Walka o uczciwą informację

Mowa nienawiści, fake newsy to jedno z większych zagrożeń współczesnego świata, dlatego każdy z nas powinien walczyć o uczciwą informację.

Publikacja: 06.06.2019 17:13

Walka o uczciwą informację

Foto: źródło: Urząd marszałkowski

O tym mówiono w Operze na Zamku w Szczecinie podczas spotkania młodych z marszałkiem województwa, które odbyło się pod koniec maja tego roku.

Fake newsy to dziś gigantyczny problem. W ubiegłym roku formalnie zorganizowane kampanie manipulacji i dezinformacji miały miejsce w mediach społecznościowych w 48 krajach, a na Twitterze informacja fałszywa ma 70 proc. więcej szans na podanie dalej niż ta prawdziwa.

– W świecie postprawdy, hejtu oraz wszechobecnych nieprawdziwych informacji to nie przedstawianie faktów wydaje się ważne, ale takie ich sformułowanie, żeby służyły doraźnym celom – ideologicznym, politycznym czy ekonomicznym. To nie tylko podważa fundamentalne zasady rzetelnego i obiektywnego dziennikarstwa, ale także ma destrukcyjny wpływ na społeczeństwo – mówił Olgierd Geblewicz, marszałek województwa.

Podkreślał, że dezinformacja to dzisiaj jedno z większych zagrożeń dla europejskiej demokracji.

Sam walczy z fake newsami od kilku lat. Marszałek jest członkiem Komitetu Regionów UE i sprawozdawcą opinii nt. dezinformacji w internecie. Unijni przedstawiciele pozytywnie ocenili seminarium „Mowa nienawiści, fake news, propaganda – wspólni wrogowie demokracji”, które odbyło się 28 maja 2018 roku w Szczecinie. Marszałek Geblewicz zaproponował Komisji CIVEX zorganizowanie takiego spotkania pod koniec 2017 roku. Odbyło się kilka miesięcy później pod patronatem rzecznika praw obywatelskich, a pojawiło się wielu ekspertów europejskich, którzy pokazywali, jak dzisiaj jesteśmy podatni na różnego rodzaju manipulacje, działania propagandowe.

– Chodzi o wewnętrznych oponentów politycznych, ale były też pokazane przypadki ostrych ingerencji w procesy wyborcze ze strony Rosji. W tym samym czasie KE wypuściła swój komunikat na temat zwalczania dezinformacji w internecie, a więc można powiedzieć, że ten problem dostrzegliśmy jednocześnie zarówno góra, czyli KE, jak i dół, czyli my, władze lokalne skupione w KR. Wszyscy dostrzegliśmy to jako jedno z większych zagrożeń – mówił marszałek dla „Życia Regionów”.

Podkreśla, że bezpośrednie i pośrednie skutki dezinformacji są trudne do oszacowania, bo tak naprawdę dopiero zaczynamy widzieć i rozumieć konsekwencje tego trendu.

– Od czasu wyników głosowania w sprawie brexitu w Wielkiej Brytanii i zwycięstwa Donalda Trumpa w USA, toczy się wiele dyskusji o tym, w jaki sposób chaos informacyjny wpływa na demokrację. Bardziej niepokojące są jednak długofalowe skutki kampanii dezinformacyjnych, mających na celu zasianie niepewności i nieufności oraz zaostrzanie istniejących podziałów społeczno-kulturowych za pomocą napięć na tle nacjonalistycznym, etnicznym, rasowym i religijnym – uważa marszałek Olgierd Geblewicz.

Na fake newsy uczula wszystkich, zwłaszcza młode osoby, które atakowane są nimi w sieci.

O przykładach przekazywanych takich informacji mówiła Beata Biel, dziennikarska, szefowa Konkret24. – Unia Europejska chce zakazać papieru toaletowego? Czy autorka „Harry’ego Pottera” jest zadowolona, że spalili tylko książki, a nie ją samą? I czy papież nosił krzyżyk w kolorach LGBT? Niektóre absurdalne, inne niebezpieczne – wszystkie szkodliwe dla debaty publicznej – zauważyła Beata Biel.

Mówiła młodym, gdzie można trafić na fake newsy, ale przede wszystkim, co z nimi zrobić. Wskazywała, jak zwykły użytkownik internetu, niemający zaplecza np. dziennikarskiego, może starać się o to, by choć trochę zmniejszyć siłę rażenia internetowego fałszu.

– Jeśli spotkacie się ze złymi, fatalnymi emocjami, to zamieńcie to paliwo i wykorzystajcie na coś dobrego – radził dziennikarz telewizyjny Filip Chajzer. Podawał on przykłady sytuacji, w których spotkał się z hejtem i który obrócił w pomaganie innym.

Uczestnicy szczecińskiego spotkania dowiedzieli się, jak sprawdzać zdjęcia i filmy, żeby mieć pewność, że nie mamy do czynienia z fotomontażem? Jakie mity pojawiają się w sieci w związku z wyborami do Parlamentu Europejskiego?

Na takie pytania odpowiedział Patryk Zakrzewski – koordynator Akademii Fact- -checkingu. Ekspert wskazał też narzędzia przydatne przy weryfikacji komunikatów uznawanych za pewnik.

– To od młodych zależy, w jakim kierunku będzie szła Polska i Europa. Zwracajcie uwagę, czy to, co czytacie, jest prawdziwe. Dbajcie o to, żeby ten świat był wolny i uczciwy – apelował marszałek Geblewicz.

O tym mówiono w Operze na Zamku w Szczecinie podczas spotkania młodych z marszałkiem województwa, które odbyło się pod koniec maja tego roku.

Fake newsy to dziś gigantyczny problem. W ubiegłym roku formalnie zorganizowane kampanie manipulacji i dezinformacji miały miejsce w mediach społecznościowych w 48 krajach, a na Twitterze informacja fałszywa ma 70 proc. więcej szans na podanie dalej niż ta prawdziwa.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Życie Pomorza Zachodniego
Zacznijmy od małych. Czy stocznie wrócą na Pomorze Zachodnie?
Życie Pomorza Zachodniego
Wymiana pieców i termomodernizacja. Są pieniądze na walkę ze smogiem
Życie Pomorza Zachodniego
Trzebież znów na trasie. Nowy port na żeglarskiej mapie Polski
Życie Pomorza Zachodniego
Kulinaria, piwo i trójniak. Sześć produktów regionalnych w finale
Życie Pomorza Zachodniego
Najlepsze wsparcie w UE