Drugie życie krośnieńskiego dworca kolejowego

mat.pras.

Dworce kolejowe coraz częściej pełnią nie tylko funkcje komunikacyjne, ale także kulturalne. Najnowszy z przykładów do odwiedzenia w Krośnie.

Od grudnia w zmodernizowanym budynku miejscowego dworca PKP działa Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej. To miejsce spotkań z kulturą ludową i tradycyjną, które przybliży współczesnym dawne życie, wskaże źródła tradycji, zainspiruje do podróży po regionie i – jak zapewniają organizatorzy – udowodni, że „etno nie musi kojarzyć się z obciachem”. Dla starszych będzie to podróż sentymentalna, dla młodszych lekcja historii o tożsamości regionalnej – zapowiadają.

CZYTAJ TAKŻE: Dworzec naszpikowany technologiami

I tak, w podziemiach można posłuchać oryginalnych pieśni Podkarpacia, zaś w scenerii dawnego peronu kolejowego zobaczyć ślady historii regionu na starych fotografiach. W sali legend wypada zapoznać się chociaż z jedną z wielu lokalnych opowieści w animowanej, interaktywnej wersji. W sali gier czekają zarówno atrakcje w technologii kinect, jak i tradycyjne planszówki. Jest też wirtualna przymierzalnia ludowych strojów i możliwość zaprojektowania własnego wzoru haftu na ekranie dotykowym.

Specjalne atrakcje

Specjalne atrakcje przygotowano w okresie okołoświątecznym – były m.in. warsztaty wycinanek i zabawek ludowych (z myślą o własnoręcznych wykonanych kartkach bożonarodzeniowych i zabawkach choinkowych), warsztaty kulinarne (jeszcze przez kolacją wigilijną), wreszcie zajęcia taneczne (tuż przed zabawą sylwestrową).

Inwestycję nadzorował krośnieński urząd miejski przy udziale środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR). Budżet przedsięwzięcia sięgnął 20 mln zł, udział środków europejskich – 13,5 mln. Resztę sfinansował samorząd.

CZYTAJ TAKŻE: Dworzec wypięknieje, ale zachowa tradycyjny styl

Dworzec wciąż pełni pierwotną funkcję – na parterze znalazła się automatyczna kasa oraz informacja kolejowa i autobusowa.

Krosno nie jest pierwszym miastem, w którym część zabudowań kolejowych przekształcono w instytucję kultury.

Dworcowe centra kultury

W Rumi dworzec PKP dzieli przestrzeń ze Stacją Kultura, czyli miejską biblioteką publiczną. Kolej wyremontowała budynek (kosztem ponad 5 mln zł), zaś wnętrze czytelni, stanowiące blisko 80 proc. powierzchni stacji, sfinansowano z programu Biblioteka + Infrastruktura Bibliotek, prowadzonego przez Instytut Książki. Na 1500 mkw. znalazły się wypożyczalnie, pracownia plastyczna i fotograficzna oraz sale konferencyjne. Efekt – nagroda za najlepiej zaprojektowane wnętrze w międzynarodowym konkursie Library Interior Design Awards (2016 r., kategoria obiektów jednoprzestrzennych). Nagrodzony projekt jest dziełem Jana Sikory, który stoi także za koncepcją znajdującej się o kilka stacji dalej Sopoteki, łączącej bibliotekę z centrum kultury. Sopocka mediateka również jest prowadzona przez miejską bibliotekę publiczną i też mieści się w budynku dworca kolejowego, tyle że nowego.

CZYTAJ TAKŻE: Pociągi znów wjadą na stary dworzec

W Chebziu, dzielnicy Rudy Śląskiej, otwarto niedawno nowoczesne centrum przesiadkowe, ale także nową siedzibę biblioteki miejskiej. Mieści się w XIX-wiecznym budynku dworca kolejowego, wykupionym przez miasto z rąk PKP. W niespełna 9-milionowym budżecie rewitalizacji ponad 7 mln pochodziło z EFRR. Odnowione wnętrze robi wrażenie – odsłonięto historyczną konstrukcję, odrestaurowano klatkę schodową, nitowane słupy żeliwne i ornamentykę sufitów.

Można przyjechać, rozejrzeć się, poczytać i wrócić.

Mogą Ci się również spodobać

Niespełna 30 proc. radnych w Polsce to kobiety

W polityce – również tej lokalnej – płeć piękna jest nadal w defensywie. Tylko ...

Mazowsze i stolica oddzielnie?

Partia rządząca ma kolejny pomysł na zmiany na mapie administracyjnej kraju. Samorządowcy uważają, że ...

Fragment trasy Blue Velo na terenie województwa zachodniopomorskiego, otwarty w 2018 r.

Na dwóch kółkach przez granice

Oprócz dużych, transgranicznych tras rowerowych, w niektórych regionach powstają mniejsze, lokalne szlaki dla miłośników ...

Szkoły przyłączają się do walki ze smogiem

Naukowa Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) rozpięła Edukacyjną Sieć Antysmogową (ESA). Przedsięwzięcie realizowane od ub. ...

Tajne listy drogowe

Niestety, samorządowcy cały czas nie wiedzą, które przedsięwzięcia zostały zatwierdzone przez wojewodę do dofinansowania.

Płace na stanowiskach kierowniczych wymagają rewizji

Projekt Stworzenie uczciwego i stabilnego systemu wynagradzanie może przyczynić się do zwiększenia zainteresowania pracą ...