, dzięki ...

Paradoks: powietrze w małych miastach może szkodzić bardziej niż w metropolii

O ile duże miasta mogą się pochwalić tysiącami usuniętych kopciuchów, o tyle małe ośrodki ...

Warszawa wytyczyła szlak. Samorządy stawiają na in vitro

Tylko w stolicy dzięki programowi in vitro na świat przyszło ponad 700 maluchów. Kolejne ...

Opiekunowie mogą odetchnąć

Zawsze marzyłam o takim ośrodku, w którym mogłabym zostawić pod opieką dziecko – mówi ...

Klub z Lublina zagra po raz pierwszy w Lidze Mistrzów

Występy w elitarnych rozgrywkach to znakomita szansa na promocję miasta i regionu.

Stary Węgier znów w akcji

Popularne węgierskie 
ganzy pojawiły się na polskich torach 
w latach 60., by następnie służyć ...