Kuszenie hinduskich firm

Fotorzepa/Piotr Wittman

Wyjazd na szczyt gospodarczy do New Delhi, umowa ze stanem Maharasztra, współpraca z Mumbajem – Pomorze Zachodnie w ostatnim czasie mocno stawia na współpracę z Indiami, dziewiątą gospodarką świata.

Możliwość pokazania Pomorza Zachodniego jako wrót do Europy, do Unii Europejskiej jest gigantyczna – mówi Olgierd Geblewicz, marszałek zachodniopomorski. – Tym bardziej że w kontekście brexitu wiele firm hinduskich zlokalizowanych w Wielkiej Brytanii rozważa możliwość przeniesienia się na kontynent. Udział w szczycie to także szansa na ułatwienie kontaktów gospodarczych firm zrzeszonych w Zachodniopomorskiej Indyjskiej Izbie Gospodarczej.

Biznes na szczycie

Szczyt gospodarczy w New Delhi odbędzie się 23 i 24 lutego. To Global Business Summit. Zjawią się na nim goście z 30 krajów świata, a także szefowie 400 największych indyjskich firm.

Gospodarzem szczytu jest premier Indii, a swoje wystąpienia będą mieć przedstawiciele Światowej Organizacji Handlu, Banku Światowego. Wśród znanych postaci zapowiedzieli się m.in. Donald Trump Jr., syn prezydenta USA i wiceprezes rodzinnej firmy Trump Organization, Reed Hastings, założyciel i prezes Netflixa, Dara Khosrowshahi, prezes Ubera, Steve Woźniak, współzałożyciel Apple’a, czy Bob van Dijk, prezes koncernu mediowego Naspers, właściciela płatnych telewizji i platform internetowego handlu (w Polsce znanych m.in. z Allegro, Ceneo i Otomoto).

Tam właśnie wybiera się Olgierd Geblewicz, razem z zachodniopomorskimi przedsiębiorcami. Celem wyjazdu jest pokazanie potencjału Zachodniopomorskiego. Geblewicz będzie uczestnikiem dyskusji panelowej szczytu, a w trakcie pobytu zaplanowano także spotkania z indyjskimi i brytyjskimi inwestorami.

Cenne koneksje

Wyjazd do Indii jest jednym z elementów współpracy Pomorza Zachodniego z Indiami. Jesienią ub. roku w Szczecinie powstała Zachodniopomorska Indyjska Izba Gospodarcza. Mimo krótkiego stażu skupia już 140 przedsiębiorców. Cel – ułatwienie działalności dla zachodniopomorskich firm w Indiach, a szczególnie w stanie Maharasztra i Mumbaju. To trzeci pod względem wielkości stan w Indiach, a drugi, jeżeli chodzi o liczbę ludności. Mumbaj to z kolei centrum biznesu, znane chociażby z Bollywood. Izba nawiązała bliską współpracę z ambasadą Indii w Polsce, dzięki czemu została włączona do tamtejszego programu „Make in India”. To oznacza ulgi podatkowe i pomoc dla biznesu spoza Indii. Zachodniopomorska Indyjska Izba Gospodarcza podpisała też umowę z World Center Mumbai, największą izbą w Indiach, zrzeszającą 600 tys. członków. Z kolei dla indyjskich firm izba ma być przewodnikiem po Pomorzu Zachodnim.

Inicjatorem powołania izby i jej prezesem jest Mariusz Łuszczewski. Jego mama Anita Agnihotri to rodowita Hinduska, z tytułem Miss Indii, a jej siostra Rati Agnihotri to gwiazda Bollywood. Pierwsza z nich od lat mieszka w Szczecinie, a druga jest częstym bywalcem. Z kolei Sweta Agnihotri kieruje w Indiach firmą Reliance Entertainment, będącą częścią korporacji Reliance, największej indyjskiej firmy. Koneksje ustosunkowanej rodziny otwierają wiele drzwi. Władze regionu liczą, że bliska współpraca jest szansą na pozyskanie indyjskich inwestycji. W drugiej połowie roku Zachodniopomorskie planuje podpisanie umowy ze stanem Maharasztra, w perspektywie jest też wizyta przedstawicieli stanu w Szczecinie.

Według danych Ambasady Polskiej w New Delhi w 2016 roku obroty handlowe między Polską a Indiami wzrosły o 25 proc. rok do roku i wyniosły 2,7 mld USD. Eksport polskich towarów wyniósł 668 mln USD, a import 2,1 mld USD.

Obecnie na Pomorzu Zachodnim najwięksi zagraniczni inwestorzy to Niemcy i Dania. Ich udział w zagranicznych inwestycjach wynosi po 18 proc. Widać też zaangażowanie inwestorów ze Szwecji, Wielkiej Brytanii, Holandii, Norwegii i Hiszpanii, a spoza Europy – Amerykanów (Amazon) i Japończyków (Bridgestone). Indyjskich firm jeszcze nie ma. ©?

Mogą Ci się również spodobać

Trudniej będzie podrobić dowód i prawo jazdy

Dzięki odpowiedniemu rejestrowi łatwiej będzie potwierdzić autentyczność np. dokumentów, które trafiają na biurka urzędników. ...

Z morskich plaż na pojezierza

Zachodniopomorski Szlak Rowerowy | Zabytkowe dworce, stare nasypy kolejowe, a wokół piękne lasy, 
no ...

Urzędy pracy. To tu rozstrzygnie się przyszłość gospodarki

To lokalne pośredniaki mają dawać firmom mikropożyczki czy dopłaty do wynagrodzeń. Także rzesza bezrobotnych ...

Warszawa chce podnieść ceny za parkowanie. Zmiany również w innych miastach

Szykują się duże zmiany w strefie płatnego parkowania w stolicy. Opłaty w górę, wydłużone ...

Tysiąc gmin nie ma pieniędzy na bieżące wydatki

– Sytuacja samorządów jest bardzo zła, a za chwilę będzie tragiczna – mówił podczas ...

Jest lepiej, oponami już nie palą

Władze Krakowa złożyły już do sądu 85 wniosków o ukaranie mieszkańców palących drewnem i ...