Ratunek dla sztuki: do dyspozycji 400 mln złotych

AdobeStock / SpandowStockPhoto

Instytucje kultury mogą już ubiegać się o rekompensaty z Funduszu Wsparcia Kultury.

– Ruszył nabór wniosków do Funduszu Wsparcie Kultury – poinformował wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński. – To 400 mln zł wsparcia dla instytucji samorządowych, NGO-sów, firm prywatnych w dziedzinie tańca, muzyki i teatru, a także firm które organizują zaplecze techniczne przy różnych wydarzeniach kulturalnych.

Wicepremier podkreślił, że to jest długo oczekiwany program wsparcia dla polskiego sektora kultury. – Niestety, mamy epidemię, epidemia się rozwija, mamy drugi etap epidemii, więc funkcjonowanie kultury jest wciąż w dużej mierze ograniczone, z tymi ograniczeniami będziemy się jeszcze jakiś czas mierzyć, dlatego to wsparcia jest konieczne – podkreślił wicepremier.

Poziom wnioskowanej rekompensaty jest obliczany na podstawie danych statystycznych za rok 2019 w okresie od 12 marca do 31 grudnia, zaś zwrot dotyczy okresu analogicznego w roku obecnym.

CZYTAJ TAKŻE: Kultura przeniosła się do internetu

O wsparcie mogą ubiegać się podmioty z różnych sektorów, prowadzące działalność kulturalną w dziedzinie teatru, muzyki lub tańca.

Samorządowe instytucje artystyczne mogą otrzymać wsparcie do 40 procent wysokości utraconych przychodów netto; organizacje pozarządowe (NGO-sy) – do wysokości 50 procentów przychodów netto, zaś przedsiębiorcy – do 50 procentów przychodów netto, w tym usługodawcy wspomagający tę działalność przez organizację zaplecza technicznego.

Fundusz to kolejny element działań pomocowych rządu dla kultury, których łączna wartość szacowana jest na ok. 6 miliardów zł. Operatorami z ramienia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego są Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Instytut Muzyki i Tańca.

Wnioski o rekompensatę poniesionych strat przyjmowane będą za pośrednictwem platformy Witkac.pl pod adresem fwk.witkac.pl., zaś wykaz wymaganych dokumentów i najczęściej pojawiające się pytania oraz odpowiedzi znajdują się na stronie gov.pl.

Środki otrzymane z FWK będą mogły zostać przeznaczone na zapewnienie ciągłości i stabilnego funkcjonowania – w tym między innymi na eksploatację spektakli i przygotowanie premier oraz utrzymanie dotychczasowego zatrudnienia, a także na podniesienie bezpieczeństwa sanitarnego.

Wnioski będą rozpatrywały dwie komisje w Instytucie Teatralnym i Instytucie Muzyki i Tańca, a ostateczną decyzję o wysokości rekompensat podejmie minister kultury i dziedzictwa narodowego. Podmioty funkcjonujące jako przedsiębiorcy będą musiały wykazać wsparcie otrzymane z tarcz antykryzysowych, rekompensaty zostaną o tę sumę pomniejszone.

CZYTAJ TAKŻE: Prezydent Gdańska: Każdy PIT może oznaczać pieniądze dla kultury

Jak powiedziała nam dyrektor Instytutu Teatralnego, Elżbieta Wrotnowska-Gmyz, prace nad stworzeniem przy instytucie zespołu eksperckiego, którego zadaniem miało być wypracowanie rozwiązań, ruszyły w kwietniu. Zaproszenie przyjęli przedstawiciele wszystkich środowisk, branż teatralnych, związków i stowarzyszeń twórczych, samorządów, organizatorów teatrów, Instytutu Muzyki i Tańca oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

26 maja zespół zebrał się na pierwszym spotkaniu.

– Spotkały się osoby reprezentujące różne grupy zawodowe i organizacje, przychodzące z „niesymetrycznych porządków” organizacyjnych, prawnych, finansowych, mające różne poglądy – mówi Elżbieta Wrotnowska-Gmyz. – Bez otwartości na kompromis byłoby dużo trudniej. Wszyscy mamy poczucie, że udało się zbudować coś znaczącego, co zostanie długo po tym, gdy – w co wierzę – zapomnimy o pandemii i jej skutkach.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Pozostałości po PBS Sanok na sprzedaż

Bankowy Fundusz Gwarancyjny chciałby znaleźć nowego właściciela dla sanockiej instytucji wśród lokalnych banków spółdzielczych. ...

Uchwały krajobrazowe wprowadzane opornie. Miasta wciąż pełne reklam

Od uchwalenia ustawy krajobrazowej minęło pięć lat, jednak krajobraz polskich miast pozostaje zaśmiecony reklamami.

Pomorze Zachodnie z hybrydami jako pierwsze w Polsce

Pomorze Zachodnie kupiło hybrydy, jako pierwszy region w Polsce. Region stawia na nowoczesny tabor ...

Hałas musi spełniać standardy

Miastom będą grozić wysokie kary za opóźnienia w sporządzeniu map akustycznych.

Jak na nowo wymyślić regiony

Bieżąca sytuacja i zadania oraz propozycje dróg rozwoju samorządu regionalnego były tematem debaty ekspertów ...

Rząd niepotrzebnie rywalizuje z samorządem

Mamy bardzo przeregulowane prawo. Chyba tylko oddychanie nie jest uregulowane. To jest problem, który ...