Ratunek dla sztuki: do dyspozycji 400 mln złotych

AdobeStock / SpandowStockPhoto

Instytucje kultury mogą już ubiegać się o rekompensaty z Funduszu Wsparcia Kultury.

– Ruszył nabór wniosków do Funduszu Wsparcie Kultury – poinformował wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński. – To 400 mln zł wsparcia dla instytucji samorządowych, NGO-sów, firm prywatnych w dziedzinie tańca, muzyki i teatru, a także firm które organizują zaplecze techniczne przy różnych wydarzeniach kulturalnych.

Wicepremier podkreślił, że to jest długo oczekiwany program wsparcia dla polskiego sektora kultury. – Niestety, mamy epidemię, epidemia się rozwija, mamy drugi etap epidemii, więc funkcjonowanie kultury jest wciąż w dużej mierze ograniczone, z tymi ograniczeniami będziemy się jeszcze jakiś czas mierzyć, dlatego to wsparcia jest konieczne – podkreślił wicepremier.

Poziom wnioskowanej rekompensaty jest obliczany na podstawie danych statystycznych za rok 2019 w okresie od 12 marca do 31 grudnia, zaś zwrot dotyczy okresu analogicznego w roku obecnym.

CZYTAJ TAKŻE: Kultura przeniosła się do internetu

O wsparcie mogą ubiegać się podmioty z różnych sektorów, prowadzące działalność kulturalną w dziedzinie teatru, muzyki lub tańca.

Samorządowe instytucje artystyczne mogą otrzymać wsparcie do 40 procent wysokości utraconych przychodów netto; organizacje pozarządowe (NGO-sy) – do wysokości 50 procentów przychodów netto, zaś przedsiębiorcy – do 50 procentów przychodów netto, w tym usługodawcy wspomagający tę działalność przez organizację zaplecza technicznego.

Fundusz to kolejny element działań pomocowych rządu dla kultury, których łączna wartość szacowana jest na ok. 6 miliardów zł. Operatorami z ramienia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego są Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Instytut Muzyki i Tańca.

Wnioski o rekompensatę poniesionych strat przyjmowane będą za pośrednictwem platformy Witkac.pl pod adresem fwk.witkac.pl., zaś wykaz wymaganych dokumentów i najczęściej pojawiające się pytania oraz odpowiedzi znajdują się na stronie gov.pl.

Środki otrzymane z FWK będą mogły zostać przeznaczone na zapewnienie ciągłości i stabilnego funkcjonowania – w tym między innymi na eksploatację spektakli i przygotowanie premier oraz utrzymanie dotychczasowego zatrudnienia, a także na podniesienie bezpieczeństwa sanitarnego.

Wnioski będą rozpatrywały dwie komisje w Instytucie Teatralnym i Instytucie Muzyki i Tańca, a ostateczną decyzję o wysokości rekompensat podejmie minister kultury i dziedzictwa narodowego. Podmioty funkcjonujące jako przedsiębiorcy będą musiały wykazać wsparcie otrzymane z tarcz antykryzysowych, rekompensaty zostaną o tę sumę pomniejszone.

CZYTAJ TAKŻE: Prezydent Gdańska: Każdy PIT może oznaczać pieniądze dla kultury

Jak powiedziała nam dyrektor Instytutu Teatralnego, Elżbieta Wrotnowska-Gmyz, prace nad stworzeniem przy instytucie zespołu eksperckiego, którego zadaniem miało być wypracowanie rozwiązań, ruszyły w kwietniu. Zaproszenie przyjęli przedstawiciele wszystkich środowisk, branż teatralnych, związków i stowarzyszeń twórczych, samorządów, organizatorów teatrów, Instytutu Muzyki i Tańca oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

26 maja zespół zebrał się na pierwszym spotkaniu.

– Spotkały się osoby reprezentujące różne grupy zawodowe i organizacje, przychodzące z „niesymetrycznych porządków” organizacyjnych, prawnych, finansowych, mające różne poglądy – mówi Elżbieta Wrotnowska-Gmyz. – Bez otwartości na kompromis byłoby dużo trudniej. Wszyscy mamy poczucie, że udało się zbudować coś znaczącego, co zostanie długo po tym, gdy – w co wierzę – zapomnimy o pandemii i jej skutkach.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Centrum Onkologii w Bydgoszczy to przedmiot dumy kujawsko-pomorskiego samorządu

Warto dbać o zdrowie mieszkańców

Wszystkie samorządy przeznaczyły w 2018 r. na inwestycje w szpitale i programy profilaktyczne w ...

Jubileusz nowego pogranicza

Mówią, że granice to są blizny historii, jeśli tak, to ta granica pokazuje jak ...

Elektryczne czy wodorowe? Ponad miliard na zielone autobusy

Samorządy złożyły wnioski na całą dostępną pulę dopłat w rządowym programie „Zielony transport publiczny”. Samorządy ...

Rozmowa z Robertem Plewińskim dyrektorem Ogólnopolskiego Otwartego Konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku”

Czy ćwierćwiecze konkursu zostanie szczególnie zaakcentowane? Cała 25. edycja konkursu jest dla nas szczególnym ...

Zamknięcie Turowa? „Wyrok na dziesiątki tysięcy ludzi”

Mamy świadomość, że transformacja energetyczna dotknie naszego regionu, przygotowujemy się na to. Ale to ...

Bez profilu bezrobotnemu łatwiej będzie znaleźć pracę

Urzędy mają być bardziej elastyczne w poszukiwaniu zatrudnienia dla tych, którzy nie mają pracy.