Wygrajmy Bitwę Warszawską jeszcze raz

Fot. Pixabay

„Wiktoria 1920” to wyjątkowa produkcja fabularna zrealizowana w technologii VR 360 stopni 3D. Będzie ją można oglądać w wielu miastach kraju.

Dzięki goglom VR widzowie będą mieli okazję przenieść się w czasie do 1920 roku i wziąć udział w niezwykłej misji dostarczenia meldunku do biura szyfrów na Cytadeli, stając się częścią grupy specjalnej składającej się ze studenta Janka Węgielskiego (w tej roli Dariusz Pieróg), ułana Władysława Brończaka (Szymon Mysłakowski) oraz pilota Eskadry Kościuszkowskiej, Meriana C. Coopera (Patryk Szwichtenberg). Wraz z kompanami widz podróżuje samolotem, skacze ze spadochronem, ucieka przed bolszewikami, bierze udział w walkach i snuje plany na powojenną przyszłość.

Powrót do przeszłości

Wracamy do sierpnia 1920 roku. Polskie wojska wciąż cofają się pod naporem armii bolszewickiej.
Wszyscy zdają sobie sprawę, że nieuchronnie zbliża się ostateczne starcie, którego wynik wydaje się już przesądzony na korzyść bolszewików.

Najważniejsze zadanie to obronić Warszawę i nie pozwolić Rosjanom wkroczyć do miasta.
Nawet wśród Polaków panują defetystyczne nastroje i kiedy do obozu wojsk polskich dociera tajemniczy meldunek, który należy przekazać na Cytadelę, jedynie Bohater (imersant, czyli widz oglądający film), Janek Węgielski (Dariusz Pieróg) – student, który zaciągnął się do armii, właśnie ułan Władysław Brończak oraz pilot Eskadry Kościuszkowskiej, Merian C. Cooper, wierzą, że sprawa nie jest jeszcze przegrana i – wbrew rozkazom – postanawiają spróbować dostarczyć do Warszawy wiadomość.

CZYTAJ TAKŻE: Filmowe podróże po Dolnym Śląsku

Bohater wraz z Cooperem podróżuje samolotem w stronę Warszawy, uszkodzona maszyna musi jednak awaryjnie lądować. Okazuje się, że w okolicy jest pełno bolszewików – dwóch z nich zmusza fotografkę Polę Lewicką (Róża Klekotko) do zrobienia im pamiątkowych portretów. Pola jednak kryje w zanadrzu znacznie więcej niż kasetki do aparatu fotograficznego…

Bitwa w VR

– Technologia wirtualnej rzeczywistości, dzięki której widz staje się jednym z bohaterów wydarzeń, to najnowocześniejsza i najbardziej angażująca forma popularyzowania historii – opowiada Jan Edmund Kowalski, dyrektor Biura Programu „Niepodległa”. – Obserwując reakcje widzów, którzy oglądali pierwszy polski film fabularny VR, wyprodukowany przez NCK „Kartka z Powstania”, nie mam wątpliwości, że „Wiktoria 1920”, która jest wciągającą przygodową opowieścią prezentującą mało znane, ale ważące na losach Bitwy Warszawskiej działania polskiego wywiadu i zwracającą uwagę na rolę kobiet w wojnie polsko-bolszewickiej, zainteresuje i zachwyci zarówno widzów młodych, jak i starszego pokolenia, w Polsce i za granicą – dodaje prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury, koproducent.

CZYTAJ TAKŻE: Filmowcy kręcą w regionach

Film „Wiktoria 1920” będzie mógł obejrzeć w internecie każdy użytkownik gogli VR – w tym prostych gogli cardboard. Premiera filmu zaplanowana na 14 sierpnia odbyła się w Muzeum Narodowym w Warszawie, a premiera internetowa miesiąc później. Ale Biuro Programu „Niepodległa” planuje również pokazy stacjonarne na specjalnych goglach VR w ramach Wirtualnego Teatru Historii w różnych miejscowościach w całej Polsce. Wirtualny Teatr Historii odwiedzi: Płock, Hel, Grodzisk Mazowiecki, Brwinów, Sulejówek, Gniezno, Wrocław, Poznań, Mińsk Mazowiecki, Wołomin i Legionowo.

Wszystkie pokazy są bezpłatne, ale obowiązuje rezerwacja miejsc. Pokazom towarzyszyć będzie multimedialna wystawa „1920” przygotowana dzięki współpracy z Narodowym Archiwum Cyfrowym oraz Archiwum Państwowym w Warszawie.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Tysiąc gmin nie ma pieniędzy na bieżące wydatki

– Sytuacja samorządów jest bardzo zła, a za chwilę będzie tragiczna – mówił podczas ...

To miasto postanowiło wesprzeć wszystkich swoich przedsiębiorców

Kolejne samorządy wprowadzają ulgi dla lokalnych firm. Rezygnują z podatku od nieruchomości, a nawet ...

Nowatorskie rozwiązania to określenie niekonkretne

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego musi zawierać ustalenia precyzyjne i jednoznaczne. Uchwalony w 2007 r. ...

Nie ma mowy o bańce na rynku mieszkaniowym

W Warszawie 12 lat temu za średnie wynagrodzenie można było kupić 0,5 mkw. mieszkania. ...

Droższe parkowanie w Krakowie dopiero od grudnia

6 złotych, czyli dwa razy więcej niż dziś, będzie kosztowała pierwsza godzina postoju w ...

Praca zdalna w administracji: nawet połowa urzędników pracuje z domu

Chociaż praca zdalna jest coraz bardziej popularna, samorządowe urzędy nadal przyjmują mieszkańców i zajmują ...