Zaszczepią nauczycieli, urzędników i kierowców. O ile będzie czym…

Przed tegorocznym sezonem samorządy chcą opłacić szczepionki przeciw grypie nie tylko seniorom, ale też pracownikom szkół, przedszkoli czy kierowcom MPK.

Publikacja: 11.09.2020 18:11

Coraz więcej samorządów chce szczepić nie tylko seniorów, ale także nauczycieli czy pracowników prze

Coraz więcej samorządów chce szczepić nie tylko seniorów, ale także nauczycieli czy pracowników przedszkoli

Foto: shutterstock

– Niezakłócone funkcjonowanie takich spółek jak nasza jest w interesie nas wszystkich, zwłaszcza w czasie pandemii. Dlatego zdecydowałem o umożliwieniu wszystkim pracownikom MPK skorzystania ze szczepienia przeciwko grypie za opłatą 10 zł – zapowiada Krzysztof Balawejder, prezes wrocławskiego MPK. I zachęca pracowników do szczepienia.

Seniorzy przed grypową ochroną

Niektóre samorządy od lat oferują takie szczepionki – głównie dla seniorów. Od ub. roku taki program jest realizowany w Poznaniu. – Skierowany jest do mieszkańców i podopiecznych wybranych miejskich jednostek i prowadzonych na zlecenie miasta, jak domy pomocy społecznej, ośrodki dla bezdomnych czy mieszkańców powyżej 60. roku życia – wylicza Joanna Żabierek, rzecznik prezydenta Poznania.

Akcję szczepień przeciwko grypie zaplanowano w Poznaniu we wrześniu, ale pod warunkiem dostępności szczepionek w hurtowniach. A tych na razie brakuje.

Ministerstwo Zdrowia ma potwierdzoną dostawę 1,8 mln szczepionek na grypę z możliwością ściągnięcia kolejnych 200 tys. Jednak te 2 mln preparatów może się okazać niewystarczające.

CZYTAJ TAKŻE: Samorządy próbują powstrzymać modę na nieszczepienie dzieci

– Na dzień dzisiejszy szczepionki przeciw grypie na sezon grypowy 2020/2021 nie są jeszcze dostępne na rynku polskim. Przewidywany termin dostępności szczepionek w hurtowniach to druga połowa września – mówi urzędniczka z poznańskiego ratusza.

Ze środków budżetowych Poznań chce zakupić ok. 5,1 tys. szczepionek, ale pod warunkiem utrzymania ceny na poziomie z roku ubiegłego. W sumie w budżecie zarezerwowano na ten cel 450 tys. zł.

Łódź, podobnie jak w roku ubiegłym i wiele lat wstecz, będzie szczepić jesienią seniorów na grypę. – W tym roku przeznaczamy na ten cel 350 tys. zł, o 100 tys. zł więcej niż w roku ubiegłym – ze względu na sytuację epidemiczną. Szczepienia są przeznaczone dla łodzian w wieku od 65. roku życia – mówi Jolanta Baranowska z Urzędu Miasta Łodzi.

Samorząd wybrał w konkursie osiem poradni na terenie całego miasta, do których w sprawie szczepień będzie można się zgłaszać.

Do szczepienia dzieci i nauczyciele

Kraków w ramach konkursu ofert wyłonił realizatorów miejskiego programu szczepień ochronnych przeciw grypie dla osób po 65. roku życia. – Szczepienia będą wykonywane na przełomie września i października – w zależności od dostępności szczepionek – zastrzega Anna Latocha z krakowskiego ratusza. Dodaje, że miejskie jednostki organizacyjne otrzymały rekomendację zapewnienia pracownikom możliwości bezpłatnych szczepień przeciw grypie w ramach budżetów jednostek.

Wolę zaszczepienia wyraziło ok. 6 tys. pracowników oświaty, pomocy społecznej, żłobków samorządowych oraz pracowników urzędu – mówi Anna Latocha.

Także Warszawa planuje zakupić szczepionki na grypę łącznie dla blisko 50 tys. pracowników stołecznych placówek oświatowych oraz pracowników pomocy społecznej i miejskich żłobków.

CZYTAJ TAKŻE: Samorządy coraz więcej wydają na szczepienia przeciw grypie

– W tym roku czeka nas współwystępowanie zachorowań na koronawirusa i na grypę, co przy podobnych objawach utrudni rozpoznanie choroby, szczególnie w początkowej fazie rozwoju – zauważa Karolina Gałecka, rzecznik stołecznego ratusza. I dodaje, że jednoczesne zakażenie organizmu wirusem grypy i koronawirusem SARS-CoV-2, zwiększa prawdopodobieństwo ciężkiego przebiegu choroby i wystąpienia powikłań.

W ramach akcji każdy nauczyciel, pedagog, opiekun w żłobku, pracownik miejskich domów i ośrodków pomocy społecznej, jak również pracownik personelu administracyjnego i pomocniczego, będzie mógł skorzystać z finansowanych przez miasto szczepień przeciwko grypie.

Warszawa finansuje też bezpłatne szczepienia przeciwko grypie sezonowej, które obejmują grupy mieszkańców najbardziej narażonych na zachorowanie czyli powyżej 65. roku życia.

W 2019 roku z programu „Grypa 65+” skorzystało blisko 50 tys. seniorów. Koszt programu w sezonie 2020/2021 to ponad 2 mln zł. Poza tym szczepionki przeciwko grypie miasto kupuje dla dzieci w wieku od 6 miesięcy do 5. roku życia. – Program obejmie cały sezon grypowy tj. jesień-marzec w latach 2020-2022. Na te szczepienia przeznaczyliśmy 1,6 mln zł – wylicza Karolina Gałecka.

Wrocław poza dopłatami szczepionek dla pracowników MPK obecnie sprawdza zapotrzebowanie i zainteresowanie nimi ze strony nauczycieli. – Na razie trudno jednak oszacować koszty programu szczepień nauczycieli – mówi Arkadiusz Filipowski, rzecznik prezydenta Wrocławia.

– Niezakłócone funkcjonowanie takich spółek jak nasza jest w interesie nas wszystkich, zwłaszcza w czasie pandemii. Dlatego zdecydowałem o umożliwieniu wszystkim pracownikom MPK skorzystania ze szczepienia przeciwko grypie za opłatą 10 zł – zapowiada Krzysztof Balawejder, prezes wrocławskiego MPK. I zachęca pracowników do szczepienia.

Seniorzy przed grypową ochroną

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Z regionów
Wybory do Parlamentu Europejskiego: Dopilnuj, żebyś był w spisie
Z regionów
Krzyże w urzędach. Czy inne miasta pójdą w ślady Warszawy i Rafała Trzaskowskiego?
Z regionów
Największe polskie miasta skorzystały na akcesji do Unii Europejskiej
Z regionów
Arkadiusz Wiśniewski: Przez ostatnie lata przeciwstawiano jedne samorządy drugim
Z regionów
Wojna Rosji z Ukrainą sprawi, że autobusy w Polsce będą jeździć rzadziej?