W przygranicznym Kołbaskowie Amazon – amerykański potentat handlu w sieci – uruchomił wielkie centrum dystrybucyjne. To najświeższa z dużych inwestycji na Pomorzu Zachodnim. Pracuje w niej tysiąc osób i 3 tys. robotów. Dziennie może obsługiwać aż 400 tys. przesyłek.
Stojący w jednej z hal mężczyzna odczytuje na monitorze informację o produkcie, który zamówił klient Amazona. W tym samym czasie robot przywozi do jego stanowiska półkę, na której znajduje się wspomniany przedmiot. Pracownik bierze produkt ze wskazanej lokalizacji na regale, sprawdza, czy nie jest uszkodzony, skanuje go i umieszcza w specjalnym pojemniku. W takiej formie trafia na taśmociąg, którym jedzie do sortowni, a stamtąd do działu pakowania. Potem zapakowana przesyłka jedzie do swojego nabywcy. –Dziennie Centrum Logistyczne E-Commerce Amazon w Kołbaskowie może wysłać około 400 tys. produktów – mówi Marta Rzetelska z biura prasowego Amazona.
Centra zamiast sklepu
Amazon to amerykański gigant handlu w sieci. W 1994 roku założył go Jeff Bezos, początkowo jako księgarnię internetową. Z czasem jednak zaczął wprowadzać do sprzedaży kolejne produkty. Mała firma z Seattle szybko zdobywała popularność w USA, by wreszcie rozpocząć światową ekspansję. Dzisiaj ma oddziały w wielu europejskich krajach. Z oferty Amazona mogą też korzystać Polacy, choć w stopniu ograniczonym, bo Amazon nie otworzył polskiej wersji sklepu.
Od jesieni 2016 roku istnieje polska wersja niemieckiego sklepu Amazon.de, a polscy klienci mogą dostać bezpłatnie towar przy zamówieniu powyżej 39 euro. Co pewien czas w mediach spekuluje się o rychłym wejściu sklepu do Polski. Na razie to nie nastąpiło, za to firma inwestuje w Polsce w swoje zaplecze.
W 2014 roku zostały otwarte trzy centra logistyki e-commerce Amazon – dwa we Wrocławiu i jedno w Poznaniu. W tym samym roku w Gdańsku rozpoczęło działalność także Centrum Rozwoju Technologii Amazon, a w 2015 – oddział Amazon Web Services w Warszawie. Kolejne dwie inwestycje, w Kołbaskowie pod Szczecinem oraz Sosnowcu, zrealizowano w 2017 roku – wyjaśnia Marta Rzetelska.
W Polsce firma zatrudnia łącznie już 9 tys. osób. Wszystkie centra logistyczne są częścią europejskiej sieci logistycznej, co oznacza, że wysyłane z nich produkty trafiają do klientów w całej Europie. Poszczególne centra różnią się funkcją.
Cel działalności każdego z budynków jest dokładnie taki sam – dostarczyć zamówienia dow klientów. Różnią się one natomiast technologiami i dystrybuowanymi przedmiotami. Przykładowo centrum we Wrocławiu posiada technologię druku na żądanie, umożliwiającą produkcję książek na indywidualne zamówienia klientów. Budynek w Sosnowcu dystrybuuje głównie odzież i obuwie – wyjaśnia Rzetelska.
Regały na robotach
Kołbaskowo to najmłodszy oddział Amazona w Polsce, bo oddany do użytku raptem w listopadzie 2017 roku.
Do wprowadzenia kolejnych inwestycji w Polsce, w tym w Kołbaskowie, zachęcił nas m.in. wzrost zapotrzebowania na usługi Amazona wśród klientów z Polski i Europy, świetna infrastruktura oraz kapitał ludzki – mówi Marzena Więckowska, senior PR manager Amazon na region Europy Środkowo-Wschodniej. – Budowa kolejnych centrów Amazona w nowych krajach to naturalna kontynuacja poszerzania naszej sieci logistycznej. Tylko w 2017 roku otworzyliśmy kilkanaście budynków na terenie całej Europy, w tym dwa w Polsce.
Centrum logistyczno-dystrybucyjne w Kołbaskowie mogłoby wielkością z powodzeniem konkurować z hangarami lotniczymi. Na terenie zajmującym 29 ha stoją hale o powierzchni 150 tys. mkw. i kubaturze 1 mln m sześc. To w nich następuje redystrybucja wszystkich towarów sprzedawanych przez Amazona.
Na terenie centrum w Kołbaskowie osoby zatrudnione odbierają, magazynują, kompletują, pakują i wysyłają do klientów przedmioty takie, jak książki, sprzęt elektroniczny czy towary konsumpcyjne – opisuje Marta Rzetelska. – To pięć głównych procesów realizowanych w każdym naszym budynku. Warto dodać, że w Kołbaskowie pracę ludzi wspiera technologia Amazon Robotics w liczbie ponad 3 tys. sztuk.
Amazon Robotics to nic innego jak roboty, które zajmują się transportem w halach. Wyglądem przypominają domowe, inteligentne odkurzacze, z tą różnicą, że te w Amazonie zamiast odkurzać, na swoich grzbietach mają regały z towarami.
Zadaniem technologii Amazon Robotics jest pomoc osobom zatrudnionym w wykonywaniu codziennych zadań – dzięki niej pracownik nie podchodzi do regału, by położyć czy zdjąć z niego produkt, jak to ma miejsce w tradycyjnych centrach, ale to półka podjeżdża do niego. Co więcej, Amazon Robotics umożliwia przechowywanie do 50 proc. więcej asortymentu, a także szybszą obsługę zleceń. Dzięki usprawnieniu procesów czas realizacji poszczególnych zamówień liczony jest już nie w godzinach, ale w minutach – opisuje Rzetelska.
Właśnie Polskę jako jeden z pierwszych na świecie i pierwszy kraj w Europie Amazon wybrał do zastosowania robotów. Najpierw 270 sztuk zaczęło pracę we Wrocławiu, a następnie wspomniane 3 tys. w Kołbaskowie. W tym ostatnim wciąż trwa rozruch.
– Wartość inwestycji Amazona w Kołbaskowie wyniosła 410 mln zł. Obecnie w centrum pracuje tysiąc osób. W tej chwili skupiamy się na jego rozruchu. Uzyskanie pełnej zdolności operacyjnej tak dużego obiektu jest procesem długotrwałym i wymagającym uwagi – ocenia Marzena Więckowska. ©?
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.