Choć okrągła rocznica pierwszych częściowo wolnych wyborów przypadła we wtorek, to świętowanie w regionie – w ramach „Święta Wolności i Solidarności” zaczęto już wcześniej, a w niedzielę była ich kulminacja. W sumie tylko w samym Szczecinie odbyło się kilkadziesiąt wydarzeń.
Zaczęły się one 9 maja. W ramach cyklu spotkań z młodzieżą „Europejski maraton wolności” uczestnicy szukali odpowiedzi na pytania, czym jest wolność, jaką rolę odgrywa w życiu człowieka oraz jaka była jej cena dla „ludzi wolności”?
Pod koniec maja otwarto wystawę plenerową „Próba dialogu”, która opowiada o ostatnim roku PRL i o pierwszych chwilach po wyborach czerwcowych w Polsce i na Pomorzu Zachodnim. Przez cały czerwiec można oglądać na Jasnych Błoniach wystawę zdjęć prof. Władysława Bartoszewskiego.
A w niedzielę podczas pikniku rodzinnego na placu Solidarności można było spróbować szczecińskiego paprykarza, który przyrządzili na placu Solidarności w Szczecinie mistrzowie kuchni najlepszych zachodniopomorskich restauracji. 1989 porcji degustacyjnych, ale także i 1989 puszek z pamiątkowymi, rocznicowymi napisami trafiło do uczestników pikniku.
Na Wyspie Grodzkiej przygotowane były też atrakcje dla najmłodszych. Dzieci mogły uczestniczyć m.in. w „Grach morskich”, warsztatach teatralno- tanecznych oraz interaktywnym spektaklu „Bajkowe eksperymenty naukowe”. Poza tym odbyły się zajęcia edukacyjne podejmujące temat ekologii oraz performance sztuki cyrkowej „Hop ku przygodzie”. Wieczorem, na Łasztowni odbył się koncert legend polskiego rocka. Ze sceny przy Dźwigozaurach niosły się dźwięki utworów granych przez Kobranockę, Chłopców z Placu Broni, Tomka Lipińskiego czy Sztywnego Pala Azji.