Walka o uczciwą informację

źródło: Urząd marszałkowski

Mowa nienawiści, fake newsy to jedno z większych zagrożeń współczesnego świata, dlatego każdy z nas powinien walczyć o uczciwą informację.

O tym mówiono w Operze na Zamku w Szczecinie podczas spotkania młodych z marszałkiem województwa, które odbyło się pod koniec maja tego roku.

Fake newsy to dziś gigantyczny problem. W ubiegłym roku formalnie zorganizowane kampanie manipulacji i dezinformacji miały miejsce w mediach społecznościowych w 48 krajach, a na Twitterze informacja fałszywa ma 70 proc. więcej szans na podanie dalej niż ta prawdziwa.

– W świecie postprawdy, hejtu oraz wszechobecnych nieprawdziwych informacji to nie przedstawianie faktów wydaje się ważne, ale takie ich sformułowanie, żeby służyły doraźnym celom – ideologicznym, politycznym czy ekonomicznym. To nie tylko podważa fundamentalne zasady rzetelnego i obiektywnego dziennikarstwa, ale także ma destrukcyjny wpływ na społeczeństwo – mówił Olgierd Geblewicz, marszałek województwa.

Podkreślał, że dezinformacja to dzisiaj jedno z większych zagrożeń dla europejskiej demokracji.

Sam walczy z fake newsami od kilku lat. Marszałek jest członkiem Komitetu Regionów UE i sprawozdawcą opinii nt. dezinformacji w internecie. Unijni przedstawiciele pozytywnie ocenili seminarium „Mowa nienawiści, fake news, propaganda – wspólni wrogowie demokracji”, które odbyło się 28 maja 2018 roku w Szczecinie. Marszałek Geblewicz zaproponował Komisji CIVEX zorganizowanie takiego spotkania pod koniec 2017 roku. Odbyło się kilka miesięcy później pod patronatem rzecznika praw obywatelskich, a pojawiło się wielu ekspertów europejskich, którzy pokazywali, jak dzisiaj jesteśmy podatni na różnego rodzaju manipulacje, działania propagandowe.

– Chodzi o wewnętrznych oponentów politycznych, ale były też pokazane przypadki ostrych ingerencji w procesy wyborcze ze strony Rosji. W tym samym czasie KE wypuściła swój komunikat na temat zwalczania dezinformacji w internecie, a więc można powiedzieć, że ten problem dostrzegliśmy jednocześnie zarówno góra, czyli KE, jak i dół, czyli my, władze lokalne skupione w KR. Wszyscy dostrzegliśmy to jako jedno z większych zagrożeń – mówił marszałek dla „Życia Regionów”.

Podkreśla, że bezpośrednie i pośrednie skutki dezinformacji są trudne do oszacowania, bo tak naprawdę dopiero zaczynamy widzieć i rozumieć konsekwencje tego trendu.

– Od czasu wyników głosowania w sprawie brexitu w Wielkiej Brytanii i zwycięstwa Donalda Trumpa w USA, toczy się wiele dyskusji o tym, w jaki sposób chaos informacyjny wpływa na demokrację. Bardziej niepokojące są jednak długofalowe skutki kampanii dezinformacyjnych, mających na celu zasianie niepewności i nieufności oraz zaostrzanie istniejących podziałów społeczno-kulturowych za pomocą napięć na tle nacjonalistycznym, etnicznym, rasowym i religijnym – uważa marszałek Olgierd Geblewicz.

Na fake newsy uczula wszystkich, zwłaszcza młode osoby, które atakowane są nimi w sieci.

O przykładach przekazywanych takich informacji mówiła Beata Biel, dziennikarska, szefowa Konkret24. – Unia Europejska chce zakazać papieru toaletowego? Czy autorka „Harry’ego Pottera” jest zadowolona, że spalili tylko książki, a nie ją samą? I czy papież nosił krzyżyk w kolorach LGBT? Niektóre absurdalne, inne niebezpieczne – wszystkie szkodliwe dla debaty publicznej – zauważyła Beata Biel.

Mówiła młodym, gdzie można trafić na fake newsy, ale przede wszystkim, co z nimi zrobić. Wskazywała, jak zwykły użytkownik internetu, niemający zaplecza np. dziennikarskiego, może starać się o to, by choć trochę zmniejszyć siłę rażenia internetowego fałszu.

– Jeśli spotkacie się ze złymi, fatalnymi emocjami, to zamieńcie to paliwo i wykorzystajcie na coś dobrego – radził dziennikarz telewizyjny Filip Chajzer. Podawał on przykłady sytuacji, w których spotkał się z hejtem i który obrócił w pomaganie innym.

Uczestnicy szczecińskiego spotkania dowiedzieli się, jak sprawdzać zdjęcia i filmy, żeby mieć pewność, że nie mamy do czynienia z fotomontażem? Jakie mity pojawiają się w sieci w związku z wyborami do Parlamentu Europejskiego?

Na takie pytania odpowiedział Patryk Zakrzewski – koordynator Akademii Fact- -checkingu. Ekspert wskazał też narzędzia przydatne przy weryfikacji komunikatów uznawanych za pewnik.

– To od młodych zależy, w jakim kierunku będzie szła Polska i Europa. Zwracajcie uwagę, czy to, co czytacie, jest prawdziwe. Dbajcie o to, żeby ten świat był wolny i uczciwy – apelował marszałek Geblewicz.

Mogą Ci się również spodobać

Noc Księgarń, czyli wielkie święto księgarzy i czytelników

20 września, po zmroku, w ponad 100 księgarniach stacjonarnych w całej Polsce rozpocznie się ...

Utrudnienia dla kierowców, popękał wiadukt na A1

Węzeł Łódź Północ na autostradzie A1 ma nową organizację ruchu, ponieważ jego elementy konstrukcyjne ...

Znak pojawił się niespodziewanie 

Stała zmiana organizacji ruchu polegająca na zakazie ruchu ciężkich pojazdów wymagała rozważenia racji mieszkańców, ...

Katar? Nie lekceważ go, to może być początek zapalenia zatok

Jesienne przeziębienia zaczynają się na dobre. Ogólne osłabienie, ból głowy i katar… Po kilku ...

Miasto-fabryka w kolorze green

Tu na razie jest ściernisko, ale będzie San Francisco – zapowiadają Węgrzy. W erze ...

Miejski rynek nie jest z gumy

Restaurator niezadowolony z przyznanej mu powierzchni pod ogródek gastronomiczny nie może kwestionować zarządzenia w ...