Drugie życie szkół. Co dzieje się w szkołach podczas nauki zdalnej?

Fot. Pixabay

Czas nauki zdalnej niektóre samorządy wykorzystują na remonty szkół. Prowadzone są duże prace budowlane, ale też trwa usuwanie awarii.

– W związku z nieobecnością uczniów w budynkach szkolnych od listopada w szkołach przeprowadzane były prace remontowe. Związane były one z naprawami i częściową wymianą instalacji wodno-kanalizacyjnych, elektrycznych, centralnego ogrzewania, naprawy dachów, remontami sanitariatów, częściową wymianą stolarki okiennej – wylicza Piotr Kurosiński, z Wydziału Oświaty Urzędu Miasta w Poznaniu.

W tym mieście roboty przeprowadzono w ok. 50 placówkach na łączną kwotę ok. miliona złotych. – Prace remontowe, niezależnie od obecnej szczególnej sytuacji epidemiologicznej, prowadzone są w szkołach przez cały rok – oczywiście przy zachowaniu bezpieczeństwa uczniów i pracowników szkół – przyznaje Piotr Kurosiński.

Podkreśla, że realizowane są jednak wyłącznie te, które można wykonywać i nie wpływają na zakłócenie procesu dydaktycznego. – Zwykle okres wakacji to czas intensywnych i największych pod względem zakresu prac remontowych – przyznaje poznański urzędnik.

Pięć milionów na edukację

Okres pandemii wykorzystuje też powiat leżajski: wyda on ponad pięć mln zł na inwestycje w edukację. Rozbudowywany jest Zespół Szkół Licealnych w tym mieście, jedna z największych tego typu placówek na Podkarpaciu.

Powstaje tam m.in. nowe piętro budynku, a że takie prace trudno prowadzić w czasie trwającego roku szkolnego, dlatego powiat zdecydował się wykorzystać sytuację związaną z pandemią. Inwestycja była oszacowana na 5,7 mln złotych, ale samorząd po przetargu znalazł wykonawcę, który wykona ją za pół miliona mniej.

CZYTAJ TAKŻE: Edukacyjna sieć oplata szkoły

Nowe piętro to szansa, że w nowym roku szkolnym wszyscy będą się uczyć w jednym budynku, a stołówka będzie mogła wszystkim chętnym wydawać obiady.

W szkole uczy się ponad 1,5 tys. uczniów, 11 pomieszczeń jest wynajmowanych z Urzędu Miasta, jest też budynek w Nowej Sarzynie – tam są klasy wojskowe, klasy spedycyjne. Dlatego rozbudowa była więc konieczna.

Powstają nowe pomieszczenia i remontowane są już istniejące: wymieniono całą stolarkę drzwiową, wyremontowano wszystkie łazienki.

To kontynuacja wcześniejszych prac, dzięki którym szkoła zyskała nowe 52 miejsca w internacie i salę koncertową – to zadanie dofinansowało Ministerstwo Kultury.

A w Krakowie roboty budowlane, wynikające z realizacji budżetu, zostały przeprowadzone zgodnie z przyjętym harmonogramem prac, niezależnie od panującej pandemii. Zadania obejmowały m.in. prace remontowe oraz modernizacyjne w jednostkach oświatowych Miasta Krakowa.

– W czasie nauki zdalnej, czyli od listopada, miasto przeznaczyło ok. 450 tys. zł na usuwanie awarii oraz realizację remontów: remont sieci LAN i internetu (do pracy zdalnej), wymianę drzwi wewnętrznych (w celu dostosowania pomieszczenia do pracy indywidualnej w związku z Covid-19) oraz na dofinansowanie wykonywanego już remontu sanitariatu i kominów, przycinkę stwarzających zagrożenie drzew – wylicza Dariusz Nowak z krakowskiego magistratu.

Takie prace były prowadzone w 24 jednostkach oświatowych, w tym m.in. w dziewięciu przedszkolach, pięciu szkołach podstawowych, dwóch zespołach szkolno-przedszkolnych, czterech liceach ogólnokształcących, dwóch szkołach zawodowych.

CZYTAJ TAKŻE: Granty na walkę z covidem w szkołach

Remonty zaplanowane na lato

Ale nie wszystkie samorządy wykorzystują przymusową przerwę nauki w szkołach na remonty. – W naszym mieście wszystkie planowane bieżące remonty w szkołach zostały przeprowadzone w okresie przerwy letniej. Tym samym nie było potrzeby kontynuacji lub realizacji dodatkowych napraw i prac budowlanych później – zapewnia Anetta Konopacka z Urzędu Miasta w Sopocie.

Podobnie jest w Toruniu. Od listopada nie były prowadzone żadne prace remontowe w szkołach.

W roku 2020 na remonty w obiektach oświatowych było przewidziane 4,5 mln zł. Częściowo były one prowadzone przez Wydział Inwestycji i Remontów oraz samodzielnie przez placówki, większość remontów była wykonana w okresie wakacyjnym. Wszystkie zostały zakończone.

– Obecnie w budżecie na rok 2021 są zaplanowane środki w wysokości 2 mln zł. Jest przygotowywany podział tych środków. W przypadku przedłużającego się okresu nauki zdalnej zadania będą uruchamiane od początku roku 2021, nie czekając na okres wakacyjny – zapowiada Anna Kulbicka-Tondel, rzecznik prezydenta Torunia.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Zbiorniki retencyjne – inwestycja MPWiK we Wrocławiu

W trosce o nas, w trosce o tych, co po nas

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu od lat stawia na zrównoważony rozwój. Żyjemy ...

Problemy techniczne mogą uzasadniać unieważnienie

Jeżeli przyczyna braku możliwości otwarcia plików leży po stronie wykonawcy, zamawiający jest uprawniony do ...

Nowe połączenia autobusowe w Łódzkiem

Prawie 4 miliony złotych z rządowego programu dotyczącego walki z wykluczeniem komunikacyjnym otrzymał urząd ...

Miasta zamykają się na tresowane lwy

Samorządy odmawiają udostępniania terenów miejskich cyrkom, które wykorzystują w pokazach zwierzęta.

Zadziwiający sposób na rozwój mniejszych miast

W Białymstoku, Kielcach, Radomiu czy Tarnowie powinny powstać systemy tramwajowe – uważa Instytut Sobieskiego. ...