Drugie życie krośnieńskiego dworca kolejowego

mat.pras.

Dworce kolejowe coraz częściej pełnią nie tylko funkcje komunikacyjne, ale także kulturalne. Najnowszy z przykładów do odwiedzenia w Krośnie.

Od grudnia w zmodernizowanym budynku miejscowego dworca PKP działa Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej. To miejsce spotkań z kulturą ludową i tradycyjną, które przybliży współczesnym dawne życie, wskaże źródła tradycji, zainspiruje do podróży po regionie i – jak zapewniają organizatorzy – udowodni, że „etno nie musi kojarzyć się z obciachem”. Dla starszych będzie to podróż sentymentalna, dla młodszych lekcja historii o tożsamości regionalnej – zapowiadają.

CZYTAJ TAKŻE: Dworzec naszpikowany technologiami

I tak, w podziemiach można posłuchać oryginalnych pieśni Podkarpacia, zaś w scenerii dawnego peronu kolejowego zobaczyć ślady historii regionu na starych fotografiach. W sali legend wypada zapoznać się chociaż z jedną z wielu lokalnych opowieści w animowanej, interaktywnej wersji. W sali gier czekają zarówno atrakcje w technologii kinect, jak i tradycyjne planszówki. Jest też wirtualna przymierzalnia ludowych strojów i możliwość zaprojektowania własnego wzoru haftu na ekranie dotykowym.

Specjalne atrakcje

Specjalne atrakcje przygotowano w okresie okołoświątecznym – były m.in. warsztaty wycinanek i zabawek ludowych (z myślą o własnoręcznych wykonanych kartkach bożonarodzeniowych i zabawkach choinkowych), warsztaty kulinarne (jeszcze przez kolacją wigilijną), wreszcie zajęcia taneczne (tuż przed zabawą sylwestrową).

Inwestycję nadzorował krośnieński urząd miejski przy udziale środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR). Budżet przedsięwzięcia sięgnął 20 mln zł, udział środków europejskich – 13,5 mln. Resztę sfinansował samorząd.

CZYTAJ TAKŻE: Dworzec wypięknieje, ale zachowa tradycyjny styl

Dworzec wciąż pełni pierwotną funkcję – na parterze znalazła się automatyczna kasa oraz informacja kolejowa i autobusowa.

Krosno nie jest pierwszym miastem, w którym część zabudowań kolejowych przekształcono w instytucję kultury.

Dworcowe centra kultury

W Rumi dworzec PKP dzieli przestrzeń ze Stacją Kultura, czyli miejską biblioteką publiczną. Kolej wyremontowała budynek (kosztem ponad 5 mln zł), zaś wnętrze czytelni, stanowiące blisko 80 proc. powierzchni stacji, sfinansowano z programu Biblioteka + Infrastruktura Bibliotek, prowadzonego przez Instytut Książki. Na 1500 mkw. znalazły się wypożyczalnie, pracownia plastyczna i fotograficzna oraz sale konferencyjne. Efekt – nagroda za najlepiej zaprojektowane wnętrze w międzynarodowym konkursie Library Interior Design Awards (2016 r., kategoria obiektów jednoprzestrzennych). Nagrodzony projekt jest dziełem Jana Sikory, który stoi także za koncepcją znajdującej się o kilka stacji dalej Sopoteki, łączącej bibliotekę z centrum kultury. Sopocka mediateka również jest prowadzona przez miejską bibliotekę publiczną i też mieści się w budynku dworca kolejowego, tyle że nowego.

CZYTAJ TAKŻE: Pociągi znów wjadą na stary dworzec

W Chebziu, dzielnicy Rudy Śląskiej, otwarto niedawno nowoczesne centrum przesiadkowe, ale także nową siedzibę biblioteki miejskiej. Mieści się w XIX-wiecznym budynku dworca kolejowego, wykupionym przez miasto z rąk PKP. W niespełna 9-milionowym budżecie rewitalizacji ponad 7 mln pochodziło z EFRR. Odnowione wnętrze robi wrażenie – odsłonięto historyczną konstrukcję, odrestaurowano klatkę schodową, nitowane słupy żeliwne i ornamentykę sufitów.

Można przyjechać, rozejrzeć się, poczytać i wrócić.

Mogą Ci się również spodobać

Ogródki restauracyjne w Gnieźnie

Na pomoc restauratorom. Samorządy obniżają opłaty za ogródki

Po kilku miesiącach lockdownu w końcu restauratorzy mogą zobaczyć swoich klientów z bliska. Od ...

Samorządom nie po drodze ze startupami. Boją się ryzyka

Startupy nie chcą startować w przetargach przez skomplikowane zasady. A samorządy wolą sprawdzone rozwiązania.

Burmistrz obawiał się konfliktów społecznych

Negatywna opinia gminy o lokalizacji lądowiska musi być oparta na dowodach i dokumentach. Spółka ...

Pamiętajmy o ogrodach

Miasta rosną. Prognozy ONZ mówią, że już w połowie następnej dekady 60 proc. mieszkańców ...

Rusza wyścig o Rzeszów. Walka będzie zażarta

Marek Bajdak z Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego jest kandydatem na komisarza w Rzeszowie. Wojewoda podkarpacki ...

Ranking Samorządów 2020: Troska o środowisko

Segregacja śmieci idzie samorządom coraz lepiej, choć pewnie do ideału dosyć daleko – wynika ...