W Krakowie stanie pierwszy w Polsce uliczny decybelomierz

Urządzenie zostanie zamontowane na skrzyżowaniu ul. Wileńskiej i al. 29 Listopada. Będzie mierzyć poziom hałasu co… sekundę.

Publikacja: 06.03.2021 13:56

Decybelomierz ma mierzyć poziom hałasu ulicznego. Mieszkańcy skarżą się szczególnie na hałas w nocy

Decybelomierz ma mierzyć poziom hałasu ulicznego. Mieszkańcy skarżą się szczególnie na hałas w nocy

Foto: Adobestock / Tomasz Zajda

To na razie pilotażowy program, jeżeli urządzenie się sprawdzi, w mieście zostanie zamontowane więcej tego typu mierników.

Jak to działa

Urządzenie zostanie zamontowane na latarni i będzie zasilane z niej 24 godziny na dobę. Miernik będzie podłączony do internetu. – Każdy mieszkaniec będzie mógł sprawdzić jaki jest poziom hałasu o określonej porze, logując się na stronie w internecie. Może też sprawdzić statystyki z poprzedniego okresu – mówi Łukasz Wantuch, krakowski radny i pomysłodawca pilotażowego programu.

CZYTAJ TAKŻE: Kraków chce sobie sprawić kosztowną nowinkę technologiczną

Nieprzypadkowo na miejsce montażu wybrano rejon osiedla Wiśniowa. W tym miejscu natężenie ruchu jest duże, a mieszkańcy uskarżają się na hałas. Ponadto tylko w tym rejonie istnieje możliwość zasilania miernika z latarni. Zarząd Dróg Miasta Krakowa pokryje koszty testu urządzenia. Zakup i zamontowanie będzie kosztować ok. 5 tys. złotych.

– To sporo. Ale chodzi m.in. o dobre zabezpieczenie decybelomierza przed warunkami atmosferycznymi. Poza tym to na razie jedyne urządzenie. Jeżeli się sprawdzi i miasto kupi ich więcej, cena będzie niższa – dodaje Michał Pyclik z biura prasowego ZDMK.

Dla kogo?

W projekt zaangażowane są trzy uczelnie i miejski Wydział d.s. Przedsiębiorczości i Innowacji. Pomysłodawca programu, radny Wantuch ocenia, że decybelomierz zacznie mierzyć poziom hałasu w kwietniu. Zainteresowanie pomysłem już na etapie przygotowań jest spore.

CZYTAJ TAKŻE: Zdobią czy szpecą? W Krakowie powstaje polityka muralowa

– Wielu mieszkańców Krakowa skarży się na hałas dochodzący na przykład ze sklepu monopolowego, pubu czy klubu muzycznego. Takie urządzenie pozwoli pokazać czarno na białym jak wygląda sytuacja. Będzie też przydatne przy mierzeniu poziomu hałasu, dochodzącego z ulicy – podkreśla radny Wantuch.

Do Wantucha zgłosili się już pierwsi chętni, którzy widzieliby decybelomierz u siebie. Są to m.in. radni z dzielnicy Śródmieście, w której od dawna był problem – głównie z nocnymi hałasami.

Zainteresowani są także radni z Łodzi i Warszawy.

Z regionów
Krzysztof Kosiński: Samorządy potrzebują 10 mld zł, by zrekompensować Polski Ład
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Z regionów
Wybory samorządowe 2024: Czy II tura przyniesie polityczne trzęsienia ziemi?
Z regionów
Wybory samorządowe 2024: Niektórzy kandydaci wygrali dwa razy
Z regionów
Wójt był jedynym kandydatem w wyborach i nie wygrał. Wyjaśnia dlaczego
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Z regionów
W Polsce Wschodniej trudno o pociąg. Najłatwiej na Pomorzu